Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Plamy na liściach storczyka

Post »

Jak dla mnie to nie wisu.Posiadam kilka książek o storczykach i wszędzie gdzie zaglądam wirusowe plamy robią się lekko wypukłe.Takie jest moje zdanie.Ale nie jestem ekspertką mogę się mylić. :)
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Plamy na liściach storczyka

Post »

No właśnie czytałam w sieci, przeglądałam podręczniki i myślę... Może to od słońca? Albo od wody, która rozpryskuje się na liściach, gdy podlewam? Ale poza tym, że storczyk wygląda niezbyt ładnie nie wydaje mi się, by coś z nim było nie tak.
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarne plamy

Post »

Witam!
Mam problem z moim storczykiem. Pojawiły się na nim czarne plamy:/ Jeden liść już odpadł, teraz plamy mnożą się na drugim... Pozaostałe liście wydają się być zdrowe. Czy da się jakoś urotować tego storczyka? Jak chory liść odpadnie to nie zostanie zbyt wiele liści:/ Korzenie nie wydają się zdrowe, są brązowe i wklęśnięte, tylko jeden korzeń jest zielony i zdrowy:( Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie drugiego storczyka, w którym wyrósł drugi storczyk. Nie wiem czy powinnam go oddzielić od matki i jak to zrobić? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Czarne plamy

Post »

Asiu, te plamy nie wróżą najlepiej. Myślę, że powinnaś go wyrzucić, gdyż to zapewne jakaś choroba grzybowa i może się przenieść na inne storczyki. Do tego wygląda na przelanego (korzonki kiepsko wyglądają), więc pewnie wymaga reanimacji. Przykro mi :(

Z drugim storczykiem nie będzie problemu- możesz już teraz odciąć go z kilkucentymetrową łodygą i posadzić do przejrzystego kubeczka (np. po deserze). Pierw musisz w nim zrobić dziurki (na dnie i kilka na ściankach), a samo keiki (czyli młodego storczyka) przed posadzeniem namoczyć na ok. pół godz., by korzonki były bardziej elastyczne. Podlewać częściej niż inne, ale z zachowaniem rozsądku, możesz postawić go nad mokrym keramzytem, by zwiększyć mu wilgotność. Powinien zakwitnąć po dwóch, trzech latach.

Powodzenia!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarne plamy

Post »

Dziękuję za ekspresową pomoc!:) Wyrzucę zaraz chory okaz... Młody storczyk kwitł już tego lata, ale to zawdzięcza pewnie matce... Na zakwitnięcie własnymi siłami, jak piszesz potrzebuje pewnie kilku lat... Jeszcze raz dzięki za odpowiedź!:)
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Czarne plamy

Post »

Keiki zakwitnie szybciej, moje keiki puszczały pędy kwiatowe jeszcze przed oddzieleniem od rośliny. Ale oddziel go jak puści jeszcze parę korzonków, im więcej, tym lepiej.
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Proszę o pomoc z moim storczykiem. Kupiłam go niedawno i chyba przelałam.... :(
Dziś wyciągnęłam go z doniczki, obcięłam pęd z kwiatami, bo gdzieś przeczytałam że to obciąża chorą roślinę, poobcinałam zgniłe korzenie i zasypałam rany cynamonem. Teraz się suszy na gazetach. Zastanawiam się tylko czy obcięłam wszystko co trzeba. Nie wiem czy usunąć białe korzenie, które są twarde na razie. Zamieszczam poniżej zdjęcia.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Nie powtarzaj mojego błędu i nie wycinaj białych korzeni jeśli są twarde, one są zdrowe, a swój kolor zawdzięczają brakowi światła.
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to za paskudne plamy?! :(

Post »

Podłączę się do tematu. Na kupionym ponad tydzień temu storczyku zauważyłam dziś podczas kąpieli na jednym listku plamę - jasno-żółtawa, regularna. Na kwiatach kilka brązowych plamek.
Liść odciełam, miejsce nacięcia posmarowałam węglem. Storczyka wyniosłam do innego pokoju. Czy to może być wirus? A może to jakieś niedobory?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Co to za paskudne plamy?! :(

Post »

W którym miejscu rośliny był liść? Jeśli to jeden z tych najniższych, to może zwyczajnie usycha. czy roślina jest w pełnym słońcu? Jeśli tak, to może to być plama od nadmiaru słońca. Na moim wielkim tez się takie coś porobiło własnie od słońca.
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Co to za paskudne plamy?! :(

Post »

Liść był od dołu (najniższy), skierowane są liście do okna - ale okno północne, więc nie ma bezpośredniego nasłonecznienia. Może ten liść faktycznie usychał... Oby :wink:
Pozdrawiam Agnieszka
Mój Ogrod , Kuchnia i Storczyki
Awatar użytkownika
mcus
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 lut 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Co to za paskudne plamy?! :(

Post »

Witaj! I co okazało się u storczyka, z tążółtawą plamą na ostatnim listku? Bo ja próbuję odratować mojego bez korzonków, miesiąc było wszystko dobrze, a teraz widzę, że po kolei od najstarszego listka zaczyna zółknąć, ale nie jak na usychanie (podobnie jak na twoim zdjeciu), a jak go ruszyłam, to przy trzonie złamał się wpół. zastanawiam się czy to nie choroba grzybowa, albo jakaś zgnilizna, bo chyba łapią to następne liscie, mimo że jest tylko w spagnum i wcale nie tak mokrym,
Pozdrowienia, Marta G.
mój mały bzik
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Co to za paskudne plamy?! :(

Post »

Możliwe, że może być zgnilizna. Wystarczy odrobina wody i bardzo łatwo o gnicie. Jeśli rzeczywiście gnije, to już nic nie można zrobić, na zgniliznę nic nie pomoże, chyba, ze jakiś storczyk gnije od góry, to można zasypać węglem i zazwyczaj kończy się tylko na stracie stożka, ale jak od dołu, to koniec, bo nie zostanie mu nic trzonu, by puścić keiki (zgnilizna posuwa się i w górę i w dół, do korzeni). W tym roku ponad 10 Phal. straciłam w tej sposób i jeszcze jeden gnije. To jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie się przytrafiają storczykom, bo jest bardzo duża usychalność roślin, właściwie prawie 100%. A mogłabyś pokazać tego swojego? Przy zgniliźnie dołu trzonu też się tak zaczyna, że żółkną i opadają liście, trzon czasami ma plamy, jest miękki, korzenie także gniją (zgnilizna najczęściej przytrafia się osłabionym roślinom, ale może się też przytrafić zdrowym, jeśli w liściach została woda, np. po pryskaniu). Czasami zgnilizna jest taka, że gnije cała powierzchnia liści, nie tylko trzon (liście wtedy są całe mokre i rozbebłane, nie zwyczajnie zżółknięte).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”