Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

A jak poradzić sobie z moim? Proszę o odp,wiem że są zdjęcia na forum,ale identycznego nie znalazłam i nie wiem.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Ma to związek z zachwianą gospodarką wodną prościej mówiąc z przyjmowaniem przez roślinę wody. Jeśli to to, to nic już z powstałymi bruzdami nie zrobisz. Co można zrobić na przyszłość? Poczytać na temat uprawy i warunków jakie powinna mieć roślina i się do nich stosować, wtedy powinno być ok.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Monika moja opinia będzie nieco inna. Według mnie nie należy zapominać, że nie które z wirusów mogą powodować przebarwienia kwiatów i liści. A to jest najlżejszy objaw jaki może wystąpić u roślin. Więc i tego bym nie wykluczyła gdyż widnieją jasne plamy, oraz ta purpurowa. Chyba że plamka zaniknie, a na pozostałych liściach nie tworzą się żółte plamy. Najlepiej oddziel storczyka od pozostałych, zachowując ostrożność, a także nie zapominaj zdezynfekować dokładnie narzędzi. By wykluczyć działalność wirusów należało by przeprowadzić badania w wyspecjalizowanym do tego laboratorium. Nie które wirusy nie dają o sobie znaku bycia, nawet przez kilka miesięcy, od chwili skaleczenia i przeniknięcia patogenu w tkankę rośliny.

Asiakasia, wygląda jak poparzenie słoneczne. Podobnie miałam z moim storczykiem, na jednym z liści też dostał takich "bąbelków", a potem zasuszył środek.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Witam przemyłam liście detergentem, bo gdzieś doczytałam. Plamka jest ale wydaje się mniejsza, więcej się nie pojawiło.Nie wiem jak to się stało ale równo po roku jak go dostałam ruszył,nowych korzeni dużo i chyba łodyga.
Awatar użytkownika
Agatab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2016, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam, storczyka dostałam od mamy mojego chłopaka, kwiatek jest piękny i zdrowy, niedawno kwitł a teraz wypuścił nowego listka. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z chorobami tych kwiatów więc zaniepokoiły mnie dziwne dziurki na jednym z listków. Zastanawiam się jaki jest powód tego. Dodam, że nie pamiętam, czy te problemy zaczęły się już u mamy chłopaka czy u mnie w domu.
Bardzo proszę o pomoc! ;:218

dołączam fotkę :
Obrazek
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Plamy na liściach

Post »

Agatabialy wygląda na poparzenie słoneczne lub uszkodzenie mechaniczne. Obejrzyj roślinę dokładnie i sprawdź, czy nie ma jakiś żyjątek. Przędziorki takich uszkodzeń nie zrobią, więc wątpię. Jeżeli wżery się nie powiększają, to poza szkodą natury estetycznej roślince nic nie będzie.
peregrino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2016, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dzien dobry
od pewnego czasu mam storczyki, o il e z phalaenopsisami i dendrobium nie mam na razie klopotow to mam z Burrageara
zaczeły sie pojawiac na liściach plamy, czy to jakiś grzyb ?Prosze o pomoc



Obrazek

-- 27 wrz 2016, o 18:02 --

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Wydaje mi się, że plamy mogły się pojawić przy podlewaniu- woda dostała się między liście i pseudobulwę.
peregrino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2016, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Podobno Burrageara nie lubią przesuszania podłoża więc podlewałem je trochę częściej niż pozostałe gatunki, ale może to błąd.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Masz rację, nie można przesuszać podłoża. Chodzi o to,żeby uważać, aby woda nie dostała się między liście i psb. Może to prowadzić do gnicia pseudobulwy. Niestety straciłam w ten sposób wiele storczyków, szczególnie w okresie jesień/zima. Min dlatego przeszłam na uprawę hydroponiczną.
peregrino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2016, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

przesadzilem do podłoza z kory, we wczesniejszym byly gąbki wiec dlugo trzymalo wilgoc, moze to zahamuje postep tych zmian

Proszę używać polskich znaków. Dziękuję. mod/wanda
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Gąbka jest fatalna w dla korzeni storczykowych- tak jak napisałeś- zbyt długo trzyma wilgoć i korzenie szybko gniją.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

Plamy moich Phaleopsisów wyglądają tak :

Obrazek
Są od wakacji
Kinia34
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”