Jak przezimować storczyki ?

anuniola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2013, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przezimować storczyki ?

Post »

Witam. Mam na imię Ania i od dłuższego czasu przeglądam wasze forum i sama jestem posiadaczką 60 storczyków. Kolekcja powiększyła mi się w tym roku, więc stąd moje pytanie co mam zrobić, żeby moje ,,dzieci" przeżyły zimę. Mieszkam w Irlandii, a tu z pogodą różnie i mam trochę chłodne mieszkanie, więc dlatego się o nie boję. W dzień temp w mieszkaniu to ok 19, a w nocy może spaść do 10 stopni. Obecnie większość moich kwiatków stoi na parapecie i ma się dobrze, ale obawiam się, czy nie obmarzną, jak zacznie się zima. Czy może dla pewności je poprzestawiać na meble, aby było im cieplej? Nie wiem, doradźcie proszę co mam zrobić, bo zima tuż tuż.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Cześć Aniu. Aż sześćdziesiąt.. ;:oj ;:oj ;:oj Gratuluję i oby przetrwały wszystkie zimę.^^
Słyszałam o matach grzejnych dla kwiatów doniczkowych. Najlepiej jest spytać o to w specjalizującym się w tym sklepach ogrodniczych, lub kwiaciarniach. Storczyki nie lubią zbyt niskiej temp. odpowiada im od 18 do 25-27 stopni latem, w zależności od gatunku oczywiście. Zimą 4-5 stopni mniej.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Moje storczyki od lat spokojnie wytrzymują zimą temperatury w ktorych ja najlepiej egzystuje, czyli w dzien +19, nocą +16.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

A kaloryfery wam nie działają? :;230

A na poważnie. Jeżeli chodzi o maty grzewcze, to warto poszukać nie tylko w kwiaciarniach ale i w lepszych sklepach zoologicznych. W tych drugich jest spory wybór zarówno wymiarów jak i mocy ( takie maty są używane do dogrzewania zwierząt terraryjnych typu gady/ płazy). Innym miejscem gdzie warto poszukać są fora terrarystyczne- czasem ludzie chcą się pozbyć mat za przyzwoite pieniądze :wink:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Witam.. "przedzimowo" :D

No tak...radzić można na wiele sposobów ale najważniejszego nie wiemy .
Jakie to są storczyki.... ta 60 -tka?.

Wiele storczyków znosi zupełnie dobrze chłody...ale są takie :roll: które wymagają bezwzględnie zabezpieczenia przed spadkiem
temperatury poniżej granicznych wartości...I te ostatnie trzeba chronić szczególnie /ciepłoluby i z sadzonek/.
Niezależnie od technicznej pomocy/maty,oświetlenie/ konieczne jest balansowania czynnikami uprawy ,mające na celu uwzględnienie zahamowanej wegetacji storczyków w niższych temperaturach (innych warunków od przeciętnych ,w okresie zimy )

Napisz co masz i...będziemy dalej radzić jak postępować..

Wtedy moze słowa staną się spełnione
anuniola pisze:mam nadzieje że moje zdobycze wytrzymają zimę.
Pozdrawiam JOVANKA
anuniola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2013, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Witaj Jovanka.
Moja kolekcja to przede wszystkim falenopsisy.
Poza tym 4 miltonie
2 onicidium
2 dentorbium nobile
Stoją one na parapetach blisko okna, więc boje się że może być im za zimno przy samym oknie i dlatego dumam, co robić.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Myślę, że jeżeli obawiasz się, że storczyki będą stały na zbyt zimnym parapecie, możesz podstawić im pod podstawki/ osłonki styropian. :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przezimować storczyki???? pomóżcie

Post »

Dobrze,że do zimy jeszcze mamy ho ho...i trochę :D więc spokojnie można planować przygotowania
do tego trudniejszego okresu dla storczyków.

Twoja podana lista storczyków akurat /sic!/ ułożyła się właściwie?w kolejności .
Od storczyków najbardziej wrażliwych na zimno ?Phalaenopsis , aż po wytrzymałe hybr.Dendrobium nobile .
I tak:
JOVANKA pisze: /fragmenty z materiałów własnych.Opracowanych i publikowanych dla SKMO i innych potrzeb edu.../
............
Phalaenopsis ? nie powinna spadać poniżej 16 stop.C . Jedna lub dwie noce 10 stop.C, czy nieco poniżej będzie czynić trochę krzywdy, więc należy unikać takiego przechowywania.
Temp.ponizej 10stop.C powoduje już szkody.

Miltonia to pewnie Miltoniopsis?..toleruje zimniejsze temperatury podobnie jak inne hybrydy międzyrodzajowe z udziałem Oncidium .
Te hybrydy. podobnie jak gatunki Oncidium o cieńszych liściach mają zwiększoną tolerancję ? krótkotrwałe? graniczne temp.5 stop.C

Dendrobium typu nobile są najbardziej wytrzymałe ;zadowolą się temperaturą 12-14 stop.C
A wytrzymują okresowo ~3 stop.C
............
...........
............

Na szczęście wśród storczyków nie masz innych, gatunkowych.. bo np. ? w ramach jednego rodzaju Dendrobium są bardzo zróżnicowane storczyki/15 grup dość zróżnicowanych- inni grupują je w 5 różnorodnych o?wybitnie? odmiennych warunkach uprawy /.
To są inne, niż te Twoje? zimnolubny?.

Sumując?.
sądzę, ze mimo zróżnicowanej grupy storczyki takie wahania temperatury ? dzień 19/noc 11 stop.C , są? do ?przełknięcia? przez storczyki .Przy pomocy właścicielki ;to będzie nieoceniony wkład.
Najbardziej :roll: mogą odczuć te zmiany temperaturowe storczyki Phalaenopsis,zwłaszcza gdy "pójdą w kwitnienie" - zima to dla większości ich okres ..../.


Moje inne sprawdzone ogólne zasady, którymi warto się kierować ?.
JOVANKA pisze: /fragmenty z materiałów własnych.Opracowanych i publikowanych dla SKMO i innychpotrzeb edu.../
1/Zimą? potrzebują mniej wody i mniej nawożenia niż w jaśniejszych i ciepłych miesiącach lata.
Storczyki rosną wolniej, z mniejszą ilością światła i w niskiej temperaturze-wegetacja jest w sposób naturalny mocno zahamowana.
2/Storczyki prowadzimy z "lekkim wyschnięciem?"-przed okresem dotkliwego zimna nie mogą wykazywać zalegania wilgoci w doniczce.
3/Jednak?gdy są w rozkwicie lub storczyk wytwarza nowe zielone przyrosty, nie można zaniechać minimalnego podlewania czy nawet 1xm-c nawożenia./nie kąpiemy storczyków-podlewamy przy brzegu doniczki -dawki minimalne!/
4/Wszystkie storczyki tolerować będą zimno lepiej, przy prawidłowym odżywianiu i jeżeli konieczne w tym okresie.
Unikamy nawozu z duża formułą azotu.-Korzystne:z udziałem magnezu i potasu
5/podlewać swoje storczyki na początku dnia / patrz pkt.2 i 3 /, Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy chłodne wilgotnych może spowodować większą częstość zakażeń grzybiczych i bakteryjnych
6/Storczyki kwitnące potrzebują ekspozycji światła ,gdy brak...pomysleć o doświetlaniu.
7/Zastosować maty grzejne lub podkładki styropianowe,bambusowe w celu izolacji cieplnej pod doniczki oraz zapewnić ochronę przed nawiewem chłodu nocą .Odczuwalne :twisted: zwłaszcza np.przy szybach czy nieszczelnych oknach/
Storczyki nie tolerują ?zimnych nóg?
8/pomimo niskiej wilgotności zimnego powietrza, nie ma potrzeby stosowania
dodatkowych wspomagaczy /tace z keramzytem/ -
9/usunąć rośliny z miejsca potencjalnie zimnego jak również unikać punktowego
działania ciepłego nawiewu.
.......
.......
.......
W trudnych warunkach zimy, należy brać pod uwagę i ...lupę wszystkie aspekty niekorzystnych warunków .
Głównie:że ... choroby bakteryjne i grzybowe mogą szybciej atakować niż w normalnych warunkach.
Jest to zawsze ? znaczne ryzyko takiej uprawy ?na zimno?


Informacje, które wskazałam są potrzebne i niezbędne ?aby w mieszanych kolekcjach nasz dodatkowy wysiłek i starania ... w rzeczywistości nie zrobiły więcej szkody niż pożytku.



Myślę,ze ta garść informacji pomoże....zaplanować strategię..

Powodzenia życzę w? łagodnym przejściu zimowym?.
Pisz, pytaj gdy pojawią się wątpliwości....lub jest coś niezrozumiałe.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie

Post »

Witajcie :) jestem nową użytkowniczką. Od razu zapowiadam że ze storczykami mam doczynienie od dłuższego czasu <głownie z pospolitym Phalenopsis> ale nie jestem niestety aż tak bardzo w temacie i nigdy nie udawało mi się utrzymać ich przy życiu dłużej niż jeden sezon kwitnienia. Tym razem jednak uparłam się by poczytać więcej o tej wielkiej i jakże różnorodnej grupie roślin i dać z siebie wszystko aby utrzymać moje rośliny w doskonałym zdrowiu przez kilka lat.
W temat się wcinam ponieważ zauważyłam ze porusza on problem z którym mam do czynienia.

Otóż w okolicach października tego roku mama weszła w posiadanie pięknego, kwitnącego Dendrobium nobile. Roślinka ma jeden główny pęd na którym znajdowały się kwiaty (obecnie usunięte) - jest to mięsisty, bardzo gruby pęd z bardzo wyraźnymi węzłami i listkami. Obecne sa również 2 młode pędy (nie jestem pewna czy to keiki ponieważ się nie znam) wyrastają one jakby z podłoża prawdopodobnie z bulwy matczynej. Jeden z tych młodych, cieniutkich pędów jest w stadium wzrostu i widać że intensywnie się rozwija- wypuszcza długie,zielone listki które się rozprostowują.
Moje pytanie brzmi - czy jest to keika, czy należy jakoś specjalnie z nią postępować i najważniejsze- czy wprowadzić roślinę w okres spoczynku? Niedawno obcięłam mały, bezlistny, brązowy pęd długości ok 5 cm który sprawiał wrażenie nadgniłego.

Bardzo zależy mi na moich storczykach <mam 2 sztuki Phalenopsis oraz wymienione Dendrobium> ale kompletnie nie mam doświadczenia w zimowaniu storczyków. W chwili obecnej żadna z roślin nie kwitnie ale jeden z Phalenopsis wypuszcza piękn, liść a Dendrobium rozwija 'z podłoża' czy też z bulwy pod ziemią opisany wcześniej nowy pęd. Każda z roślin przebywa w standardowym 'kwiaciarnianym' podłożu dla storczyków czyli w kawałkach kory. Podlewam średnio co 4 dni biohumusem do storczyków i planuję zraszać je odżywczym preparatem dla storczyków. Czy postępuje prawidłowo i czy je zimować? Za odpowiedź wielkie dzięki
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Podstawowe informacje na temat posiadanych przez Ciebie storczyków znajdziesz tu na Forum.
Ponadto sugeruję poczytać o interesujących Cię storczykach na tej stronie :
http://www.orchidarium.pl/katalog.php
Ja też mam kilka storczyków ( w tym Dendrobium i Phalaenopsis ) i jakoś specjalnie ich nie zimuję.
Jedne stoją na parapecie północnego okna,a kilka na parapecie południowego okna.
Traktuję je w zasadzie jednakowo przez cały rok i jakoś mi kwitną.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Dobrze wiedzieć :) Z przyjemnością zajrzę na te strony.
Próbowałam już na wielu serwisach szukać informacji-zawsze podkreślano jak ważny jest okres spoczynku.
Na wielu stronach Internetowych jest napisane że zimowanie jest szczególnie ważne dla Dendrobium. Znalazłam gdzieś uwagę hodowcy ze Phalenopsis nie musi być wcale zimowany. Musze jednak powiedzieć że z moich obserwacji wynika że krytyczne obniżenie temperatury dla Phalenopsis powoduje u nich szalone kwitnienie. 2 razy trafiły do mnie storczyki 'wyziębione' w piwnicy i w garażu (nie z mojej inicjatywy dodam) strasznie się bałam że zginą a one odwdzięczały się w obu niezależnych przypadkach wypuszczeniem 2 przeogromnych pędów kwiatowych i okresem kwitnienia przez bardzo długi czas.
Chyba chciałabym się zdecydować na okres spoczynku ale nie teraz kiedy widzę nowe pędy-tym razem odpuszczę i zobaczę jak rośliny będą sie zachowywały w następnym roku.
Mam jednak pytanie-jeśli nie decyduję się na spoczynek to jak podlewać storczyki w zimie? Raz mi sie zdarzyło że miniaturowy storczyk zaczął tracić liście ale było to nasilone i wynikało z procesu gnicia.
Długi czas z powodzeniem stosowałam preparat odżywczy w psikaczu do zraszania liści i korzeni Phalenopsis i zastanawiam się czy mogłabym ograniczyć podlewanie i zastosować tylko tą metodę <swoją droga ciekawa jestem czy pseudobulwy Dendrobium też można zraszać bo korpus tego storczyka stanowią właśnie te łodyżki a nie liście>
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Ja mogę Ci tylko powiedzieć na temat moich storczyków.
Są jednak lepsi ode mnie na tym Forum,którzy specjalizują się w hodowli storczyków.
Oni powinni coś więcej Ci doradzić.
Ja swoich storczyków nie zraszam,bo woda,która zostanie w rozetach liści może być przyczyną gnicia,szczególnie w zimie.
Jeżeli chcesz zwiększyć wilgotność powietrza,to postaw osłonkę ze storczykiem w większą podstawkę z wodą.
Osłonka powinna być bez otworów w dnie.
Podlewanie co 4 dni to trochę za często i do tego każdorazowo z nawozem.
Doniczki dla storczyków są przezroczyste,więc widać czy potrzebna jest im woda.
Jeżeli korzenie w doniczce są zielone,to znaczy,że są wilgotne,a gdy zrobią się jasno-srebrzyste,to należy podlać.
Ja podlewam średnio co tydzień,a z nawozem raz w miesiącu.
Ja podlewam w ten sposób,że zraszam spryskiwaczem podłoże dookoła aż woda zaczyna wypływać z doniczki.
Nie jest to więc podlewanie na maxa.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobilie i Phalenopsis -zimowanie ???

Post »

Dziękuję :D poczytałam trochę na Orchidarium i rzeczywiście chyba zrezygnuję z zimowania <zimowanie Phalenopsis chyba podaruję sobie na dobre>. Nawozu humusowego do storczyków <używam tego prawdziwego, ekologicznego i 100% naturalnego> podobno nie da się przedawkować ale ograniczę go raz na 2 tygodnie, podlewanie będę prowadzić rzeczywiście raz w tygodniu. Co do zraszania tym preparatem producent zaleca szczególnie zimą ale masz całkowitą rację - wszędzie podkreślane jest że zimą łatwo o gnicie jeśli woda pozostanie w rozetach. Będę zraszać ale bardzo ostrożnie, zresztą nawet jak zraszałam w cieple miesiące zawsze pilnowałam by w rozecie nie było wody i delikatnie osuszałam dotykając papierem.
W sumie bardziej niz o phalenopsis martwię się o Dendrobium ale postaram się jakoś wyciągnąć to co najważniejsze z poradnika. W Orchidarium zaznaczono że w stan spoczynku można wprowadzić Dendrobium dopiero po rozwinięciu młodych pseudobulw więc na razie podlewanie standardowo raz na tydzień.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”