Chora miniaturka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Jest szansa, że da radę :wit

Myślę, że go po prostu za rzadko podlewałaś- sphagnum szybciej wysycha niż podłoże w dużych doniczkach storczyków ( z moich obserwacji).

Ja swoje przelewam od góry średnio raz w tygodniu, a latem nawet co 3-4 dni. Przelewam tylko taką ilością wody, żeby mech był lekko wilgotny, ale żeby woda w doniczce nie zalegała. Taki system w przypadku miniaturek się sprawdza. Duże storczyki nie wytrzymałyby tego na pewno, stąd też musisz dostosować system podlewania do wielkości storczyka i rodzaju podłoża :wit
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Storczyka ogołociłam z uschniętych i pogniłych korzeni, usunęłam całe sphagnum i posypałam biedaka węglem.
Nie wiem, czy nie za dużo tego keramzytu i jak z tą wodą? Zostawić, odlać, za mało, za dużo? ;)


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Myślę, że jest ok. Ja pewnie bardziej bym przycięła trzon ale tak też myślę że jest dobrze. Teraz tylko czekać na efekty. A może to trochę potrwać.
Trzymam kciuki. Powodzenia ;:215
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

No nic, ważne żeby odżył. Przycięłam tak 1 cm pod tym nowym korzonkiem, bałam się go za mocno skaleczyć. Bardzo dziękuję za porady, zobaczymy, co z niego będzie :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Ja bym tylko dała jakąś inną pokrywkę, bo po kilku wietrzeniach ta folia będzie do niczego :wink:
Może po prostu zakręć słoik nakrętką ( ja bym zrobiła mimo wszystko w pokrywce jakiś otworek ;:173 )
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

On ma wysuszone liście, możesz mu je smarować wacikiem zwilżonym woda z dodatkiem paru kropel cytryny. Powinny nabrać zdrowego wyglądu.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Ja odratowałem trzy miniaturki kupione w markecie, spoób jest prosty wywalałem z mchu i sadziłem w mieszance mchu i drobnego ale to bardzo drobnego podłoża so storczyków 1/1 po 7 dni bez podlewania a potem ostrożnie zaczołęm w małych ilościach raz w tygodniu az po miesiacu doszedłem do podlewania standardowego tzn. przelewanie nigdy nie mocze doniczki. Faktem jest to że storczyki miniaturowe potrafiły stracic dwa liście z czterech lub trzy z czterech, ale po 3 do 5 miesięcy nadrabiały straty w 100% wypuszczały liść za liściem. Podlewałem przy każdym podlewaniem odrzywka biohumusową pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

Miniaturkę posiadam od maja tego roku.Po przekwitnięciu zaczął ładnie wypuszczać listki i korzonki.
Wczoraj zauważyłam dziwną zmianę na jednym listku,a dziś zmiana się powiększyła i mnie to bardzo zaniepokoiło.Mam trzy storczyki tylko jeden z nich na jednym liściu ma zmianę.
Wygląda jakby coś zjadało liść.Jest mnóstwo malutkich dziurek,ale nie na "wylot"
Żadnych szkodników nie zauważyłam.Korzenie i podłoże wydaje mi się być "czyste" ale może coś przeoczyłam...Jedynym niechcianym lokatorem jest mucha która latała w okolicy roślin,ale chyba ona nie jest sprawcą.
Moim aparatem lepszych fotek nie dałam rady zrobić.Mam nadzieję,że pomożecie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

A jak to wygląda od spodu? Dasz radę zajrzeć?

Może to ślady po wgryzieniach jakiegoś owada? Storczyk mógł coś złapać, niechciany gość sobie poszedł a dziurki zostały. Czy tych dziurek przybywa?
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

Liście od spodu dobrze wyglądają.
Żadnych innych zmian nie zauważyłam,także nie powiększyło się to 'coś'.
Jednak zastanawia mnie cóż to takiego.To się stało w nocy,ponieważ wieczorem jeszcze oglądałam roślinki i było dobrze,a następnej nocy się powiększyło i tak zostało póki co.
Nie wiem jaka choroba mogłaby tak wyglądać.To są małe dziurki,ale nie przebite na wylot.Jakby jakiś owad z trąbką na nim żerował.
Korzenie jak i liście dobrze wyglądają,podłoże sprawdzone także u pozostałych storczyków-czyste.
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

Być może był jakiś gość. Odizoluj roślinę od reszty i czekaj. Chwilowo nie mam pomysłu, co to mogło być :(
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Mój storczyk miniaturka umiera?!

Post »

Dziś zauważyłem że liście mojej miniaturki żółkną,chodz korzenie ma zdrowe,kwitnie,wypuszcza pędy kwiatowe.Co mam robić ;:147 ;:201
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mój storczyk miniaturka umiera?!

Post »

A które to liście? Jeżeli najstarsze, na samym dole, to jeszcze nie tragedia :)
Ale dla pewności poproszę zdjęcie :) liścia i korzeni :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”