Chora miniaturka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Zdjęcie się przyda, choćby dla ludzi, którzy będą kiedyś w podobnej sytuacji ;) Nie będą wiedzieć czy storczyka należy już spisać na straty czy jest jakaś szansa.. Wtedy popatrzą na Twoje zdjęcie i powiedzą "oo mój wygląda tak samo, jeśli jej się udało i wypuścił basal keiki to mi też się uda" xD A liczę, ze wypuści ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Dufin, przekonałaś mnie :) Zamieszczę zdjęcia jak ten "okaz" wygląda teraz. Może komuś przydadzą się te wpisy. Myślę, że nie ma już szans nawet na basal keiki. Jeszcze jednak nie wyrzucam... W tym wszystkim szokujący jest najbardziej fakt, że to wszystko tak szybko się potoczyło... :roll:
Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
Marta
majcik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 1 lis 2012, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Ja bym nie wyrzucała i walczyła:) Ma zielone korzenie więc może jest choć cień szansy.. :)
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Faktycznie, to koniec - na poprzednich zdjęciach dawał nadzieję. ;:131 Musiał być porażony jakimś dziadostwem.
Co te storczyki mają w sobie, że tak je lubimy? Storczyków nie kupuję, dostałam w spadku kilka marnych okazów. Teraz wyglądają zdrowo, jeden zaczyna kwitnąć, inne wypuszczają korzonki, a ja jak głupia, kilka razy dziennie przyglądam się im z lubością. ;:173 Dziś był dzień 'nurkowania' teraz się wietrzą.
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Moim zdaniem cień szansy jest bo na spodzie zostały jeszcze zieloniutkie i sprężyste korzenie, poczytaj sobie na forum czasami wypuszczenie basal keiki (o ile się nie mylę) może potrwać nawet 1 rok :shock:
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Dzięki za liczne wpisy :D Wczoraj postanowiłam jednak zajrzeć do korzeni, żeby sprawdzić czy to "dziadostwo" aby nie rozprzestrzeniło się na nie. Część korzonków kompletnie zasuszona - zostały odcięte, poza tym jeden był wręcz czarny. Po zrobieniu porządków zostały całkiem spore dwa zielone korzonki. Pokładam w nich resztki nadziei. Cóż, mogę poczekać nawet i rok na basal keiki, ale nie ma co ukrywać, że phal., a raczej jego pozostałość jest w bardzo kiepskim stanie. Jeśli coś z tego będzie, to będzie mój największy sukces. Gdyby coś się zmieniło dam Wam znać :)
Pozdrowienia,
Marta
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Twój marny storczyk powinien teraz być wsadzony do keramzytu lub przynajmniej do mchu. W tej korze wcześniej czy później pozostaną po nim tylko wspomnienia.
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Rosarita, dzięki za wskazówkę. Postaram się jak najszybciej zdobyć kermazyt. Możesz mi podpowiedzieć jak mam postępować w przypadku przesadzenia do kermazytu? Nie mam z tym doświadczenia... :oops:
Pozdrawiam,
Marta
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejąca miniaturka - prośba o pomoc

Post »

Marto,
o uprawie w keramzycie są tematy na forum; warto poszukać .W pierwszym rzędzie korzystać z zasobów...
To są wymogi regulaminowe i
Warto zatrudnić do tego wyszukiwarki a, nie kierować prośby do koleżeństwa .

A, tematu nie można po wielokroć w sekcji powtarzać , bo powstaje śmietnisko.
Juz niedługo zginiemy wszyscy na nim.
Nie ma miejsca więcej ,nie jest to forum storczykowe i nie możliwości rozdzielenia tematów jak na portalu.

Sprostowanie:
w kilku postach spotykam powielany błąd...- kermazyt.

Prawidłowa nazwa : keramzyt ; ważne dla wyszukiwarek i ...formalnie.


Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Chora miniaturka

Post »

Jakiś czas temu kupilam w kwiaciarni phalaenopsisa miniaturkę. Zaledwie na nastepny dzień zaczely mu wiednąć kwiatki. Mial jeden nierozwiniety pak, który usechl. Gdy go kupilam, podloze mial calkiem mokre, więc go nie podlewalam. Ponadto w podlozu nie bylo żadnej kory, cale bylo bardzo zwarte i nieprzepuszczalne. Wydaje mi się, że byl przelany. W dodatku stał na mocnym slońcu i troche go poparzylo. Doszlam do wniosku, że trzeba zmienić mu podloże i go przesadzić. Po wyjęciu z doniczki korzenie wyglądaly tak:
Obrazek

Obcięłam te zgniłe - niewiele mu niestety zostalo.
Włożylam go do podloża skladającego się z drobnej kory, keramzytu i chipsów kokosowych. Dorzucilam też skorupki pistacji dla lepszej przepuszczalności. Podlalam i spryskalam wyschnięte korzenie powietrzne. Na spodzie osłonki położylam trochę keramzytu i zalalam go wodą, żeby mial trochę wilgoci. Nie wiem, czy dobrze zrobilam? Czy mogę coś jeszcze zrobić? Czy jest szansa, żeby go odratować?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: chora miniaturka

Post »

Olcia84 :wit miniaturki są sadzone w sphagnum, bo dłużej niż kora trzyma wilgoć. Myślę że kora będzie szybciej ci obsychać. Z tego co czytałam jest ona raczej odradzana dla miniaturek. Powinnaś mu dokładnie oczyścić korzonki z tego mchu (uważając by mu ich nie uszkodzić) np. pod letnią bieżącą wodą. Osuszyć miejsca cięć storczyka, a następnie posypać węglem drzewnym, lub cynamonem. Po przesadzeniu nie powinno się od razu podlewać, grozi to dalszym rozwojem zgnilizny, a dopiero po 7 do 10 dni.
Niech jeszcze ktoś się wypowie na temat twojego storczyka, bo ja co prawda nie mam jako takiego doświadczenia z mini. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: chora miniaturka

Post »

Ja posadziłam swoje miniaturki kiedyś w korę i straciłam obydwie... Straciłam ponieważ uschły im korzenie. Dlatego odradzam właśnie to podłoże dla miniaturek. Najlepiej (u mnie) sprawdza się spagnum. Nie może być zbite w bryłę tylko luźno wsadzone, pomiędzy wszystkie korzonki. Spagnum można kupić na allegro. Powodzenia :wit
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: chora miniaturka

Post »

Witajcie :wit
Olciu, czy przed przycięciem korzeni namoczyłaś je? Niekiedy suche korzenie wydają się martwe, lecz po zwilżeniu zielenią się- znak, że są ok. Jak patrzę na te korzonki które mu zostały, mam wrażenie, że za mocno przycięłaś (mogę się mylić :wink: ).

A co do łupin pistacji- pomysł dobry, ale mam nadzieję, że nie były solone :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”