Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Ja na Twoim miejscu nie ścinałabym, może jeszcze na nim coś urośnie, ewentualnie można przyciąć troszkę, w miejscu gdzie kończył się ostatni kwiatek storczyka.
Ja u siebie zielonych łodyg nie ucinam i już kilka wypuszcza same łodygi albo pęd nowy, jak mu wygodnie. Jeżeli schnie to wtedy ucinam.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Według mnie może jeszcze odbić właśnie z tego ostatniego pączka, tak że ja bym nie ucinała. Już kilka razy tak miałam, a na dodatek storczyk wypuścił odbicie z bocznego oczka.
bratka

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

A ja mam pytanie odnośnie mojego storczyka, który kwitnie pięknie z dwóch nowych pędów. Ale dwa stare pędy zostawiłam jeszcze z tamtego roku(myślałam, że z tych starych coś wypuści, bo nie były uschnięte). Teraz moje pytanie, czy stanie się coś jeżeli przytnę te stare pędy? Czy lepiej poczekać aż opadną kwiatki?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Potwierdzam , zielonych pędów nie ucinamy, tylko zaschnięte. U mnie to się sprawdza. A jak chcesz by szybciej wypuścił nowe pędy lub z oczek pędziki,to wstaw w chłodne miejsce na noc a na dzień na wystawiaj w pokojowej temperaturze i tak przez kilka dni. Mi ostatnio po takim zmienianiu temperatury dwa storczyki się aż " wściekły:- 1 -wypuszcza dwa pędy z dołu i dwa z oczek a jeszcze kwitnie na jednym pędzie .więc będzie ich miał 3 pędy i dwa pędy z oczek :) 2- ma dwa pędy kwitnące a teraz z dołu wypuszcza trzeci.
marchefa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 lis 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Moje storczyki już opadły i pędy usychają. To jest mój pierwszy storczyk, więc nie wiem, czy podlewać go tak jak zawsze, czy ograniczyć.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Falenopsisy nie przechodzą wyraźnego okresu spoczynku. Kiedy korzenie będą srebrne, podlej/namocz.
Awatar użytkownika
stynka0207
500p
500p
Posty: 572
Od: 21 lut 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Ryk

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Ja swojego storczyka po zaschnięciu pędu (widocznie nie do końca on był tak uschnięty) obcięłam tak na byle, i taki to efekt jest. Wypuścił nowy pęd na niby uschniętym patyczku. :D Storczyki są nieprzewidywalne, jak każde rośliny chyba, potrafią nas zaskakiwać.

Obrazek
karuzelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2016, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Nieprawdopodobne ;:oj u mnie jeszcze nigdy o tej porze nie przytrafiły się nowe pędy.
Awatar użytkownika
stynka0207
500p
500p
Posty: 572
Od: 21 lut 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Ryk

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

U mnie storczyki w tej chwili są wszystkie w pąkach, może będę miała pełne kwitnienie na święta ;:138
a taki przypadek z tym dziwakiem to też u mnie po raz pierwszy.
marina34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 sty 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Naprawdę jak dla mnie to fenomen:) Nigdy moje storczyki nie puszczają nowych pędów w miesiącach zimowych.. Za to dziś storczykiem w stanie uśpienia zajął się mój 3 latek. Doniczka wylądowała z parapetu na podłogę. Połamało się kilka korzeni. Mam nadzieję, że jeszcze coś z niego będzie na wiosnę... :?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

A moje zawsze kwitną obficie zimą, szczególnie po jakiś naszych dłuższych wyjazdach, gdzie wygaszamy ogrzewanie i mają chłodno przez kilka dni, tak ~naście stopni. W tym momencie na 15 storczyków 11 mam w pąkach lub kwitnące, a te co kwitły już wcześniej puściły po drugim pędzie. Pozostałe cztery to malutkie sadzonki pobrane z roślin matecznych, są za małe na kwiaty.
U mojej Mamy w kamienicy przy mocnym ogrzewaniu kwitnie zimą tylko kilka (a Ona ma ich ze czterdzieści :D ), może im za ciepło? Jej storczyki wyraźnie czekają na wiosnę.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Właśnie tak to jest ze storczykami, że lubią zmiany temperatur żeby super kwitły. Niektóre nawet lubią być zaniedbane , a wtedy same niespodzianki szykują. Mój jeden storczyk okazał się zalany w środku, nie ma stożka wzrostu, myślałam,że już po nim ale liście dwa miał sztywne. Więc go zostawiłam w spokoju, czasem podlałam. Po jakimś czasie okazało się , że wypuszcza mi z boku nowe listki- basal keiki to jest pewnie. Skoro roślina matka nie wypuści już pędu i nie zakwitnie to wydaje swój owoc.
joopi333
50p
50p
Posty: 62
Od: 13 maja 2015, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Solarisu pisze:Witam, storczyka kupiłam ok. 8 miesięcy temu, zaczął po krótkim czasie zrzucać pąki kwiatowe. Teraz jego 2 łodygi są nadal zielone, ale nic się nie zmienia. Zauważyłam, że wypuszcza tylko nowe korzonki i listki, ale nie kwitnie. Zastanawiam się, czy ściąć te pędy, bo może wyrosną nowe.. jak myślicie?
Obrazek
Storczyki są wrażliwe na zmianę miejsca. Kwitną wtedy krótko lub wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”