Chory storczyk - porady

EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Za jakiś czas można by jeszcze posilić czymś storczyka.
Przypomniała mi się mama, która dostała od koleżanki storczyka w ziemi i stał tak dłuższy czas, o dziwo wypuścił nawet dwa keiki, ale dalej tak stał i nie kwitł,więc mama postanowiła go przesadzić w przezroczystą doniczkę i podłoże do storczyków, po przesadzeniu storczyk ma się dobrze, jest wręcz jak głaz niezniszczalny.Na koniec mama stwierdziła,że skoro nie kwitnie nie szkodzi - dokupiła sztuczną imitację pędu z kwiatami i wsadziła to biedaczkowi do podłoża.Od teraz jako,że coś robię przy kwiatach mam się nim zajmować,ale nawet nie wiem jaka to odmiana,a wcześniej nie mogłam go tknąć.
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Mam pytanie odnośnie tego mojego storczyka, co widzicie go na zdjęciach wyżej. Dlaczego 2 pęczki kwiatków, jeszcze nie otwartych czerwienieją, a ta mała ich gałązka robi się żółta, jakby zaraz miały uśchnąć i upaść? Może przez te słońce co coraz częściej zagląda do naszych okien i grzeje, no ale nie codziennie mamy słoneczne dni. Nie wiem, szkoda mi go, bo jest u mnie ponad tydzień.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Jeżeli roślina postanowiła zasuszyć jeden, dwa pędy kwiatów, to nic strasznego się nie dzieje. Za jakiś czas wypuści zapewne kolejny, na miejsce tego starego.
Nie sądzę by słoneczko odegrało w tym przypadku główną rolę. Może być przyczyną nagła zmiana temperatur, lub przemarzniecie w czasie transportu, albo stojący storczyk blisko otwartego okna, którego nie co "przewiało". Oczywiście można by tu się zastanawiać co było przyczyną. Ale tak jak na początku napisałam, nic takiego wielkiego się nie dzieje. Ważne że roślina ma się dobrze, co oznacza że w przyszłości nie raz, wypuści nowe pędy i będzie kwitła. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuje za odp:D
Storczyku wyzdrowiej!!:)
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Hej:)
2 tyg temu pokazałam Wam zdjęcia mojego nowego storczyka, piszę a propo niego. Umieszczam zdjęcia listków, które brązowieją, jeden jak widać ma już dużą plamkę, drugi ciut mniejszą a trzeci dopiero zaczyna. hmm...
jestem początkująca więc nie chce go stracić.
Co to takiego? Obrazek Obrazek Obrazek
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Może ma zbyt dużo słońca na tym parapecie... ;:3 Storczyki lubią rozproszone światło.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Na moje oko również poparzenie. Przestaw go gdzieś gdzie ma rozproszone ;)
Storczyk storczykowi nie równy. Jeden może lubić pełne słońce inny nie. Moje wszystkie -oprócz cambrii - stoją na parapecie i żaden nie ma oznak złości ;)
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Do poparzenia dochodzi gdy kwiat stoi za blisko szyby + ostre operowanie słońca + nie podlewanie przez dłuższy czas. A efekt może być, taki jak na zdjęciu powyżej..
Liści poparzonych już nie da się uratować, można liczyć na wypuszczenie nowego liścia, o ile stożek wzrostu nie został uszkodzony/lub/liczyć kiedyś na wypuszczenie przez nią młodej roślinki - keiki. :) Na zdjęciach nie widać korzeni, tylko część ich nadziemną. Sądząc po tym, został trochę przesuszony.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dzięki za odpowiedzi dziewczyny. Może i ciut przesuszyłam ale lepiej przesuszyć niż przelać ( nauczka na podstawie innego storczyka).
Przestawiłam go w inne miejsce ( nie miałam zbyt dużego wyboru, miejsce odnalazł na komodzie, gdzie praktycznie słońca nie ma w ogóle :( może z czasem wiosennych porządku znajdzie lepsze miejsce.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
Awatar użytkownika
Langkami
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 mar 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Mojemu storczykowi po przesadzeniu odpadły u podstawy wszystkie liście, pędy zdrewniały. Przy samych końcach pędów, gdy odcinałam zdrewniałe części zauważyłam biały nalot. Stan korzeni taki sobie. Co jest mojemu storczykowi i czy da się go uratować?
Awatar użytkownika
Langkami
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 mar 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Zdjęcie mojego chorego storczyka, a raczej tego co z niego zostało. :(

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Jak tam korzenie, są całe i zdrowe?
Czy raczej brak ich? Bo jeżeli tak, to już nic nie da się zrobić..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Langkami
50p
50p
Posty: 54
Od: 26 mar 2014, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Z korzeniami jest różnie, niektóre są zgnite, inne dobre. Ogólnie jest ich mało i raczej ich stan kiepsko wygląda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”