Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanilia
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 mar 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Plama na storczyku

Post »

Witam, 9 miesięcy temu kupiłam storczyka z przeceny. W tej chwili ma dużo korzonków, 6 listków i wypuszcza pęd kwiatowy. Niestety, zauważyłam niepokojące objawy. Na jednym z liści pojawiła się sucha plama, tak jakby w tym miejscu zanikła tkanka. Myślę że przyczyną może być poparzenie słoneczne, ale nie jestem pewna:

Obrazek

Zauważyłam także, że korzenie mojego storczyka robią się w pewnym momencie suche, zwężają się i pewnie doprowadzi to do obłamania korzenia.

Obrazek


Co jest przyczyną pojawienia się plamy na liściu i zwężenia korzeni?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Plama na storczyku

Post »

Równie dobrze to mogą być przędziorki. Poszukaj zoo w doniczce. Może coś znajdziesz.
Awatar użytkownika
Wanilia
50p
50p
Posty: 58
Od: 15 mar 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Plama na storczyku

Post »

Dobrze więc muszę wyjąć roślinę i obejrzeć starannie korzenie, bo gołym okiem nie widać owadów, może zmienię doniczkę. Mam nadzieje że takie 'ruszenie' storczyka nie zaszkodzi dla pędu kwiatowego.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Plama na storczyku

Post »

Wanilia nie widzę tam nic niepokojącego. Plama na pierwszy rzut oka :wink: jest oparzeniem słonecznym, jeżeli jest sucha i się nie powiększa, najlepiej nic nie robić. Korzonek, no cóż... uszkodził się mechanicznie i przyłamał w widocznym miejscu. Nic mu nie będzie :D .
Kira2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lis 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Plama na storczyku

Post »

U mnie podobne plamy robiły się w lato, gdy słońce wysoko operowało i zbyt długo świeciło bezpośrednio na liście. Z czasem plama powinna się zregenerować :wink:
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Plama na storczyku

Post »

Kira2 plama po oparzeniu słonecznym niestety się nie zregeneruje :( . Liść jest po prostu przypalony i suchy w tym miejscu. Mało to estetyczne, ale nie wpływa negatywnie na wzrost całej rośliny. W okresie kiedy słonko mocno operuje, storczyki najlepiej cieniować.
Awatar użytkownika
Nika Raug
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2015, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

"Psucie się" liścia od połowy

Post »

Witam wszystkich! :D
Jestem osobą bardzo początkującą, swojego pięknego storczyka dostałam na Dzień Kobiet i tak sobie stał i czekał aż skończymy z przeprowadzką, żebym mogła się nim zająć.
Naczytałam się już sporo i dzisiaj będę go wreszcie przesadzać, sprawdzę czy nie ma mchu w korzeniach itd. :)
Z wierzchu korzenie wyglądają ok, w tej chwili już się zesrebrzyły, po kupieniu były soczyście jasnozielone.
Obrazek

Kwiaty chyba też
Obrazek
Obrazek

Problem natomiast pojawia się przy liściach, właściwie to póki co przy jednym.
Ostatecznie wygląda tak:
Obrazek
Zaczął się "psuć" od tej ciemnej plamy, nie wiem jednak kiedy ona się pojawiła. Bałam się, żeby nic nie przeszło na resztę rośliny, więc w końcu go oderwałam (oczywiście nie wiem czy nie za późno). Miejsce wygląda tak:
Obrazek
Został taki obkurczony, żółty fragment, nie jest całkiem zeschnięty, odrobinę sprężysty, nie łamliwy.
Czytałam już o liściach schnących od jednej albo drugiej strony, ale nie znalazłam nic "od połowy", więc bardzo proszę o pomoc.

Pozostałe liście wyglądają ładnie. Tutaj świeżo przetarte zwilżonym wacikiem:
Obrazek
W tej chwili storczyk ma pięć większych liści i pod nimi rośnie sobie szósty.

Czy ten "zepsuty" liść to mógł być pojedynczy przypadek? Czy mam się szykować na walkę z jakimś choróbskiem?

Storczyk ma do wyboru tylko pokój południowy, stoi więc z daleka od okna, gdzie ma dużo rozproszonego światła, ale promienie go nie poparzą. Jak na razie namaczałam go dwa razy po 15 minut, ostatnio w zeszłym tygodniu, teraz korzenie są srebrne. Przyznam, że nie była to woda przegotowana.
Nawóz i "ziemię" kupię mu dopiero dzisiaj i od razu go przesadzę, może coś w tej sklepowej ziemi siedzi...

Na co dzień siedzi sobie w większej doniczce dla stabilizacji, widać ją tu:
Obrazek

Mam nadzieję, że napisałam wszystko, co potrzeba. Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam,
Nika :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: "Psucie się" liścia od połowy

Post »

Nika Raug pisze:Czy ten "zepsuty" liść to mógł być pojedynczy przypadek? Czy mam się szykować na walkę z jakimś choróbskiem?
Wygląda na to że liść miał plamę, którą ładnie zasuszył wraz z całym liściem. Nie jest to choroba, a widocznie na liściu powstała plama, być może od słońca. Czasem tak jest.. W szczególności jak obecnie mocniej operuje promieniami słońce. Po za tym, roślina zdrowo wygląda. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
wolfik25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sie 2011, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne plamy,pęcherze od spodu liści

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Wygląda na poparzenie słoneczne. Bym ich na Twoim miejscu nie ucinała. Chyba że wdało by się na liściu/liściach jakieś niepokojące zakażenie.
Storczyk sam by je zapewne zasuszył.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Eponina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 kwie 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Dzień dobry! To mój drugi post na forum i to od razu z problemem :< Pierwszy dotyczy storczyka mojej mamy -chodzi o miniaturkę. Rośnie sobie w mchu na wschodnim parapecie, ma dziurkowaną doniczkę i osłonkę z krakli. Z tego co wiem, mama podlewa go przegotowaną i odstaną wodą wtedy, kiedy mech porządnie przeschnie. W zeszłym tygodniu zauważyła brązowe plamy na liściach - poniżej zdjęcia (zrobione chwilę po podlaniu).

Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek

Drugi problem dotyczy storczyka, który zastał mnie w mieszkaniu jako "pamiątka" po poprzedniej właścicielce - nic o nim nie wiem, ale osad na korze wskazuje na to, że był podlewany kranówką. Rośnie na północnym parapecie, w zeszłym tygodniu wypuścił nowy, dorodny liść i pędzik z pączkiem kwiatowym na końcu, a na jednym z liści pojawiły się takie plamy - od jakiegoś czasu nie powiększają się, inne liście wyglądają normalnie. Poniżej zdjęcia - i tak, ta doniczka naprawdę jest w takim stanie, to nie jest źle zrobione zdjęcie :<
Obrazek

Obrazek
Z góry dziękuję za wszystkie porady - sympatyczne stworzonka z tych storczyków i nie chciałabym, żeby poumierały :<
Udanego dnia!
Luiza <3
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Wg mnie to jeśli chodzi o pierwszego storczyka to wszystko jest ok. Czasem niektóre storczyki, szczególnie te o ciemnozielonych liściach wybarwiają się na bordowo. Gdzieś czytałam ze ma to związek ze światłem. Teraz jest więcej światła słonecznego i możliwe, że to jest przyczyną. Sama mam miniaturkę, która również ma takie brązowe plamy na końcach liści, Od dwóch lat tak sobie rośnie i nic się z nią nie dzieje.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Jeśli chodzi o tej drugi okaz to ewidentnie był przelany, bo widać korzenie w doniczce pogniły..Trzeba mu zmienić podłoże i zrobić porządek z korzeniami. Jeśli chodzi o ten liść to najprawdopodobniej na liściu musiała być woda i słońce przysmażyło liścia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”