Jak przezimować storczyki ?

Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Masz całkowitą słuszność, zresztą teraz roślinki muszą odpocząć, więc kurek im przykręcę. :lol:
Z drugiej strony całkowicie ufam biohumusowi tak samo jak tej odżywczej mgiełce. Mam wrażenie że korzystnie wpływała na korzenie powietrzne phalaenopsisa no i na same liście. Teraz mam mały dylemacik co do podłoża. Jedni twierdzą że przesadzanie wiosenne należy prowadzić tylko w ostateczności-inni że nawet co roku jeśli się nawozi roślinę. Tyle różnych informacji , czasami sprzecznych ;:219
Ja jednak najbardziej ufam praktykom i hodowcom takim jak Ty a nie teoretycznym opisom w książkach i w Internecie.Tak jak mówisz to co piszą tzw. specjaliści i producenci trzeba czasem podzielić przez dwa. ;:131
A jak jest ze światłem? Wszystkie 3 okazy stoją na segmencie jakieś pół metra od okna. Nie wiem czy takie oświetlenie wystarczy. Dwa razy spotkałam się z informacjami, że storczyki raczej nie lubią silnego światła okiennego, ale w tym właśnie miejscu nie haczą o zasłony i mają dużo miejsca.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

W tym dziale na 1 stronie masz sporo potrzebnych informacji odnośnie podlewania,nawożenia,przesadzania,chorób,itp..
Gdzie nie spojrzysz,to ile wpisów,to tyle rad.Każdy przeważnie ma wypracowane swoje sprawdzone metody.
Czytając jednak te wszystkie posty to zawsze można się czegoś ciekawego i pożytecznego dowiedzieć.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Witaj,
Częściej należy przesadzać jeśli nawozisz storczyki nawozami mineralnymi lub podlewasz wodą kranówką. Chodzi tutaj o nagromadzenie się substancji mineralnych w podłożu i na korzeniach powietrznych storczyka, co nie jest dla nich korzystne - korzenie powietrzne nie mogą prawidłowo pobierać powietrza i wody. Jeśli zaś moczysz storczyki w wodzie miękkiej (bez kamienia, przefiltrowanej) i nie nawozisz nawozami mineralnymi, wtedy przesadzaj je jak najrzadziej, kiedy mają bardzo dużo korzeni powietrznych, które nie mieszczą się w doniczce lub kiedy storczyk się przewraca, a więc nawet co kilka ładnych lat.
Tak więc nie są to sprzeczne informacje, tylko trzeba dokładniej poczytać ;) ale rozumiem twoje zagubienie.

Co do światła, to tak, nie lubią ostrego bezpośredniego słońca, ponieważ wtedy ich liście ulegają poparzeniom i tracą je, czasem przy okazji w takie poparzenie może wdać się grzyb i nie jest to korzystne dla rośliny - czynnik stresowy.
Aczkolwiek zimą kiedy nie ma tak ostrego słońca i więcej jest dni pochmurnych można postawić je na parapecie nawet południowym. W lecie natomiast można je trzymać na oknie północnym bez obaw.
Chociaż czytałam kiedyś tutaj na forum, że ktoś trzymał storczyki na oknie północnym i miały się średnio (nie kwitły, nie przyrastały) natomiast po przestawieniu ich na bardziej słoneczny parapet ruszyły z kwitnieniem. Także trzeba je wypróbować.

Co do Falenopsis, to one nie potrzebują specjalnego okresu spoczynku, właściwie nie należy nic specjalnego w tym kierunku robić. Jak przekwitnie to trzeba dalej normalnie go traktować, moczyć co kilka dni (wg obserwacji podłoża i korzeni), pozostawić na tym samym stanowisku, nie kombinować :) Natomiast na Dendrobium się nie znam, naradzie zgłębiam wiedzę o Falenopsisach.

Proponuję też Tobie zajrzeć na pierwsze strony wątków na forum, jest tam dużo wątków na temat uprawy założonych przez panią Jovankę, napisanych łopatologicznie i z doświadczenia :) - sama przerabiam forum "od początku" temat po temacie i sporo już się dowiedziałam na w temacie storczyków, polecam i Tobie.

http://forumogrodnicze.info/viewforum.p ... start=1150
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Ja podlewam storczyki przegotowaną<zawsze> i odstaną <czasem> kranówką a nawożę prawdziwym biohumusem bez minerałów. Moje Phalenopsis praktycznie nie mają typowych powietrznych korzeni <jeden wypuścił pojedynczy długi korzonek ale to wszystko> i dlatego ze względu na samą wodę nie mam pojęcia czy przesadzać ;P
Co do okna to podobno polecane są okna wschodnie a odradzane północne <z tego co pamiętam z Orchidarium.pl> i moje stoją chyba właśnie przy wschodnim oknie na segmencie. Nie oszukujmy się jednak - nasłonecznienie może także zależeć od tego jak położony jest sam budynek i od wielu innych czynników a więc rozsądny hodowca sam potrafi wyczuć kiedy źle roślinie.
Widzę że zarówno Ty Inez jak i Pan Marian hodujecie też piękne kaktusy. Ja również posiadam trochę tych niezwyklych roślin.
Jeden z kaktusów leży mi na sercu bo ma olbrzymie 'łodygi' wielkie jak małe cukinie i one się płożą. roślina jest olbrzymia i nie wiem co z tym zrobić-czy pionizować te łodygi?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Jeżeli chodzi o kaktusy,to najlepiej wstawić jakieś zdjęcia,
bo telepatia czasami nie działa na odległość.
Pytania zadajemy w dziale " Kaktusy i inne sukulenty ",a możesz także założyć Swój własny wątek
w tym dziale w podsekcji " Moje kaktusy i inne sukulenty ".
Nie wiem jakie kaktusy posiadasz i który Ci się tak płoży ? Trudno zgadywać.

PS. Dobrze by było byś podała Swoje imię,najlepiej w podpisie,bo trudno rozmawia się ( pisze ) tak bezosobowo.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

I teraz zaczynam się obawiać że moje Dendrobium wypuści keiki jeśli pominę lub nie opóźnię proces spoczynku.
Przypomnę że obok wielkiej , niedawno przekwitłej pseudobulwy właśnie rośnie młoda -10 centymetrowa pseudobulwa i dopiero rozprostowuje listki.
Czytam multum postów i tematów na tej stronie oraz artykułów w Internecie- na stronach polskich i anglojęzycznych i okazuje się że rozchwianie cyklu może skutkować keikowaniem a nie okresem kwitnięcia co jest dość niepokojące. Już kompletnie nie wiem czy podlewać Dendrobium raz w tygodniu czy zaprzestać tego całkowicie i postawić je w chłodniejszym pomieszczeniu. Nie chcę keiek ale chcę też aby moja pseudobulwa zdążyła ładnie sobie podrosnąć. :? Co mam zrobić ? :(
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Cadavera pisze: i dlatego ze względu na samą wodę nie mam pojęcia czy przesadzać ;P
Kiedy korzenie powietrzne i kawałki kory w podłożu "oblepione" są białym osadem, czasem może być brązowy. Na nich kamień osadza się tak samo jak i na kranach, wężach prysznicowych itp. ;)
Cadavera pisze:Moje Phalenopsis praktycznie nie mają typowych powietrznych korzeni
A jakie ma korzenie twój Falenopsis? w ogóle ma jakieś?
Korzenie powietrzne to nie tylko te które "wyłażą" na zewnątrz, ale także te które znajdują się w podłożu.

Co do kaktusa/sukulenta, to faktycznie napisz w dziale kaktusowym, bo tu jest storczykowy. Choć z tego co piszesz jeśli roślina się płoży to widać taka jej natura, taki ma pokrój i na siłę jej nie naprostujesz, aczkolwiek dobrze byłoby zobaczyć zdjęcie.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Czytam i trochę jeż mi na głowie porósł ;:202 .
Dziewczyny i chłopaku co innego okres spoczynku, a co innego różnica temperatur. Phalaenopsis (nie Falenopsis - nie ma takiej rośliny) nie przechodzi okresy spoczynku ;:185 . Do wytworzenia pędu kwiatowego potrzebuje właśnie tej różnicy w temperaturze między dniem, a nocą. Natomiast Dendrobium nobile bez okresu spoczynku nie zakwitnie, za to będzie wydawać piękne keiki, a o to raczej nam nie chodzi (chyba, że bardzo chcemy rozmnożyć sobie roślinkę). Dendrobium radziłabym odstawić w chłodniejsze miejsce, młoda pseudobulwa dorośnie sama, pobierając wilgoć z otoczenia. Podlewanie stopniowo ograniczać i oczywiście nie nawozić.

Co do nawożenia, jest taka zasada, jeżeli pęd kwiatowy zaczyna wychodzić, to wtedy musi dostać papu. Z czegoś musi urosnąć, pączki kwiatowe muszą się zawiązać, a i same kwiaty będą lepiej wybarwione, to wymaga dużego wysiłku od rośliny i nie ma znaczenia jaki w tym momencie jest okres roku.

Mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie za ten post, ale czasami ukierunkowanie jest potrzebne.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Nie obrazimy się ale czemu jeż?
Przecież właśnie to napisałam odnośnie falenopsis (spolszczona nazwa, jak najbardziej jest taka roślina, tylko może nie przez duże "F"), że nie ma okresu spoczynku. Pozostałe informacje też są prawidłowe.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Inez wszystko pasuje, ale dlaczego myślę, że powinniśmy pisać nazwę łacińską, brzmiącą tak samo we wszystkich językach. Bynajmniej nie chodzi mi o obcokrajowców. Wyobraź sobie taką sytuację. Na nasze forum wchodzi nowicjusz i zaczyna szukać informacji o nowo nabytej roślince. Fiszka z doniczki - Phalaenopsis, na forum znajduje falenopsis, ...a to ja chyba szukam innej rośliny, a nie tej i wiadomości z nią związanej.
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Ja jako korzenie powietrzne rozumiałam tylko te wąsate wystające całkowicie ponad podłożem xD
Teoretycznie te korzenie z podłoża i znad podłoża są oczywiście takie same ale gdzieś mignęła mi informacja że te powietrzne spełniają głównie funkcje oddechowe i mogą przejść w korzenie odżywcze jeśli wejdą w podłoże.

Oba Phalenopsisy mają przepiękne, grube mocno zielone korzenie.No i znowu zastanawiam się co zrobić by takie pozostały-to znaczy aby mogły aktywnie przeprowadzać fotosyntezę :) oba storczyki są w typowych, plastikowych, półmatowych doniczkach. Co zaś do osłonek jeden storczyk ma osłonkę ze szkła 'spękanego' różową lekko przezroczystą a drugi ma osłonkę taką jak doniczkę-matowy półprzezroczysty plastik. Przez każdą osłonkę bardzo słabo widać korzenie <dla odmiany korzenie świetnie widać przez ścianki plastikowych doniczek> :? nie wiem czy szkło barwione albo lekko przezroczyste i plastik osłonek umożliwiają fotosyntezę.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Lana
Brzmi bardzo sensownie jeśli chodzi o Dendrobium :) jak radzisz podlewać w trakcie spoczynku - spotkałam się z różnymi informacjami. Jedni karzą aby cały okres spoczynku jesienno zimowy <jak rozumiem listopad-marzec?> -czyli jakieś 4 miesiące w ogóle nie podlewać storczyka <!> Inni doradzają podlewanie raz na 2 tygodnie ale oszczędnie. Czy mam się spodziewać tego że pseudobulwy zaczną się marszczyć/ obkurczać z powodu braku wody ? Czy mogę je zraszać lekko raz na tydzień preparatem do storczyków zamiast podlewania?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Basiu z doświadczenia znanych mi osób, a nie moich do samego końca, trzeba powiedzieć to uczciwie, w okresie spoczynku praktycznie nie podlewają przysychających badyli wcale :lol: . Sama osobiście nie posiadam pomieszczenia spełniającego warunki dla zimnolubnych Dendrobiów, czyli dosyć niska temperatura, ale jednocześnie zapewnienie dużej ilości jasnego światła.
Tak Basiu, masz rację, w tym okresie pseudobulwy będą się marszczyć, mogą opadać liście. Taki stan powinien trwać do momentu zauważenia oznak budzenia się rośliny, czyli powstawanie małych guzków na roślinie, zaczątków nowych pędów, itp... wtedy zaczynamy delikatnie podlewać storczyki i możemy stopniowo podnosić temperaturę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”