Zmiana chorobowa na liściu falenopsisa

asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Witajcie
ponawiam prośbe o rade odnośnie niepokojących zmian na liściach
tzn ich sztywnienie i zawijanie, juz z moim drugim Phelem dzieje sie to samo,
coto moze byc za choroba??
pozdrawiam POMÓŻCIE!
Awatar użytkownika
annamaria13
100p
100p
Posty: 178
Od: 24 lip 2010, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

mi liści żółkły jak były wystawione na słonko i zostały popalone lub jak roślinka miała za dużo wody

ja mi listki wywijało to miał za ddużo wody i nawozu bo wbrew logice listki wydają się jak by im wody brakowało a rośliny są mówiąc kolokiwalnie przelane- takie moje doświadczenie ale może ktoś inny ma inne zdanie z forumowiczy
pozrawiam anna_maria

mój wątek : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36706" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Korzenie wygladaja zdrowo, na drugim zdjeciu widac ze ta ciemna plama od spodu liscia wchodzi na stozek wzrostu. Na Twoim miejscu usunelabym zolknace liscie sterylnym nozem, wykapala rosline w roztworze srodka przeciwgrzybowego i troche przesuszyla dla pewnosci, ale to moje indywidualne zdanie. Dobry bedzie Topsin, no i wegiel drzewny na zasypanie ranek po lisciach.
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zmiany na liściach

Post »

Witam,
niestety i mnie udzieliła się storczykowa gorączka. Jednakże z zakupem nowych okazów pojawiły się też nowe problemy:
1. Storczyk kupiony 2 dni temu. Przesadzony - system korzeniowy wydaje się być zdrowy. Od początku miał kropki na listkach, znajdujące się w niewielkich wgłębieniach, obecne w mniejszej lub większej ilości na wszystkich listkach (na starszych tylko 1-2). Nie zauważyłam żadnych szkodników. Czy to może być choroba grzybowa? :(
Obrazek

I widok pod światło:
Obrazek

2. Widziałam już tu posty opisujące tą przypadłość, ale nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi. Chodzi mi o jasną obwódkę liścia, jakby zaschnięty brzeżek. Storczyk mógł być lekko przesuszony. Stoi na południowych oknie za zazdrostką. Przesadzony. Czy może to być nadmiar światła? Taką sugestię znalazłam gdzieś w sieci.
Obrazek

A i jeszcze jedno:
Jeśli pęd kwiatowy ma zasuszony koniuszek, dalej parę kwiatków, a następnie oczka przykryte wyschłą łuską (więc sądzę, że z nich nic już nie będzie) ma szansę na odbicie? Czy raczej należy czekać na nowy pęd?

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich storczymaniaków!
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zmiany na liściach

Post »

1. Szczerze powiedziawszy nie wiem. Kiedyś czytałam, że to może być grzyb. Odizoluj go od innych roślin i obserwuj, czy tych kropek przybywa. Może był już leczony i to są pozostałości choroby. Przy zmianie warunków, np przy przyniesieniu do domu, choroba może wrócić. Lepiej przy zakupie dokładnie oglądać roślinę i nie kupować z takimi podejrzanymi zmianami.
2. Mam podobny problem z jednym storczykiem. Od początku miał na liściach takie obwódki. Myślałam, że to z przemrożenia, ale tak jak piszesz, może być z powodu zbyt dużej ekspozycji na słońce. Mój teraz jest w miejscu bardzo nasłonecznionym i na nowych liściach znowu pojawiły się te obwódki. W każdym razie nie zauważyłam, żeby jakiś inny storczyk zaraził się tym.
3. Zielony pęd nawet z taką wyschniętą łuską na oczku może wypuścić z niego odbicie. Poczekaj i zobaczysz jak dalej pęd się zachowuje. Może uschnie cały, a może tylko do któregoś oczka. Ja już miałam kilka takich przypadków.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zmiany na liściach

Post »

Żółte obwódki na liściach mogą być:
1. cechą genetyczną u roślin kwitnących na biało
2. Reakcja na niedobór wody
3. Reakcja na podlewanie niezbyt dobrą wodą (zaleganie soli mineralnych)
4. Jeżeli do tego pojawią się liczne małe i większe plamki na liściach (Żółte lub czarnobrązowe) to znaczy, że jest to wirusowa mozaika (zarazić inne storczyki można tylko poprzez niezachowanie środków higieny tzn nie odkażanie narzędzi do cięcia itp)- storczyk wyrasta z choroby(2-4 lat) i jak przeżyje to już na nią nie choruje
5. Jeżeli obwódki liści zasychają to może to też oznaczać przędziorki.

Przyczyn może być wiele....
mala Pi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 lis 2014, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Proszę o pomoc

Post »

Witam, chciałabym się dowiedzieć co dzieje się z moim storyczkiem. Listki od spodu i nie tylko przybrały barwę bordową - tak dzieje się na dwóch moich storczykach. Pozostałe mają ładne zielone liście. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Proszę o pomoc

Post »

Czerwona barwa liści może oznaczać zbyt dużą ilość światła (czerwonego widma). Liście nie różnią się w dotyku od zielonych? Mają jedynie inną barwę? Na jakim parapecie stoją?
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc

Post »

Myślę, że podłoże jest do wymiany. Korzenie nie spełniają swoich funkcji.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Proszę o pomoc

Post »

Zalewanie w taki sposób stożka wzrostu także im nie pomaga. Nie wolno lać wody po liściach dobrze ich później nie osuszając, zwłaszcza w kącikach.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc

Post »

Czerwienienie liści może być spowodowane zbyt dużym nasłonecznieniem, napisz w jakich warunkach stoi ten storczyk.

I tak jak napisał Russski nie zalewaj wierzchołków!!!
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Proszę o pomoc

Post »

Faktem jest że bordowe zabarwienie liści jest spowodowane dużą ilością światła, ale nie wydaje mi się żeby to miało miejsce w tym przypadku. Jeśliby tak było to wierzchnie liście też miałyby takie zabarwienie. Poza tym to bardziej krawędzie liścia by się zabarwiały a nie środkowa część. Ciekawe jakie są w dotyku? Może to jakiś grzyb lub wirus?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”