Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Z tego co wiem:
- u woskowych - przykład, jeśli nie masz nic przeciwko: Obrazek
(grube płatki, bez wąsów na końcu warżki) nie obcina się pędu wcale,
- u wielkokwiatowych Obrazek (kwiaty duże + nitkowate wyrostki na końcu warżki) obcina się nad 3-4 oczkiem,\
- multiflora Obrazek (drobne kwiatki, pędy rozgałęzione) wycina się całkiem.

To teoria, ale przeze mnie sprawdzona.
Zawsze trzeba obserwować storczyka. Jak się nie ma pewności to lepiej nie ucinać, bo można się pozbawić pięknego widoku.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

ice-baby26 pisze:
Storczykowa pisze:Piękny początek kolekcji :). Co do obcinania lub skracania pędów, wnioskuje po wyglądzie końcowki: jeśli jest zeschnięta, obcinam lub skracam, jeśli jest jasna i widac, ze rośnie, zostawiam.

Masz racje, ja sama tak robię. Niektórzy jednak doradzają, żeby pęd ucinać nawet jeśli jest zielony, żeby pobudzić rozkrzewianie. Z drugiej strony może spowodować, jak napisałam wcześniej, że kwiaty i pęd będą słabe lub zahamuje się kwitnienie na dość długo. Moja siostra ma falka białego z różowymi "ustami" kwitnie nieprzerwanie od 2 lat oczywiście z przerwami na odgałęzienie pędu i rozwój pąków ale wg mnie pęd jest słabszy niż ten pierwotny, ale kwiaty szczególnie wielkością nie odbiegają od pierwszych.
Można skracać pęd, to się może rozgałezić lub nawet puścić keiki :). Skraca się tuż pod miejscem, gdzie był najniższy kwiat.
Awatar użytkownika
ice-baby26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 lis 2010, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

To teraz zastanawiam się nad moim limonkowym. Obecnie został jeden kwiat i jak uważacie uciąć go czy zostawić do przedłużenia?
Dodam,że jestem z typu eksperymentujących stroczykomaniaków i jestem gotowa poświęcić pęd i tym samym spróbować obalić tezę autorów książki, którą przytoczyłam :uszy
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Witam!! :wit
Piękne masz kwiatki ;:196
Co do przycinania pędów ja robię tak .Jeśli zasycha to usuwam, jeśli jest zielony zostawiam.Na swoich kwiatach zauważyłam też niewielką prawidłowość ,że wszystkie żółte storczyki lubią się wydłużać i puszczać wiele gałązek.Przynajmniej u mnie się tak dzieje :)
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

*Kasia pisze:Z tego co wiem:
- u woskowych - przykład, jeśli nie masz nic przeciwko: Obrazek
(grube płatki, bez wąsów na końcu warżki) nie obcina się pędu wcale,
- u wielkokwiatowych Obrazek (kwiaty duże + nitkowate wyrostki na końcu warżki) obcina się nad 3-4 oczkiem,\
- multiflora Obrazek (drobne kwiatki, pędy rozgałęzione) wycina się całkiem.

To teoria, ale przeze mnie sprawdzona.
Zawsze trzeba obserwować storczyka. Jak się nie ma pewności to lepiej nie ucinać, bo można się pozbawić pięknego widoku.
Multiflory lepiej nie obcinać potrafi przedłużać pędy i je rozgałęziać nawet z nietypowych miejsc.
Tu kwitnienie (stare zdjęcie) tylko z przedłużeń :wink:

Obrazek
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Phalaenopsis kolor kwiatów a ucinanie pędu

Post »

Moja Laetitia jest właśnie taka, jak ten białoróżowy storczyk z ostatniej fotki. Po przekwitnięciu raźno wzięła się za przedłużanie i w tej chwili na jednym z odgałęzień mam kilka dorodnych pączków, niedługo będę się cieszyć kwiatkami. Z kolei bordowy półminiaturek, silnie rozgałęziony, po przekwitnięciu trzymażywe pędy, ale na razie nie zanosi się na żadną aktywność. To tyle w kwestii moich przedłużeń pędów, niektóre kwiatki zasuszały pędy, inne nie. Nie mam konkretnego zdana w tej kwestii, ucinam jak widzę, że pęd umiera.
Awatar użytkownika
kwiatulek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 cze 2011, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

Mam storczyka od 26 lipca. Kwiat pięknie się trzymał. Od wczoraj odpadają mi z niego kwiatki? Jaka jest tego przyczyna i czy tak objawia się przekwitanie storczyków? Co mam zrobić jak wszystkie kwiaty odpadną? bo nie za bardzo rozumiem czy mam odcinać łodyżkę czy nie :?:
Pozdrawiam serdecznie, kwiatulek
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Storczyk przekwitł i co dalej???

Post »

Witam! :wit
Proponuję dodać zdjęcia korzeni, liści i pędu. Wtedy dopiero będzie można ocenić czy przekwitanie jest naturalne, czy spowodowane innymi czynnikami: np. gnicie korzeni, robale....itp. A w międzyczasie czytaj, czytaj i czytaj. Nawet w tym wątku jest parę informacji o obcinaniu pędu kwiatowego. Skorzystaj też z wyszukiwarki żeby znaleźć potrzebne Ci informację. Wiele na ten temat już napisano na tym forum.
Czekam na zdjęcia :)
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
karolina_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 gru 2011, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

:) Witam wszystkich i proszę o pomoc. Mam storczyka o żółtych kwiatach, (teraz już przekwitły) łodygi są już przycięte, ale niestety zaczynają się robić suche. Liście są piękne i zielone, dlaczego więc coś dzieje się z łodygami? Dodam jeszcze, że do tej pory wszystko było dobrze, podlewanie również jest umiarkowane. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

chodzi Ci o pędzik, po przekwitnięciu phalaenopsis może zostawić pędzik i drugi raz z niego zakwitnąć albo zasuszczyć, wtedy go obcinasz, to jest normalne, jak będzie miał zamiar zakwitnąć to wypuści nowe ;)
dopóki nie zaczyna suszyć pędzików nie podcinaj ich bo może jeszcze zakwitnąć...
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
karolina_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 gru 2011, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

czyli jeszcze raz mam je przyciąć? jeśli tak, to w którym miejscu? bo były obcięte za czwartym oczkiem.
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

jak uschną do końca to całe obetnij :)
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dlaczego niszczeją łodygi?

Post »

To może ja też podepnę się z pytaniem - bo we wszystkich moich storczykach pędy usychają, ale sa tak twarde, że nie wiem w którym miejscu uciąć, żeby nie zaszkodzić, jak kwitną wyglądają tak, a później usychają do samego dołu, czy starć się uciąć między liśćmi, podpowidzcie proszę, bo chciałabym doczekać się kilku pędów, a nie tylko jednego

takiego dostałam
Obrazek
a teraz nie ma już kwiatów, pędy zaczęły od góry usychać, więc je przycięłam (zanim trafiłam na forum ;:223 ), ale widzę, że nadal usychają powoli. Ciachnąć? Jeżeli tak, to w którym miejscu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”