Przesuszony phalaenopsis

Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Jak już wspomniano - za mało informacji. Może to być przesuszenie, bądź też przelanie. Storczyki nie lubią też, gdy owiewa je gorące powietrze z kaloryfera. Na liściach widać lekkie poparzenia, ale bez większej ilości informacji, nie wiem czy to słoneczne, czy od gorącego powietrza.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Jeżeli chodzi o storczyki mam metodę, którą stosuję dłuuugo
1.usuń suszkowi pędy kwitowe, wtyki i etykiety
2.w razie potrzeby usuń korę, wytnij suce korzenie (można pominąć)
3.to co zostało włóż do miski z wodą (zimną) na noc
4. zabieg powtarzaj do wyraźnej poprawy w odstępach kilkudniowych ( podłoże ma mocno przeschnąć)

-- 3 lut 2015, o 11:58 --

zapewnij też mu wilgotne powietrze(moje stoją w kuchni na parapecie)
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Emila707 odpowiadam na Twoje pytania:
Storczyka podlewałam mniej więcej raz w tygodniu. Teraz wiem, że powinnam poczekać aż korzenie zrobią się srebrne.
To nie jest mój jedyny storczyk, mam ich więcej.
Wcześniej storczyk stał na parapecie okna wschodniego i tam leciało na niego ciepłe powietrze. Parapet był mały i storczyk był bardziej narażony na ciepło niż teraz. Obecnie stoi na parapecie południowym.
Nawoziłam pałeczkami do storczyków - dwa razy po pół pałeczki, ale nie nie widziałam po nich żadnych zmian.
A oto korzenie mojego storczyka - nie wyglądają najlepiej. Mam nadzieję, że coś widać na tych zdjęciach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka dni temu wstawiłam storczyka do podstawki z keramzytem - mam nadzieję, że to zwiększy wilgotność powietrza wokół storczyka.
Czy na podstawie tych informacji można stwierdzić co stało się z tym storczykiem i czy da się go uratować?
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Ananas26 myślisz, że to pomoże mojemu storczykowi?
Czy po nocnym moczeniu należy włożyć storczyka do ziemi czy zostawić na jakiejś podstawce, aby mógł podeschnąć? W jakim miejscu go przechowywać, na parapecie czy w innym miejscu?
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Myślę, że czas najwyższy zrobić porządek z tymi korzeniami. Utnij wszystko co zgniłe, zapadnięte ostrym sterylnym narzędziem. Następnie masz dwa wyjścia:
1. wsadzić je w keramzyt uprzednio wyparzony i przepłukany (oczywiście zimny), zrobić wilgotne okłady z płatków kosmetycznych na liście i po przesadzeniu po ok 10 dniach podlać wodą (w moim wątku mam jednego takiego reanimka potraktowanego w ten sposób obecnie za niedługo będzie kwitł po raz drugi od reanimacji- biały z różową warżką)
2. wstawić go do naczynia z wodą (poziom wody nie powinien być za duży- tak żeby nie dotykał korzeni)- gdzieś w moim wątku storczykowym znajdziesz zdjęcie mojego phal. violacea x malaysia, które w ogóle nie miało korzeni i właśnie w ten sposób zostało potraktowane.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

A co jest na spodniej stronie liści? Biały nalot?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Poziomkowa dobre oko :wink: Jeśli to biały lepki nalot to mogą to być wełnowce. Czy może przemywałaś liście kranówką?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Dzięki.

Ogólnie ten storczyk jest w kiepskim stanie, trzeba coś zrobić z nim natychmiast. Mycie, cięcie korzeni, przesadzanie, okłady z wacików i reanimacja + sprawdzenie, czym ten biały nalot jest oraz podzielenie się tą informacją z nami ;)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Przed samym grzebaniem, cięciem, myciem proponuje zanurzyć korzenie w letniej wodzie na ok 15 min by roślina się napiła, bo widać, że bidulek chce pić (srebrne korzenie ma)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Ananas26 pisze:Jeżeli chodzi o storczyki mam metodę, którą stosuję dłuuugo
1.usuń suszkowi pędy kwitowe, wtyki i etykiety
2.w razie potrzeby usuń korę, wytnij suce korzenie (można pominąć)
3.to co zostało włóż do miski z wodą (zimną) na noc
4. zabieg powtarzaj do wyraźnej poprawy w odstępach kilkudniowych ( podłoże ma mocno przeschnąć)

-- 3 lut 2015, o 11:58 --

zapewnij też mu wilgotne powietrze(moje stoją w kuchni na parapecie)
Ja dodam od siebie tylko tyle Ananas26, rośliny nie mają płci. Wiec stwierdzenie "wytnij suce korzenie", jest nie fachowe. Tak jak powiedzenie by zanurzyć roślinę ciepłolubną w wodzie, a do tego zimnej. Żadną roślinę nie wolno podlewać zimną wodą, ani jej moczyć!!! Lepiej dla rośliny by ta była w temperaturze pokojowej.

Kinga0044, odetnij popsute i suche korzenie, tak jak dziewczyny radzą. W przypadku gdy roślinie nie zostanie wiele korzeni/ lub/ wcale, możesz zastosować reanimacje w kamykach, żwirku, czy nad wodą. Poczytaj więcej na forum. Jeżeli korzeni jest sporo i są długie, to normalnie w świeżej korze. Pamiętając by podłoże było jak najbardziej przepuszczalne, bez dodatku torfu. Podlewać skąpo w wydłużonych odstępach(1-3dniowych), od poprzedniego podlania, bez dodatku nawozu. Po opisie i zdjęciach wnioskuję że storczyk został przelany. A co idzie za tym, roślina z nadmiaru wilgoci przestała pobierać wodę i zaczęła więdnąć. Gdzie nie gdzie widać podgniłe końcówki, ale chyba większość to sprawiające wrażenie uschniętych.
Ten biały(dla mnie to trochę jak srebrny) nalot mi wygląda na miejsca już po bytowaniu jakiś szkodników, np. wciornastki/?/ przędziorki. Zdjęcia są troszkę nie wyraźne, by móc stwierdzić w 100%. Możliwe że i to mogło być przyczyną, poniekąd.
Ale sama musisz poszukać, bo być może i na innych też są, na tym samym parapecie co stał storczyk.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Emila jeśli został przelany to możemy też wspomnieć o skoczkonogach też sieją zagładę..
Awatar użytkownika
kinga0044
50p
50p
Posty: 82
Od: 18 cze 2009, o 16:21

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

Bardzo dziękuję za porady w sprawie mojego storczyka.

Zrobiłam tak, jak radziłyście, tzn.: najpierw zamoczyłam storczyka w wodzie, następnie usunęłam popsute korzenie - tych korzeni w lepszej kondycji zostało całkiem sporo, więc całość wsadziłam do ziemi przeznaczonej dla storczyków.

Czy teraz storczyk może stać na parapecie okna, czy lepiej nie narażać go na ciepło z grzejnika?

Na liściach storczyka jest nalot,w niektórych miejscach liście są lepkie. Przemywałam liście kranówką, czy to mógł być powód takiego stanu storczyka?
Pozdrawiam:)
Kinga
Storczyki=> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=64508" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesuszony phalaenopsis

Post »

A ten biały nalot jest lepki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”