Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Czarne plamy

Post »

Trochę dziwne te kropeczki. Spróbuj przetrzeć liście drinkiem, czyli wodą z wódką w stosunku 10:1
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czarne plamy

Post »

Takie plamki mają mannii i nie wróży to nic złego :D
Czemu wystąpiły na c-c nie wiem, ale nie jest to oznaką chorobową.
Podejrzewam, że może mieć troszkę zbyt jasno. Na jakim parapecie uprawiasz?

Śliczny, zdrowy okaz tego Twojego podopiecznego ;:138 ;:138 ;:138
Już kwitł?
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne plamy

Post »

Uprawiany jest na parapecie okna wychodzącego na północny zachód. Sądziłam, że storczykom spodoba się w tym miejscu, jednak niektóre mają spód liści wybarwiony na bordowo. Może P. cornu-cervi tak zareagował na bezpośrednie słońce. W takim razie mam kłopot, gdyż jedyna alternatywa to południowy wschód...
U mnie jeszcze roślinka nie kwitła, obecny pęd kwiatowy ma na razie 2 cm, więc na kwiaty przyjdzie mi trochę poczekać :)
Na wszelki wypadek wytarłam liść. Zobaczę jak będie wyglądał nowy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i uspokojenie nerwów. Był to mój pierwszy storczyk botaniczny, wobec czego łażę koło niego, chucham i dmucham :)

Pozdrawiam
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Czarne plamy

Post »

Witam,
Czy po wytarciu liścia te kropeczki zniknęły?
Ja miałam podobnie wyglądające kropki na dendrobium i okazało się, że to był przędziorek :( Po przemyciu kilkukrotnym wodą z mydłem i denaturatem mam na razie spokój.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne plamy

Post »

Żadna kropka nie zeszła. Będę obserwowała storczyka, w razie czego mam w arsenale Magus na przędziorki. ;:44 Liść, poza kropkami oczywiście, wygląda normalnie, a jego powierzchnia jest gładka i lśniąca. Do tej pory widziałam przędziorki na błuszczach i filodendronie. Wtedy liście były wyraźnie zmienione.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Czarne plamy

Post »

Myślę, że po prostu taki jego urok. To raczej nic złego. Roślina wygląda bardzo zdrowo, więc nie musisz się martwić.
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witajcie!
Po czasie melduję że storczyk o którego pytałam parę miesięcy temu ma się dobrze i zdrowieje:) Wypuścił nowe korzonki i ma nowego listka. Po oczyszczeniu ze zgniłych korzeni wsadziłam go do keramzytu i dbałam żebym miał w sam raz wilgotno:) Jak wypuścił nowy listek to przesadziłam go do mieszanki dla storczyków:) Jestem dumna z siebie:) misja się powidła. Ale to tylko dzięki Wam i temu forum. Dziękuję!
Jak znajdę chwile to zamieszczę zdjęcia!:)
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
kathelaine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2011, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach Phal.

Post »

Mój storczyk też od jakiegoś czasu ma na młodym liściu takie jasno żółto-zielone plamy. Myślałam, że może to poparzenie. Storczyk stoi na wschodnim oknie. Wszystko zaczęło się jakoś w maju. W marcu dostałam nowego storczyka, postawiłam na oknie, w maju wyjechałam na tydzień, jak wrócilam listki były takie mało sprężyste u obu storczyków, ale to raczej nie od słońca, bo przecież początek maja był brzydki. Chwilę później na liściu pojawiły się żółte plamy i mam wrażenie że z mc na mc jest ich coraz więcej. Kwiatuszek ciągle kwitnie i nie mogę go przesadzić, a widzę, że część korzonków trzeba obciąć. Zostały mu 3 listki. Wszystkie pozostałe zżółkły i opadły. Ratunku!
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne plamy

Post »

Witam,

nawiążę jeszcze do mojego wątku na temat czarnych plamek występujących na Phalaenopsis cornu-cervi. Jak wspomniałam, podczas pisania poprzednich postów roślina wypuszczała kolejnego liścia. Przez te pare tygodni na blaszce liściowej nie pojawiły się żadne plamki. Po przeniesieniu storczyka z parapetu wychodzącego na północny zachód w pobliże okna wychodzącego na południowy wschód kropki od razu wróciły. Może to zbieg okoliczności, ale sądzę, że jednak spowodowały je promienie słoneczne. Ogólnie roślina jest w dobrej kondycji, właśnie kwitnie (kwiaty nie wykazują żadnych zmian) i wytwarza nowe korzenie.

Pozdrawiam
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
JoasiaM
200p
200p
Posty: 301
Od: 13 wrz 2010, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Czarne plamy

Post »

Na mojej cambrii również wyszły czarne plamki, gdy ustawiłam ją bardziej na słonku i do tego pryskałam wodą. Po przeniesieniu w inne miejsce, mniej nasłonecznione plami nie znikły, ale nowe się już nie pokazują.
Pozdrawiam serdecznie. Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

No to i ja zostałam zmuszona do napisania tutaj ...a myślałam,że kwiatek sam się wyleczy.
W czerwcu 'odczepiłam' keika od jednego z kwiatów , wsadziłam w mieszankę do storczyków - 3 korzonki które miał przy roślinie matecznej uschły,ale wypuścił nowe , za to liście które były jędrne ,zwarte i błyszczące teraz są jasno zielone, lekko się zmarszczyły i są miękkie w porównaniu do stanu przed wsadzeniem.
Mały stoi razem z resztą na południowo -zachodnim oknie .. nie wiem czy go może czymś odżywić czy przestawić?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Sandra, a jakie duże są te nowe korzonki ?
Liście więdną, bo miały przerwę w pobieraniu wody skoro poprzednie nieliczne korzenie uschły.
Dobrze,że rosną te nowe - jest nadzieja wtedy również na młody listek i następne.
Teraz radziłabym utrzymywać wilgoć wokół storczyka i dbać, aby nie zgniły te nowe korzenie.
Mogłabyś zrobić fotkę rośliny i korzeni (w doniczce)?
Stanowisko południowo-zachodnie przy dzisiejszych "egipskich ciemnościach" jest dobre. Jedynie w słoneczne dni trzeba uważać.
Dokarmianie zależy od stanu korzeni.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Te korzonki mają trochę więcej niż 0,5cm długości ... maluch powinien ogólnie być jeszcze przy matce...ale moja kotka postanowiła ją wykończyć jako pierwszą (z powodu długich pędów i wielkich liści była najmniej stabilna na parapecie) ...i przez to maluch wylądował sam,a ja za bardzo nie wiedziałam co z nim zrobić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”