Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

Dzięki bardzo za odpowiedź - ale one jak uschną są tak twarde, że nie można ich uciąć na samym dole i później taki kikut zostaje. Tak ma być?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

Trzeba mieć dobry sekator, wtedy wyciąć jest łatwiej :D
karolina_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 gru 2011, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

niestety mam to samo, już przycięłam te suche pędy przy samych liściach i czekam co będzie dalej. Martwi mnie tylko to, że liście zaczynają marnieć. Robią się wiotkie i bez problemu można je wyciągnąć. A jak je zostawiam to usychają. Czy może to być spowodowane tymi pędami?
karolina_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 gru 2011, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

dodam jeszcze, że podlewam raz na tydzień.
Awatar użytkownika
viedzma
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 sty 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

karolina_ jak możesz to wstaw zdjęcie, będzie łatwiej, nie ma reguł w podlewaniu i nie wiem gdzie trzymasz te storczyki, jak na oknie to mają chłodniej i nie musisz podlewać raz na tydzień, tylko rzadziej! jak przeschną korzenie to nie musisz od razu podlewać, zwiotczałe liście mogą być spowodowane tym że mają za sucho, albo za mało wilgoci, ale skoro podlewasz raz na tydzień i je wyciągasz to moim zdaniem mogą gnić, a zwiotczałe liście są dlatego że jest za suche powietrze, podstaw podstawkę z drenażem i wodą pod storczyka, powinno coś pomóc i nie podlewaj tak często
karolina_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 gru 2011, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

dzięki, kwiatek stoi pod kaloryferem, ale oprócz niego są jeszcze dwa inne storczyki, z którymi nic się nie dzieje. Dlatego nie wiem czemu akurat ten coś mizernieje. Liście na pierwszy rzut wyglądają ładnie tylko w dotyku już są inne. Za dnia zrobię zdjęcie to wstawię. Jeszcze raz dziękuję :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

Jeżeli jest to krzyżówka, to... ma prawo być inną.
Zarówno w wymaganiach , wyglądzie liści, kwiatów jak i trwałości kwitnienia są różnice.
Jak z nazwy wynika - krzyżówka/mieszaniec/hybryda to coś z czymś.
Za każdym razem może być..TO coś innego i przeważnie tak jest.
Rzadko się zdarza, aby kupić kolejnego storczyka ...identycznego, z tej samej linii "produkcyjnej".

O... storczykach warto zapoznać się z ich wymaganiami i "charakterkiem"
Odpowiesz sobie na nurtujące pytania ,zwłaszcza jak zapewnić opiekę podczas uprawy.Ta zaczyna się już od zakupu storczyka. A po kwitnieniu ,szczególnie.
U nas i na innych portalach storczykowych oraz w literaturze, dostępne są informacje.

JOVANKA
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

W połowie grudnia pierwszy raz kupiłam storczyka falenopsis - kwitnącego, po miesiącu niespełna kwiaty opadły, łodyga szybko zżółkła i uschła na górze, do tego jeden liść też zmienił kolor. Odcięłam łodygę w całości i usunęłam liścia. Czy się nie pospieszyłam?
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

Czytałam w miesięczniku "Działkowiec", żeby obcinać przekwitnięte łodygi nad ostatnim nabrzmiałym pąkiem.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

Ale można obcinać i tak pisać... tylko po co ?.
Drzemiące oczka poniżej jak będą chciały to" rusza" w odpowiedniej chwili i bez cięcia.
Ucinając..- to w ten sposób traci się szanse na przedłużenie pędu kwiatowego.
Niektóre hybrydy po krótkim odpoczynku wznawiają wydłużanie.


JOVANKA
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

Dziękuję za radę, obecnie kwitnącego nie będę obcinać. Zobaczę jak szybko zakwitnie, poprzednio zakwitał raz do roku w grudniu.
danutka1
200p
200p
Posty: 238
Od: 3 lut 2013, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

co dalej?

Post »

Mam storczyk, który zakwitł,. Piękne kwiaty miał, wyschły odpadły, naturalna rzecz i co dalej? Czy podcina się jakoś łodygę?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: co dalej?

Post »

Witaj,

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni ucinają łodygę nisko, nad tzw. trzecim oczkiem (z którego wyrastają łodyżki kwiatowe), a pozostali nic nie ucinają.

Ja należę do tych drugich. Nie jestem zwolenniczką ingerowania w naturę. Decyzję o tym, czy storczyk zasuszy pęd, czy nie - pozostawiam jemu. Storczyki, którym nie ucięłam pędów zakwitły ponownie na tych samych, tworząc odbicia boczne i znów mam kwiaty - i nie naczekałam się na nie tyle, ile musiałabym, gdyby roślina wypuszczała pęd od nowa :)

Decyzja, co zrobisz należy do Ciebie. Jeśli zdecydujesz się ciachnąć jeszcze zielone (ale już bez kwiatów) pędy, to nie zapomnij zrobić tego narzędziem (np. nożyk, skalpel) zdezynfekowanym (alkohol, woda utleniona) i zasypać ranki węglem aptecznym lub cynamonem.

Jeśli pęd zacznie usychać, to nie znaczy, że cały, do podstawy uschnie. Moje storczyki zasuszały te fragmenty, na których nie było już możliwości ponownych kwitnień (czyli z każdej łuski/oczka wyrosły już kwiaty).

Jednak, gdy całość uschnie, to wiadomo - można uciąć :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”