Zalany storczyk - jak go ratować ?

ODPOWIEDZ
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Może rosnąć w korze :) jak najbardziej :)i a żeby przeschło to wyjąć z osłonki jeśli jest i w samej tej przezroczystej doniczce zostawić :) można ewentualnie porobić dziurki w doniczce dla lepszej wentylacji ale mimo wszystko polecam korę dla niego :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Każdy storczyk znosi źle: przesadzenie, zmianę warunków cieplnym, wilgotności, zmianę stanowiska, czy podłoża. Jeśli decydujesz się na drastyczną zmianę podłożą tzn np twoje mini rośnie jak piszesz w sphagnum i do tego podłoża jest przyzwyczajone. Jeśli przesadzisz je do kory, keramzytu czy całkiem innego podłoża to licz się z tym, że roślina nie dość że same przesadzenie to i drastyczną zmianę podłoża odchoruje. Niejeden hodowca/sprzedawca na wystawach mówił, że jeśli nie podoba mi się np obecne podłoże jakim jest sphagnum to stopniowo należy przyzwyczajać roślinę do innego podłoża. To oznacza, że np jeśli mam sphagnum, a chce przejść na sam keramzyt to przy pierwszym przesadzeniu/wymianie podłoża do nowego sphagnum dodaje 1/3 ilości keramzytu. Przy nastepnym przesadzeniu 2/3 i ostatnim przesadzeniu keramzyt. To bezpieczny sposób zmiany podłoża na całkiem inne podłoże jeśli mamy do czynienia z wrażliwymi rodzajami storczyków. Oczywiście hybrydy-szczególnie marketowe- traktuje brutalnie, zmieniając im od razu podłoże na inne docelowe (bez okresu przystosowawczego), odchorowują to ale niezbyt dotkliwie. Są różne opinie, praktyki także to jest tylko mała rada ode mnie.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Domi93, czyli do cambrii proponujesz przezroczystą doniczkę i i w samą korę ją wsadzic?
Pozdrawiam Paula
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Zdjęcia korzeni mojego storczyka ehh:( Obrazek Obrazek
Storczyku wyzdrowiej!!:)
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Pola22 cambrie ogółem nie muszą mieć przezroczystych doniczek ale tak po prostu łatwiej kontrolować korzonki :) i korę koniecznie nową :) drobniejszą niż do falenopsisów :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Okej dzięki, a pamiętacie tego żółtka mojego, po przesadzeniu zauważyłam teraz na jednym kawałku kory grzyba? Jest koloru srebrno niebiesko siwy coś takiego. Czy to może od tego środka grzybobójczego( bo były w nim niby dobre grzyby) czy może coś złego się dzieje? Ostatnio w osłonkę nasypałam keramzytu i wody żeby mu parowała, bo u mnie straszna susza.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Zasięgnęłam lektury, bo mnie zaciekawiło, że coś Ci wykwitło. No i jedyne co znalazłam, to to, że jeśli się korę źle wysuszy przed posadzeniem do niej rośliny (np po wygotowaniu) to pojawia się niebieska pleśń. Ale z tego co pamiętam to przecież wyprażałaś to podłoże, nie?
Opryskaj to czymś grzybobójczym, polecam Timorex, jest najsilniejszym preparatem ekologicznym. Ostatnio miałam pleśń w doniczce ze zwykłą ziemią i nie ma po niej śladu. A jak nie to woda z czosnkiem też powinna pomóc ;) Na forum znajdziesz przepis na pewno.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

No właśnie wyprażyłam więc też mnie zdziwiło i mokro nie było bo zrobiłam dużo dziurek. popsikać to tak nie popsikam bo bym musiała wyjmować korę, bo to na jednym kawałku z boku, na środku jest. A z tym czosnkiem to na jakim wątku szukać?
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

No jak w środku to inna sprawa. Trzeba by było go wymoczyć w czymś, a na to chyba za wcześnie?Kiedy go przesadziłaś? Zrób może większą dziurkę z tej strony gdzie ta pleśń, żeby powietrze mogło się dostać, wstrzymaj się z moczeniem. A jak moczyć później to już w czymś konkretnym na grzybka, bo czosnek to będzie Ci śmierdział długo jak zanurzysz w nim doniczkę.

Ech, jak nie urok .... Niech już lato będzie, się skończą problemy :)
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

31 stycznia go przesadzałam po tygodniu podlałam, bo u mnie strasznie suche powietrze, korzonki były srebrne. No i później wzięłam nasypałam mu tego keramzytu z wodą do osłonki. Mnie tez już zaczyna to wkurzać, zawsze coś. ;:223 A ten środek grzybobójczy? Mam takie pałeczki z Zielonego Domu :Pałeczki specjalne "G" guano i helpery. Pani w ogrodniczym mówiła że można je w wodzie rozpuścić. Jakbym rozpuściła i go w tym pomoczyła? Jak myślisz?
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

No to spróbuj z tymi pałeczkami, ale dopiero jak storcz będzie wymagał podlania, czyli jak będzie miał całkiem sucho.
Po podlaniu nie wkładaj go już do osłonki z keramzytem, bo grzybek lubi mokro ;)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Uratowałem z takiego stanu zalanego storczyka:
Obrazek

Dziś wygląda tak:
Obrazek
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Tak wygląda mój żółtek od czasu przesadzenia tzn. 31 stycznia. Czy to normalne, że tak wygląda? Tzn. czy odreagowuje, bo boje się że go uśmiercę, tfu tfu. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Paula
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”