Fioletowa, usychająca łodyga

kludii99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 kwie 2013, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fioletowa, usychająca łodyga

Post »

Witam, dostałam storczyka Phalaenopsis w grudniu. Niestety dosyć szybko opadły mu liście i wszystkie pączki, ale cierpliwie czekałam i podlewałam raz na 2 tygodnie, zalewając go na 15 minut wodą. Storczyk stoi na parapecie więc miejsce jest nasłonecznione, nie ma przeciągu. Niedawno zauważyłam, że zaczął puszczać nowe korzenie i liście, więc ucieszyłam się i stwierdziłam, że jednak dobrze się nim opiekuję. Aha zapomniałam dodać, że jak opadły mu kwiaty podcięłam delikatnie łodygi. Natomiast teraz nie wiem co zrobić, ponieważ mój storczyk ma 3 łodygi, z jednej z nich zaczął puszczać nowy pęd, a łodyga od góry zaczyna robić się czerwono- bordowa. Podejrzewam, że usycha, tylko teraz nie wiem, gdzie mam ją obciąć skoro jakieś 10 cm od podłoża z tej samej łodygi zaczęła wyrastać druga całkiem zdrowa. Nie chcę jej uszkodzić, a wiem że usychające łodygi się obcina. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Może zdjęcie by pomogło.

U mnie w niektórych storczykach początkowo zielony pęd z czasem się wybarwia na fioletowo- bordowy, tak więc może i u ciebie jest tak samo :-)

Ja bym nie obcinała, ale może lepiej niech się wypowiedźą też inni ;-)

Pozdrawiam
K.

-- 17 kwi 2013, o 09:37 --

P.s. Storczyk stoi bezpośrednio na słońcu?
kludii99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 kwie 2013, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Storczyk stoi na parapecie od strony południowej, wątpię żeby to było przez słońce, bo wtedy ten "usychający" pęd nie puściłby nowego (tak mi się przynajmniej wydaje). A kolor tej łodygi przechodzi z bordowego do czerwonego i żółtego, więc moim zdaniem usycha. Tylko co zrobić z tym drugim pędem, który zaczął niedawno wyrastać? Dodam, że wyrasta z drugiego oczka od podłoża.

Obrazek

Ok, tak wygląda ta łodyga usychająca od góry, a od dołu rośnie nowa. Może teraz łatwiej komuś będzie mi pomóc... :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Aaaaa... To ten pęd jest już po kwitnieniu...
Faktycznie, usycha. Ja bym go ciachnęła w takiej sytuacji jakieś 10cm powyżej nowego badylka. Ale to ja bym tak zrobiła ;-)

Poczekaj zanim ciachniesz, na opinie innych.

Pozdrawiam
K.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

kludii99
Storczyki, to bardzo inteligentne rośliny - niczego nie musisz ucinać, bo on nie zmarnuje nowo-wypuszczonej łodyżki :) zasuszy starą do miejsca poprzedzającego nową - poparte na własnym doświadczeniu :D

Ja bym niczego nie ciachała, bo.. taki pęd jest stabilizatorem dla nowego, który pod wpływem ciężaru kwiatów przechylałby się w dół :wink:

Poza tym polecam obserwację, można się zdziwić jak precyzyjnie roślina wyznacza granicę pomiędzy suchą a zieloną tkanką :D

Z tym 'musem' usuwania uschniętych łodyg, to nie jest tak, że trzeba, bo jak się tego nie zrobi, to storczyk będzie chory, tylko dlatego, że z uschniętych już nic nie wyrośnie, a jedynie 'straszą' wyglądem :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

kludii99 pisze:Witam, dostałam storczyka Phalanopsis w grudniu :) niestety dosyć szybko opadły mu liście i wszystkie pączki...
Pierwszy raz słyszę żeby zdrowemu phalenopsisowi opadły liście?!

Też na razie powstrzymałabym się z podcinaniem tego pędu chyba że będzie już tak suchy że nic z niego nie zostanie. Wtedy delikatnie podcinałabym go od góry w małych odstępach.

Czy ten listek rośnie na łodydze? Jeżeli tak to to chyba będzie keik.

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

rosarita pisze:Czy ten listek rośnie na łodydze? Jeżeli tak to to chyba będzie keik.
Mnie to wygląda na pęd z chorągiewką :wink:

niestety dosyć szybko opadły mu liście i wszystkie pączki...

Hmm myślę, że autorka miała napisać 'opadły mu kwiaty i wszystkie pąki' ale z rozpędu napisała o liściach :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
kludii99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 kwie 2013, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

bardzo dziękuje za odpowiedzi :) oczywiście chodzilo mi o napisanie, że opadły mu kwiaty i wszystkie pączki - z tego wszystkiego juz nie wiem co pisze ;) jeżeli chodzi o ten listek to tak, wyrasta on z tej drugiej łodygi, w takim stanie już go dostałam, ale to chyba nic złego? A jeżeli chodzi o ta usychajacą łodygę to może faktycznie na razie sie wstrzymam z obcinaniem jej zobaczymy co będzie dalej.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Listek na łodydze niczemu nie szkodzi :) taka uroda niektórych storczyków, pewna mutacja. Wątpię, by było to keiki (czyli 'dziecko') bo wtedy wyrastają od razu conajmniej dwa listki, poza tym nie są tak przytulone do łodygi :lol:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Sam listek nie szkodzi ale wygląda na to, ze ten pęd wychodzi ze stożka wzrostu, a jeśli tak jest roślina nie będzie w stanie wydawać nowych liści i po jakimś czasie ja stracisz :) Chyba, ze wytworzy basal keiki :) Możesz potwierdzić czy ten pęd z listkiem wychodzi ze stożka wzrostu? Bo może to tylko złudzenie :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
kludii99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 kwie 2013, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

:) witam ponownie tak z tego co mi się wydaje ten pęd wychodzi ze stożka wzrostu, ale nie jestem pewna więc zamieszczam zdjęcia, a co do tych nowych listków to właśnie rosną mu nowe liście po lewej stronie od środka :) mam nadzieje ze widoczne na zdjeciach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Te "nowe liście" to chyba własnie basal keiki czyli nowa roślinka :) Będzie identyczna jak roślina macierzysta :) Bo chodzi o to, ze storczyk z pędem wychodzącym ze stożka wzrostu jest skazany na śmierć, bo nie może już z tego miejsca wydawać kolejnych liści a stare z biegiem czasu opadają ;) Także licz się z tym, ze jego stan będzie się pogarszać aczkolwiek nie z dnia na dzień, bo taki storczyk może pociągnąć nawet kilka lat.. Najważniejsze, ze wytworzył już keiki ;:138

A żółtego pędu nie obcinaj bo jeszcze ma wiele soku w sobie i roślina z niego skorzysta ;) Obetnij gdy się całkiem zeschnie ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Usychająca, czerwieniejąca łodyga storczyka.

Post »

Widzę, że Dufin miała te same podejrzenia co ja. Miałam kiedyś takiego storczyka. Pozbawiony jest stożka wzrostu, tzn. nowych liści już nie będzie miał.
Takich phalaenopsisów należy nie kupwać, bo ich żywot jest ograniczony. Sprzedawcy, a raczej producenci w ogóle nie powinni przeznaczać ich na sprzedaż, tylko na straty. Ale cóż, niewiedzący o tym klient kupi i zawsze to kilka złotych do kieszeni.
Szczęśliwie Twój wytwarza keiki, co nie zdarza się znowu tak często.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”