Zalany storczyk - jak go ratować ?

ODPOWIEDZ
ania1231198
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problemy z storczykiem

Post »

Posiadam dwa storczyki. Pierwszego kupiłam w styczniu. Kwitł pięknie ale niestety zareagował na niską temperaturę podczas przewożenia z kwiaciarni do domu i zrzucił wszystkie kwiaty wraz z pąkami. Do dnia dzisiejszego nie zakwitł ponownie...:( teraz to mu się w sumie wcale nie dziwię ale pomalutku. W okresie kiedy to czekałam na kwitnienie ponowne mojego maleństwa, zakupiłam drugiego storczyka co by temu pierwszemu raźniej było. Dalej nie kwitł:( Postanowiłam zmienić im miejsce pobytu i tak doszło do poparzenia ( co już wiem po lekturze jednego z postów ) Posłuchałam Pani kwiaciarki, obciełam zmienione od słońca liście i w jednym i w drugim i czekam. Czy moę coś jeszcze dla nich zrobić?? HELP
Ten którego kupiłam później, który kwitł w czasie poparzenia ma sie chyba dobrze. Te liście nie zmienione od słońca sa zielone i póki co nie dzieje sie im nic nie dobrego poza tym że, kwiaty mi opadają i pęd drewnieje (korzenie też są w porządku, zielone i nic po nich nie łazi;) Natomiast ten mój styczniowy...:( musiałam mu obciąć wszystkie liście bo wszystkie schły, zostały mi tylko dwa pędy i ten trzpień z którego wyrastają liscie :cry: Czy da rade go odratować co zrobić mogę jeszcze aby odżył...?
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Witaj Aniu:) Proponuję wkleić zdjęcia obu kwiatków, będzie łatwiej ocenić ich stan. Wtedy ktoś na pewno coś ci poradzi.
Pozdrawiam:) Martyna
ania1231198
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

maja271
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 cze 2011, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

zalany stożek wzrostu, hm?
ania1231198
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

A to moja druga "ofiara", która ma się ciut lepiej :(
http://img585.imageshack.us/img585/3952/dscf3733b.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/8071/dscf3730e.jpg
http://img806.imageshack.us/img806/9656/dscf3729u.jpg
http://img89.imageshack.us/img89/1592/dscf3733s.jpg
Nawet coś tam mu z pędu wyrasta...wieć tak się pocieszam że nie jest z nim tak źle:/
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Oj marnie to wygląda.. gdy chcesz odratować storczyka w kiepskim stanie (a nie wiem, czy w tym wypadku jest to możliwe), to powinnaś uciąć mu pędy, by nie tracił na nie dodatkowo sił. Z drugiej strony można mieć nadzieję, że na którymś wypuści keiki :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ania1231198
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 sie 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

A ja jestem optymistka... ;:173 będzie dobrze, bo gorzej być nie może.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Odnośnie pierwszego bidula - wywal z doniczki na gazetę i sprawdź stan korzeni. Jeśli ma zdrowe i jędrne, to jest nadzieja, że pielęgnowany dalej normalnie wypuści basal keiki albo keiki z oczka na pedzie kwiatowym. Biały nalot na podłożu wskazuje zasolenie podłoża przez traktowanie kranówą. Do namaczania używaj albo destylowanej wody z dodatkiem nawozu do storczyków albo wody przegotowanej i odstałej przynajmniej dobę. Deszczówka może tez być, ale pod warunkiem, że mieszkasz w rejonie nie uprzemyslowionym.
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Re: Problemy z storczykiem

Post »

w przypadku tych tych dwóch w najgorszym stanie obciełabym te pędy,a w przypadku złych korzeni wsadziłabym do keramzytu gdy w ogóle nie będzie korzonków to wtedy do kamyczków, a gdy korzenie będą w miare to wtedy normalna uprawa ale przy zwiększonej wilgotności powietrza. Pozdrawiam
juliaC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 wrz 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Witajcie, ja tez mam problem ze storczykami. Pierwszy dostalam na mikolajki w ubiegłym roku, drugi zaś na urodziny pod koniec lutego. Obydwa straciły kwiaty i pączki po ok 2 miesiącach. I na tym koniec.. liście pieknie rosną non stop, a o kwitnieniu nie ma mowy, nie ma ani nowych pędów z których mogłoby coś powstać, ani na starych pędach nic się nie pojawiło. Podlewam je odzywką raz w tyg, pozniej przeplukuje wodą, ale nic nie pomaga. Dzisiaj zauważylam trochę suchych pędów, które usunęłam i niestety pojawił sie jakiś biały nalot na głownym korzeniu, więc jak sądze zaczęlo sie dziać coś niedobrego. Dodam, że mam odmianę phalaenopsis, która miała być najłatwiejsza w uprawie... :(
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Witaj Julio,

Ja swoich kwitnień jeszcze nie miałam. Ale też mam jednego falka, którego kwitnącego kupiłam pod koniec lutego. Do tej pory nie ma nowych pędów, więc nie jesteś w tej sytuacji sama. Storczyki z tego, co mi wiadomo mają kwitnienia zimowe :wink: trzeba widocznie poczekać cierpliwie (!) :wink: a skoro idzie w zieleń, czyli puszcza listki, to nic tylko się cieszyć. Swoją drogą mój, o którym wspominam, też wypuścił dwa listki, więc mam nadzieje, że teraz siły zacznie przeznaczać na pędy (a też ma pozostawione z poprzedniego kwitnienia więc liczę i na przedłużenia :D).

Co do podlewania. Storczyków nie 'przepłukuje się' wodą. Je się zamacza na dłuższą chwilę :wink: chyba, że tak robisz, a ja źle zrozumiałam :roll:

Jeśli chodzi o biały nalot na.. głównym korzeniu? A który to? :lol: ..to może to być od twardej wody, ale skoro masz go już jakiś czas i dopiero się to pojawiło, to hm.. jakaś pajęczynka, czy 'srebrny osad' pozostawiany przez szkodniki? Ciężko mi powiedzieć, bo niczego poza osadem z kranówki nie miałam pod tą postacią :wink:

Przydadzą się zdjęcia ;:108
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
juliaC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 wrz 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Jeżeli chodzi o podlewanie to oczywiscie robie tak jak większość czyli zanurzam doniczkę w wodzie na kilkanaście minut i kwiatek ma "kąpiel" :) może faktycznie jestem niecierpliwa, ale myslalam, ze chociaz cos wypusci w czasie letnim, zeby w zimę pieknie zakwitnąć, ale chyba jak na razie mój storczyk jest na wakacjach :) jak będe miala chwilkę czasu to wstawię zdjęcia.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problemy z storczykiem

Post »

Toż wypuścił listki :D

U mnie w wątku (str. 3) pokazałam pęknięcia, jakie są w miejscu, w którym powinny wychodzić pędziki.
I w tym samym miejscu uzyskałam odpowiedź, że pędy rosną bardzo szybko, więc nawet gdyby zaczął wypuszczać go latem, to już zimą byś się nie nacieszyła kwiatkami. A ja tam wolę zimowe kwitnienia, będzie chociaż kolorowo, gdy na dworze biało :heja
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”