Problemy ze storczykami

ODPOWIEDZ
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Jeżeli sama końcóweczka to zostaw jeszcze :) Storczyk sobie może jeszcze pobierze z niej substancje.
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

agne8190 pisze:Ty nie rozumiesz sytuacji, o której piszę. Chyba nie czytałaś mojego `1 postu. Tu nie chodzi o to, że boje się żę roślina nie zakwitnie, wiem i znam podstawy hodowli. Problem w tym, że z jakiegoś powodu ona NIE KWITNIE, bo jak już pisałam po puszczeniu pączków usycha. Nie wiem co mam robić z tą łodygą co ma osuszone pączki na końcu i nie wiem co robić z kwiatkiem nr 1, któremu całkowicie (też pisałam) przerwał się pęd. Oba pędy w obu przypadkach są na straceniu???
Przypominam, że korzenie są ciemnozielone, a liście w kwiatku, który kwitł, są zielono różowe i chyba żółkną. Mój kwiat będzie spoczywał w pokoju ;:145
Pierwszy storczyk, z nadłamanym pędem. Sama roślina zdecyduje czy ususzyć, czy dalej kwitnąć. Widziałam gdzieś na forum taki przypadek że storczyk, z wpół nadłamanym pędem zakwitł. Oczywiście należy roślinę wtedy zabezpieczyć, przed złamaniem pędu z powodu ciężaru kwiatów.

Może się nie otwierają, o to Ci chodziło? Przepraszam ale spieszyłam się i prędko odpowiedziałam na te pytania, po za tym grypa chyba trochę dała mi się we znaki. :oops:
Słyszałam o takich przypadkach że storczyk puszczał pęd kwiatowy i pączki, jednak się nie otwierały. O to chodzi?
Opis drugiego jest nie kompletny. Nie napisałaś o tym;
Co ile go podlewasz?
Jaką wodą?
Jak często nawozem?
W jakich dawkach?
Jaki to nawóz?
Jak Twój tata wcześniej o niego dbał?
Podstawą jest nie tyle opis co zdjęcie problemu. Rozumiem że nie masz możliwości go zrobić. Więc odpowiedzi są "po omacku". Pomocne były by zdjęcia, wszak z samego opisu nie można zobaczyć rośliny. :wink:
Co do liści, najstarszy starzejąc się zawsze żółknie i odpada. Jeżeli roślina straciła ich 2-3, znaczy że jest z jakiegoś powodu nie zadowolona. Być może należy ją przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża. W tedy korzenie wychodzą dołem i górą i zajmują prawie całą doniczkę. Jeżeli nie jest tak, a samo podłoże nie jest jeszcze rozłożone, wtedy nie trzeba przesadzać. Co 2-3 lata przesadzamy. Piszę to na wszelki wypadek, bo nie wiem czy storczyk był przesadzany i jak wygląda podłoże w którym rośnie. :)

-- 25 lut 2015, o 13:44 --

Być może przyczyną jest brak, lub nie taka dawka nawozu.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
agne8190
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lut 2015, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Witam
Tak jak przewidywałam mój storczyk odszedł na 2 świat. ;:145 ;:145 ;:145 (ten który po puszczeniu pączków usechł w miejscu pączków)

Jak go dostałam od taty to był przelany totalnie i miał może 1 nadający się korzonek. Nie nawoziłam go bo chciałam aby odbudował siei chociaż częściowo system korzeniowy. Podlewałam go różnie w zależnosci od tego jak potrzebował. Wilgotność sprawdzałam patyczkiem jak był suchy dopiero podlewałam wodą przegotowaną.
Prawdopobnie padł bo miał coś z trzonem - w jednym miejscu zrobiło się w ciągu 1 nocy jakiś biały nalot, zauważyłam jakieś ze dwa żyjątka w ziemi, odpadły wszsytkie liście wiec nie ma sensu już meczyć tej rośłiny dalej. Nie wiem czy to zaraza jakaś była czy nie ale żałuje żę to sie tak skończyło ;:185 niedowybaczenia ;:185 ;:185 ;:185 ;

Został mi teraz obecnie storczyk któremu złamał się całkowicie pęd. W środku łodyżka jest biała. Korzenie ciemnozielone w ziemi, białe wychodzą z trzonku, liście na razie okey fioletowo - zielone... Boje siię i z tym robić teraz cokolwiek...
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Agne, przykro mi z powodu Twojego storczyka. Bez zdjęć, trudno jest zobaczyć roślinę i ocenić jej stan faktyczny. Na pocieszenie dodam, że byś kupiła sobie kolejnego i nie bała się o tego drugiego. Nawet najlepsi popełniają błędy. Największy grzech, jaki można popełnić przy hodowli tych storczyków, to za częste podlewanie, za dużą ilością wody w stosunku do ilości korzeni. Praktyka przychodzi z czasem i to co teraz wydaje Ci się trudne, jutro już nie będzie. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
agne8190
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lut 2015, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Dzięki Emila. na razie nie mam pieniażków na kolejnego storczyka, zresztą po co mam kupować jak kolejny ma mi odejść... bez sensu ;:223
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

agne8190 radzę się nie zniechęcać po pierwszej porażce. Poza tym nie trzeba od razu wydawać nie wiadomo ile na storczyka, czasami można kupić falka troszeczkę taniej, mi się niedawno udało kupić phalaenopsis manhhatan za 9 zł i okazało się, że ma basal keika, więc w sumie 2 roślinki za 9 zł. Roślina mateczna nadal ma kwiatki, więc cieszą moje oko :wink: Szukaj, a może znajdziesz jakiegoś w fajnej cenie.
VerciaBP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 mar 2015, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Rozpaczliwie błagam o pomoc,
moje storczyki po kolei padają ;:145 Nie wiem czy to grzyb, pleśń czy to jakaś choroba :/ od ponad 5 lat, jak hoduję te rośliny, ta zima jest jakaś przeklęta, padło mi już z 5 okazów z tego samego powodu.
Ni stąd ni z owąd w miejscu odchodzenia liści od trzonu robi się biały puch jakby pleśń? Coś a la banieczki białe, nie wiem jak to określić :/ cały liść jest zielony, prócz tego miejsca przy trzonie, które jest żółte. Po oderwaniu liścia, jeden po drugim, w co wcale siły nie trzeba użyć, żaden nie zostaje i okazuje się, że trzon także jest biały :/ do niczego. Używałam już i czosnku, i topsinu i starałam się nie podlewać zbyt dużo i często, ale nic to nie daje. Po prostu już nie mam siły, tak mi szkoda tych roślin :( Nadmienię, że korzenie są zdrowiutkie, piękne.
Błagam o podpowiedzi, może ktoś już przeżył coś takiego, ktoś wie co to? i jak tego uniknąć? Bo domyślam się, że uratować okazu już się nie uda ;:185 Obrazek Obrazek Obrazek

A może to robota wełnowców? Może siedzą w korzeniach i wyłażą od czasu do czasu na konsumpcję? Może tu coś znajdziesz? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=6771 wanda/moderator
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Jeżeli korzenie są zdrowe to ja bym zostawiła storczyka (tego bez liści), bo może (choć małe są szanse) wypuści basal keika.
VerciaBP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 mar 2015, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Natka, dziękuję za odpowiedź, oby się udało mu wypuścić tego keika...
Ale co to może być za cholerstwo i jak tego uniknąć??? Co jakiś czas dotyka po jednym, po jednym ;:145
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

A jak podlewasz storczyki? Jeśli przez przelanie to czy uważasz, żeby woda się nie dostała pomiędzy liście? Jeśli poprzez "kąpiel" to czy pilnujesz, żeby poziom wody nie był za wysoki tzn żeby nie dotykał pierwszych liści?
Awatar użytkownika
lexie30
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 lut 2015, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Potrzebuję Waszej pomocy. Zauważyłam ostatnio, że moja miltonia zaczęła przekwitać. Myślałam że normalnie odpadną jej kwiatki, ale zaniepokoił mnie kolor liści przy samym podłożu. Miltonia chyba gnije ;:145
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wyczytałam, że najlepiej przejrzeć korzenie, przesadzić ją i zastosować też jakiś środek np topsin. Jak Wy radzicie? I jakie podłoże będzie dla niej dobre?
VerciaBP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 mar 2015, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

natka_211 pisze:A jak podlewasz storczyki? Jeśli przez przelanie to czy uważasz, żeby woda się nie dostała pomiędzy liście? Jeśli poprzez "kąpiel" to czy pilnujesz, żeby poziom wody nie był za wysoki tzn żeby nie dotykał pierwszych liści?
Urządzam kąpiele i to woda sięga max do 3/4 doniczki....
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

W takim razie to musi być jakiś grzyb albo pleśń
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”