Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyk więdnie, czy podcinać?

Post »

To trzecie oczko to jest mit. Niby czemu nad trzecim, jeśli powyżej jest zielone czwarte czy piąte śpiące oczko?
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk więdnie, czy podcinać?

Post »

Dobra dzięki, poczekam jeszcze z tym ucinaniem :) Ale jeżeli już to jak uciąć, na skos, na prosto? Czy to nie ma znaczenia?:)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk więdnie, czy podcinać?

Post »

Ana, to zależy, możesz odciąć poniżej miejsca gdzie łodyga zaczyna zasychać - jeśli chcesz oglądać badyle bez kwiatków, a potem mieć powykręcane na różne strony świata nowe odrosty.
Możesz odciąć cały pęd, tuż przy roślinie - jeśli chcesz mieć nowy pęd kwiatowy, ładnie wyprowadzony.

Czy zrobisz to tak czy tak, to zależy od Ciebie, roślinie nic się nie stanie niezależnie od długości cięcia. znam osobiście osoby odcinające od razu przekwitłe pędy i ich storczyki kwitną jak szalone wypuszczając ciągle nowe. A znam też jedną osobę która trzyma "gołe" pędy, nie odcina ich i ma już niezłe "drzewo" ze starych ale żywych pędów, jednak na tym gąszczu "gołych" pędów kwitnie jej tylko po kilka kwiatów.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Storczyk więdnie, czy podcinać?

Post »

Inez bardzo dobrze wszystko podsumował(a).
Dodam tylko że jeśli zdecydujesz się odciąć tylko kawałek pędu to możesz przenieść storczyka na 2-3 tygodnie do chłodniejszego pomieszczenia.
Stymuluje to wytwarzanie pędów kwiatowych.
Jeśli storczyk puści pęd od łodygi a na starym nic się nie zacznie dziać można go już na 100% usunąć.
Storczyk zdecydował gdzie będzie kwitł i żadne zaklinanie rzeczywistości nic tu nie pomoże.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W kwestii podcinania

Post »

:wit Witam, jest zasada zalecana przez fachowców, że u storczyków wszystko co zielone jest potrzebne. Zgodnie z zaleceniami Mistrzów: nigdy nie obcinam ani listków, ani pędów, póki same nie uschną...tak "na pieprz" !
Tak radziła nam kiedyś Jovanka a posiadała ogromną wiedzę ;:108 Storczyk sam wie co mu jest potrzebne a co już może odrzucić.
Radzę więc nie obcinać, podcinać niczego :)
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
GrabekWawa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 wrz 2014, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W kwestii podcinania

Post »

Dokładnie!
Roślina przed zasuszeniem ściąga soki z liści/pędów :)
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: W kwestii podcinania

Post »

Zostaw tak jak jest :) nic nie obcinaj :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Napoiłam storczyki wodą mineralną z dodatkiem kwasku cytrynowego i jest poprawa.
Nie bardzo wiem co zrobić z pędem , jest jeszcze zielony mimo tego,że już jakiś czas temu przekwitł czy ściąć go na wysokości trzeciego oczka czy zostawić, bo wiem,że jeśli pęd po przekwitnięciu jest jeszcze zielony to trzeba go zostawić i wtedy wypuści keiki lub wznowi kwitnienie, ale nie jestem pewna bo w moim przypadku jeden ze storczyków ma lekko nadszarpnięty koniec pędu i nie wiem czy teraz jest to możliwe ,żeby cokolwiek ruszyło , czy lepiej ściąć?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przycinanie pędów storczyka

Post »

Zostaw wszystko co zielone. Niczego nie ścinaj ani nie podcinaj.
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Przycinanie pędów storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź, to zostawię je w spokoju i zobaczy się czy pęd będzie zasychać czy z czymś ruszy.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przycinanie pędów storczyka

Post »

Ja korzystając z rad na forum część storczyków po skończeniu kwitnienia przycięłam nad 4 oczkiem, część zostawiłam bez przycinania. I efekt tego jest taki, że tylko 2 spośród przyciętych wypuściły pędy boczne a reszta stoi jak zaklęta już 4 miesiąc. Natomiast dotychczas (a zajmuję się storczykami przez około 6 lat) zawsze całkowicie usuwałam pędy po kwitnieniu (nawet zielone) i praktycznie w każdym egzemplarzu doczekiwałam się w miarę szybko nowych pędów.

Także chyba wrócę do starej metody i znowu będę całkiem ucinała pędy.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przycinanie pędów storczyka

Post »

No właśnie mnie ciekawi wycinanie całkowite pędów. Na amerykańskich stronach piszą, żeby pęd wyciąć w całości po kwitnieniu (za pierwszym oczkiem), to samo w amerykańskich filmikach na YouTube. W Polsce się na taką informację jeszcze nie natknęłam, poza wywiadem z jednym z producentów storczyków. Też mówił, żeby ciąć pędy zaraz po kwitnieniu.
Nie ukrywam, że sama spróbowałam i w styczniu obcięłam pęd Phalaenopsisowi XXL, bo przecież jak ten prawie metrowy pęd zacząłby się rozgałęziać, to zająłby cały parapet. Na razie nic się nie dzieje, ale czekam ;)
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przycinanie pędów storczyka

Post »

Pisząc "całkiem ucinała pędy" miałam oczywiście na myśli obcięcie nad pierwszym oczkiem tj. zostawiając tylko 4-5 cm łodygi. Zawsze tak robiłam, usuwałam pędy tuż po skończeniu kwitnienia, nawet całkiem zielone. Zdarzało się też, że został mi ostatni marny kwiatek na czubku łodygi - nie zwlekałam i także obcinałam całość. Miałam w tych egzemplarzach szybkie ponowne kwitnienia.

Też mam 2 XXL po kwitnieniu - pędy całkowicie przycięłam i czekam na rozwój wydarzeń :roll: rośliny po kwitnieniu ustawiam przy oknie w sypialni, gdzie nie działa kaloryfer i temperatura jest znacznie niższa niż w pozostałej części mieszkania. Podobno niższa temperatura lepiej stymuluje ponowne kwitnienie.

Obrazek Obrazek
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”