Chory storczyk - porady

AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Tak, bo kazała mi kobita w kwiaciarni.ja nie wiem czy ona nie miala pojecia co mowi.."proszę wlac wodę do tego poziomu, wsypać odpowiednią ziemię i wsadzić storczyka"..
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

O Matko .... ja bym teraz poszła do tej Pani ze storczykiem i powiedziała, że go zamordowała :lol:

Wyciągaj go z tej doniczki i to prędko, jak będzie mokry to trzeba go przesuszyć. Najlepiej wrzuć zdjęcie korzeni, bo coś mi się zdaje, że tam będą "cuda" ...
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Poziomko kupiłam dziś przezroczystą doniczkę i wyjęłam storczyka z osłonki, oto zdjęcia korzeni. Obrazek Obrazek

Jest strasznie mokry miałaś rację:( Przesadziłam do przezroczystej doniczki w nowej suchej korze.Zrobie kilka dziurek po bokach.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Miałem tak samo, gdy zaczynałem swoją przygodę ze storczykami. Musimy pamiętać, że storczyk woli mieć sucho niż mokro, dlatego łatwo go przelać i doprowadzić do obumarcia rośliny.
Ale wracając do tematu, ja podobnie jak Ty obciąłem wszystkie zgniłe korzenie po czym wsadziłem go do specjalnego podłoża dla storczyków na 2 tygodnie bez podlewania. Dziś storczyk odwdzięcza mi się pięknym kwiatostanem:)

Powodzenia:)
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

AnkaBasia - chwila, chwila :)

Jak napisał Kompost (piękna ksywa :lol:) najpierw trzeba powycinać wszystkie miękkie, brązowe lub czarne korzenie. Obawiam się, że w Twoim przypadku wszystkie. Rany zasypać węglem drzewnym lub cynamonem i reanimacja, poniżej link do wątku:


http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814

Samo przesadzenie do suchej kory z tymi korzeniami nic nie da niestety.

Jak się zdecydujesz na ratowanie rośliny to przy reanimacji podlewasz za około 10 dni pierwszy raz.

Swoją drogą to ta Pani z kwiaciarni mnie wkurzyła wręcz. Sprzedawca kwiatów powinien mieć podstawową wiedzę o roślinach. Tragedia.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuję- jestem fanem kompostu :)

Swoją drogą to ta Pani z kwiaciarni mnie wkurzyła wręcz. Sprzedawca kwiatów powinien mieć podstawową wiedzę o roślinach. Tragedia.[/quote]

Niestety ludzie, którzy pracują w kwiaciarniach, nie zawsze znają się na roślinach :( Podobnie, słodkie Panie w sklepach zoologicznych...niestety często doświadczam niekompetencji tych sprzedawców.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Jestem tego samego zdania. Nie znam się - nie wprowadzam w błąd.
No ale cóż. Ludzie łapią się każdej pracy, nie myśląc czy się nadają czy nie, a jeśli już sie nie nadają i nie ma innej opcji to istnieje coś takiego jak książka. Zawsze warto się doinformować, dowiedzeć o rzeczach, które np. mamy sprzedać.

Co do Twojego stroczyka to tak jak mówili poprzednicy - obciąć korzonki sterylnym narzędziem - najlepiej nożyk, bo nożyczki miażdzą korzonki, zasypujesz cynamonem miejsca obcięte, wsadzasz do suchego podłoża - u mnie sprawdza się keramzyt z domieszką kory. No i czekasz. Nie podlewasz w ogóle przez jakieś 7-10 dni, później możesz zraszać keramzyt i korzonki
:)

Życzę powodzenia :wit
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Z tym podlewaniem wstrzymaj się nawet do 14 dni. Niech system korzeniowy się zregeneruje i odpocznie od nadmiaru wody. Jeszcze raz podkreślę, storczyki wolą być przesuszone niż przelane.

Miłego dnia ;:3
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi, dam znać za jakiś czas jak się miewa:)
Dziś mój mąż,widząc od sporego czasu moją troskę nad tym kwiatkiem....kupił mi dziś storczyka :tan
Mówiąc że to prezent walentynkowy:)
Umieszczam zdjęcia mojego nowego storczyka :D
I odrazu nasuwa mi się pytanie..co i kiedy zrobić z tymi korzeniami wychodzącymi znad doniczki? Obrazek Obrazek
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Korzenie napowietrzne, czyli te co wychodzą z doniczki- niech sobie spokojnie rosną, nie ruszaj ich ;:3
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Za jakiś czas można by jeszcze posilić czymś storczyka.
Przypomniała mi się mama, która dostała od koleżanki storczyka w ziemi i stał tak dłuższy czas, o dziwo wypuścił nawet dwa keiki, ale dalej tak stał i nie kwitł,więc mama postanowiła go przesadzić w przezroczystą doniczkę i podłoże do storczyków, po przesadzeniu storczyk ma się dobrze, jest wręcz jak głaz niezniszczalny.Na koniec mama stwierdziła,że skoro nie kwitnie nie szkodzi - dokupiła sztuczną imitację pędu z kwiatami i wsadziła to biedaczkowi do podłoża.Od teraz jako,że coś robię przy kwiatach mam się nim zajmować,ale nawet nie wiem jaka to odmiana,a wcześniej nie mogłam go tknąć.
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Mam pytanie odnośnie tego mojego storczyka, co widzicie go na zdjęciach wyżej. Dlaczego 2 pęczki kwiatków, jeszcze nie otwartych czerwienieją, a ta mała ich gałązka robi się żółta, jakby zaraz miały uśchnąć i upaść? Może przez te słońce co coraz częściej zagląda do naszych okien i grzeje, no ale nie codziennie mamy słoneczne dni. Nie wiem, szkoda mi go, bo jest u mnie ponad tydzień.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Jeżeli roślina postanowiła zasuszyć jeden, dwa pędy kwiatów, to nic strasznego się nie dzieje. Za jakiś czas wypuści zapewne kolejny, na miejsce tego starego.
Nie sądzę by słoneczko odegrało w tym przypadku główną rolę. Może być przyczyną nagła zmiana temperatur, lub przemarzniecie w czasie transportu, albo stojący storczyk blisko otwartego okna, którego nie co "przewiało". Oczywiście można by tu się zastanawiać co było przyczyną. Ale tak jak na początku napisałam, nic takiego wielkiego się nie dzieje. Ważne że roślina ma się dobrze, co oznacza że w przyszłości nie raz, wypuści nowe pędy i będzie kwitła. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”