Chory storczyk - porady

ODPOWIEDZ
Artexo
50p
50p
Posty: 72
Od: 7 kwie 2010, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

A czy mogła byś wyciągnąć go z kolorowej osłonki i zrobić zdjęcie korzeniom?
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

środkowe serduszko liścia wygląda na zdrowe tylko pozostałe 3 są takie zmarszczone. :(
Właśnie zażywał trochę kąpieli .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

To przemrożenie. Niestety zmarznięty liść już nie wróci do poprzedniego stanu. Musisz przestawić go w miejsce, w którym nie będzie zarażonych na zimne powietrze.
Korzenie są też zbyt pomarszczone, ale można je doprowadzić do lepszej formy. Jaką wodą podlewasz? Jeżeli kranową, to musisz ją wcześniej przegotować i odstawić na dzień, dwa.
Nowe liście będą zdrowe, tylko musisz dać mu czas na odbudowę.
Storczyk przetrwa. Na razie pomarszczonych liści nie obcinaj. Dopóki są zielone, fotosyntezują i dostarczają storczykowi energię, a ma sporo kwiatów i dużo jej potrzebuje. Obetniesz jak wyrosną nowe ładne liście.
Też mam jednego zmarzlaka i jakoś żyje i kwitnie. Będzie dobrze :D
Tak jak Maciej napisał, włóż go do przezroczystej osłonki, bo korzenie potrzebują dostępu światła, też fotosyntezują.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

Ja przyznam, ze nigdy nie widziałam storczyka po przemarznięciu, więc ciężko mi ocenić czy to własnie to, ale skoro środkowy liść jest zdrowy to raczej nie jest to wina korzeni... aczkolwiek zastanawia mnie co napisałaś " własnie zażywał trochę kąpieli".. po korzeniach tego nie widać, po podłożu tym bardziej? Podlewałaś go kilka dni temu czy tuz przed zrobieniem zdjęcia? Bo korzenie faktycznie są troszkę pomarszczone, u mnie robią się takie, kiedy trzeba je podlać własnie :) Ale Ty piszesz, ze podlewasz co 6 dni, więc częściej na pewno nie potrzebują, dziwne.. hmm. a podlewasz go jak normalnego kwiatka czy moczysz? Trzymaj go w przezroczystej doniczce, nie ma sensu go wyciągać razem z podłożem do zdjęcia, póki kwitną kwiaty, bo storczyk może się zbuntować zrzucając je :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

zażywał kąpieli, chodziło mi o to że włożyłam go do wody ale poproszono mnie o zdjęcia- więc musiałam go wyjąć. Zanurzam w wodzie korzenia i po jakimś czasie wyjmuje go jak widzę ze ma dosyć wody- tzn korzenia są ładne zielone, nie pomarszczone. Podlewam go letnią wodą z kranu.

Może zakupić dla niego jakąś odżywkę ? mam go 2 lata i przygodę z kwiatami zaczynam od niedawna.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

Storczyka mocz około pół godz (latem dłużej) w wodzie przegotowanej i odstanej. Doniczka powinna być zanurzona do około 2 cm od góry. Moczone muszą być całe korzenie. Następne moczenie jak korzenie będą srebrne, a podłoże suche.
Odżywę kup koniecznie. Dostępne są specjalne nawozy do stoczyków.
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

nie wiem co sie dzieje z tym storczykiem. jakiś czas temu stracił już kwiaty.
dziś chciałam go przenieś i złapałam za przekwitniętą łodygę, plastikowa przezroczysta doniczka została na parapecie a storczyk u mnie w ręce.
Zauważyłam ze liścia robią sie nie ładne a środkowe korzenia żółkną - (nie było tych korzeni widać bo były pod korą) umieszczam zdjęcia Obrazek Obrazek
zdjęcia - spód liści
Obrazek
górna strona liścia
Obrazek Obrazek Obrazek
korzenie.

co proponujecie dla niego- może go przesadzić na inne podłoże ? odżywka

; )
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

Było już o tym pisane wiele razy, że żółte korzenie nie są objawem chorobowym jeśli są jędrne.. zwłaszcza korzenie wewnątrz doniczki, które nie mają dostępu do światła. Są one żółte bo nie uczestniczą w fotosyntezie, więc nie wytwarzają barwnika. Liściom nie wiem co dolega, ale wyglądają jakby były drążone przez jakieś robactwo, czy przejrzałaś storczyka pod tym kątem?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

Dziękuje- jakoś nie skojarzyłam wątku o korzeniach i tej fotosyntezie. Co do pasożyta oglądałam już kilka razy wygląda jak by go miejscami coś jadło od środka tak jak piszesz. Nie zauważyłam jakiś robaczków cyz innych pasożytów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: storczyk i jego marniejace liścia

Post »

Możesz go profilaktycznie spsikać po liściach Provado spray, był tutaj często polecany :) Ja każdego nowego storczyka po zakupie nim traktowałam i wszystkie się mają dobrze, więc jak użyjesz go dwa razy to nie zaszkodzi nawet zdrowej roślinie, a może pomoże :) Czasami szkodniki są bardzo malutkie np. przędziorek i trudno go zauważyć.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
bieganmcs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2013, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc dla mojego kochanego storczyka

Post »

Mój storczyk choruje ;:174 Tak wyglądają jego korzenie .... Czy można go jeszcze uratować ;:145 Obrazek
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o pomoc dla mojego kochanego storczyka

Post »

Oczywiście, że tak ;:173 Korzenie Twojego storczyka są w większości w dobrym stanie. Żółty kolor oznacza, że nie dochodziło do nich światło, a korzenie Phalenopisisa biorą udział w procesie fotosyntezy. Korzenie najbliżej stożka wzrostu są chyba zdrewniałe, albo są to stare pędy - niestety nie widzę zbyt dobrze na zdjęciu. Obcięłabym to co miękkie i zdrewniałe, a zostawiła to co twarde i jędrne.
Proponuję wsadzić w dobre podłoże do storczyków i pielęgnować jak do tej pory.
Liście bardzo zdrowo wyglądają ;:333
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
bieganmcs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 maja 2013, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc dla mojego kochanego storczyka

Post »

Dziękuję. ;:138 A co sądzisz jakbym go posadził w keramzycie?Gdzieś na forum widziałem zachętę do tego rodzaju uprawiania storczyka? ;:218
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”