Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

Przede wszystkim zmień im podłoże, bo same z niego "wyskakują". Takie zmiany mogą być spowodowane przenawożeniem (raz w tygodniu to stanowczo za dużo).

Reasumując, proponuje na sam początek:
1. zmienić podłoże
2. obciąć sterylnym narzędziem wszystkie martwe korzenie
3. Liście jeśli nie czarnieją do środka to bym zostawiła (roślina czerpie z najstarszych liści składniki pokarmowe)
4. przestaw proszę storczyki z południowej wystawy na wschodnią lub zachodnią (lub trochę zacieniuj, teraz są mega upały i ta wystawa nie jest wskazana)

Nie martw się wszystko będzie dobrze trochę miłości i uwagi ;:162 i powinno być ok

-- 30 lip 2014, o 14:00 --

P.S. przemyj też przesadzaną roślinę i zostaw do obeschnięcia
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

Dlaczego na liściach są tak wielkie krople wody? nie boisz się,że zalejesz stożek wzrostu? no i mam nadzieję ,że z mokrymi liśćmi nie stoją w słońcu....
ziemia21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 lis 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

Hmmmm.....stozek wzrostu? Ras na jakis czas myje liscie I czekam az wyschna. Potem stawiam na oknie. Rozumiem ze inaczej sie to robi;) Bardzo dziekuje za podpowiedzi zaczne od zmiany kory. Tylko problem ze zmiana miejsca mam bo wszystkie okna z wyjatkiem 1 mam na poludnie. Czy te brzydzkie liscie tez sciasc czy zostawic tak jak jest?
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

Tak stożek wzrostu :wink: jeśli do środka dostanie się woda,a jej nie usuniesz to może zgnić i już może być nie ciekawie...W żadnym wypadku nie usuwaj liści tak jak napisała natka roślina czerpie z najstarszych liści składniki pokarmowe,same odpadną najprawdopodobniej.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

i oczywiście nigdy ale to nigdy nie zalewaj stożka wzrostu ;:181 , a jak woda się tam dostanie to zbierz ją chusteczką, chyba że chcesz się pozbyć storczyka w dosyć brutalny sposób...
a-moroso
200p
200p
Posty: 439
Od: 26 lis 2008, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

Dla mnie wyglądają na zalane - zacznij je przelewać, a nie namaczać. Jeśli jest zbyt mało korzeni w doniczce w której kora pochłonie dużo wody, to takie korzenie szybko gniją. Odkąd zaczęłam przelewać nie mam problemów z gniciem korzeni i odpadaniem liści. Lepiej mniej wody, jak więcej. Zresztą najlepiej obserwować korzenie - jak zielone - NIE podlewać, jak biało - szare - podlać. Po przelaniu korzenie nadal będą przez około 30 min. szare, ale później zrobią się zielone.
Nigdy nie pryskaj i nie myj storczyków kiedy świeci na storczyki słońce - plamy poparzeniowe murowane.
natka_211 dobrze mówi - nigdy nie zalej stożka wzrostu, a jeśli dostanie się woda do niego wysusz go papierem.
Trzymam kciuki. ;:196
Moje storczyki ; Moje hoye i inne
Moje nadwyżki
Pozdrawiam serdecznie, Ania
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Chore?Czy spalone?

Post »

a-moroso z pewnością i ty masz racje, bo jeśli podłoże nie było zmieniane przez 2-3 lata to jest zbite i nie przesycha pomiędzy kąpielami i korzenie mogły gnić i również mogły zostać spalone przez nadmiar nawozu. Tak czy inaczej pierwszym krokiem jaki trzeba by było poczynić jest przesadzenie. ;:108
Wirtualna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 gru 2014, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Paph. Prince Edward of York

Post »

Witam serdecznie, czytam Wasze forum od dawna, postanowiłam się zarejestrować, gdyż z moim ulubieńcem dzieje się coś niedobrego.
Od roku posiadam w swojej kolekcji Paph. Prince Edward of York, który pięknie się zaaklimatyzował, rósł, wypuszczał liście. Wczoraj jednak ze zgrozą ujrzałam takie coś ( stało się to w ciągu góra dwóch dni )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy ktoś z Was wie może co mu dolega i jak mogę go ratować? Nie chciałabym go stracić. Z góry dziękuję, za każdą poradę.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Paph. Prince Edward of York

Post »

To mi wygląda na chorobę bakteryjną.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
judytkaamo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam :) chciałam zapytać co to może być... dużo czytałam ale sama nie umiem zdiagnozować czy to choroba czy jednak coś z gospodarką wodną rośliny. Korzenie też już nie są w najlepszym stanie...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Sprawdź, czy jest pajęczynka, bo na dwóch zdjęciach jest coś co ją przypomina.

No i zajrzyj pod spód liści, jak będą białe lub pomarańczowe kropeczki to przędziorki -moi "ulubieńcy". I to chyba w bardzo dużej ilości.

Co do korzeni - przydałyby się zdjęcia tych co są w doniczce. Wygląda na przenawożonego lub zasolonego. Jeśli jest podlewany kranówką.
judytkaamo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 cze 2011, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Nie widać żadnych robaczków chyba że są takie maleńkie. Pajęczyny też nie ma. :( Korzenie w środku są normalne jak w innych storczykach tylko ten wyjątkowo ma te zewnętrzne korzenie takie dziwne. A podlewane są odstaną wodą kranową.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dla mnie jest ewidentne żerowanie szkodników. Przędziorki są prawie niewidoczne gołym okiem.

Przędą pajęczyny, co czasem wygląda jak przykurzone liście. Zajrzyj jeszcze z lupą, czy szkłem powiększającym. Ja białe punkty widzę nawet gołym okiem na zdjęciach.

Na telefon można pobrać aplikację z lupą i cyknąć zdjęcie nawet, tylko dobre światło musi być.

Ale jeśli jesteś pewna, że robactwa nie ma, a korzenie w doniczce są zdrowe, to wymień wierzchnią warstwę podłoża i podlewaj tylko przegotowaną, odstaną wodą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”