Zalany storczyk - jak go ratować ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

No to spróbuj z tymi pałeczkami, ale dopiero jak storcz będzie wymagał podlania, czyli jak będzie miał całkiem sucho.
Po podlaniu nie wkładaj go już do osłonki z keramzytem, bo grzybek lubi mokro ;)
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Uratowałem z takiego stanu zalanego storczyka:
Obrazek

Dziś wygląda tak:
Obrazek
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Tak wygląda mój żółtek od czasu przesadzenia tzn. 31 stycznia. Czy to normalne, że tak wygląda? Tzn. czy odreagowuje, bo boje się że go uśmiercę, tfu tfu. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Wiesz to może być reakcja na przesadzenie lub jeśli ma mało korzeni to normalne, że mu się liście marszczą.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

No ma dość mało, ale później mu zrobią się normalne? Bo gdzieś mi się obiło o uszy, że trzeba zwilżać spodnią część liścia?
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Skoro ma dosyć mało korzeni, a na zdjęciu widać, że jeszcze kwitnie to jeśli chcesz by roślina szybciej się mogła zregenerować to utnij pędy kwiatowe (zawsze jeszcze kwiaty mogą cieszyć oko w wazonie), ponieważ storczyk nie daje rady utrzymać liści i kwiatów równocześnie przy małej ilości korzeni. Poza tym możesz porobić mu okłady z zwilżonych wacików kosmetycznych, zawsze to coś pomoże ( nie za wiele ale zawsze coś). Do tego polecam dla lepszej wilgotności postawić storczyka na tacę z wilgotnym keramzytem (tylko doniczka nie może stać w wodzie).
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Szkoda mi trochę pędów, a nie mogę samych kwiatków poodcinać? Czy to nic nie da?
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

To raczej nic nie da, bo roślina będzie próbowała wyżywić również pęd. Jeśli utniesz pędy, to storczyk skupi się na produkcji nowych korzeni i liści. Decyzja należy do Ciebie, być może wytrzyma również z kwiatami ale ja zawsze ucinam pędy jeśli widzę, że korzenie i ogólnie roślina jest w marnym stanie
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

A długo musiałaś czekać na następne pędy?
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Ogólnie z tym jest różnie. Przejrzałam swój wątek, bo generalnie kilka falków potraktowałam w ten sposób. Jeden zakupiony na początku lipca- nowy pęd wrzesień, kwitnienie listopad. Inny (przesadzony do większej doniczki) kupiony w sierpniu- teraz od 2,5 mca rośnie mu pęd, niedługo będzie kwitł, bo widzę, że pączki już się formują. Tak jak widać to kwestia indywidualna. Tak czy inaczej zrobisz jak zechcesz, do niczego nie namawiam :wink:
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Ogólnie jeden pęd odcięłam, bo i tak usychał( już żółty się robił), ale Boże serce mi się krajało i reszty nie mam serca odciąć. ;:145 ;:145 ;:145
Pozdrawiam Paula
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

Mój storczyk o którym opowiadałam,po przesadzeniu marszczył liście, tzn marszczy liście bo przesadziłam jakieś niecałe 2 tyg temu, niedługo pierwszy raz od przesadzenia go podleję, tworzą się 2 nowe pędy, ciekawe ile czasu minie zanim wyrosną i dadzą kwiat.
Storczyku wyzdrowiej!!:)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zalany storczyk-ma szansę ? Jak go ratować ?

Post »

AnkaBaska to wszystko zależy od tego ile światła dziennie będzie miał twój storczyk, od temp., od wilgotności i od tego jaki nawóz będą otrzymywały. Jeśli tworzy się pęd kwiatowy to storczyka można zacząć wspomagać małymi dawkami nawozu z przewagą potasu i fosforu. Ja np. używam PP blossom booster, wcześniej używałam PP plant starter, który również miał w składzie więcej fosforu i potasu. Taki nawóz pomaga roślinie szybciej wytworzyć pędy kwiatowe, a i kwiaty są intensywniej wybarwione. Nie oznacza to jednak, że należy go używać częściej lub w zwiększonych dawkach, bo wiadomo, że to doprowadzi do zasolenia podłoża i obumierania korzeni. Nawóz to tylko drobny wspomagacz, najważniejsze są warunki jakie panują w naszym mieszkaniu :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”