Chora miniaturka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Węgiel drzewny, taki do grilla :wink: Rozgnieciony. Rośliny nie polewać. Nalać trochę wody do keramzytu. Najlepiej demineralizowanej żeby glonem nie zarastał słoik. Chodzi o to żeby woda parowała i podnosiła wilgotność w słoiku. Foli nie dziurawić. Po prostu wietrzyć codziennie. U mnie zdarzało się nawet kilkugodzinne wietrzenie jak zapomniałam :wink:
Trzymam kciuki :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

To ja jeszcze podpowiem, że można użyć też takiego węgla w tabletkach- jak przy leczeniu biegunek :wink:

Zastanawia mnie też ten jeden ciemny liść. Czy storczyk stał może na słońcu albo w jakimś suchym ciepłym miejscu?

P.s. Ta zielona wypustka o której piszesz, to korzonek który idzie do góry- korzeń powietrzny :wit
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Ten węgiel akurat u mnie zawsze się znajdzie ;D

No właśnie sęk w tym, że maluch stał na północnym oknie, gdzie ani za ciepło, ani słońce bezpośrednio nie świeci...
Dziękuję Wam bardzo za porady, jak przerzucę go do 'inkubatora' to wkleję zdjęcie, czy aby czegoś nie sknociłam.

Jeżeli to korzonek, to znaczy, że roślinka przejawia jeszcze jakąś chęć do życia, co mnie niezmiernie cieszy.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Jest szansa, że da radę :wit

Myślę, że go po prostu za rzadko podlewałaś- sphagnum szybciej wysycha niż podłoże w dużych doniczkach storczyków ( z moich obserwacji).

Ja swoje przelewam od góry średnio raz w tygodniu, a latem nawet co 3-4 dni. Przelewam tylko taką ilością wody, żeby mech był lekko wilgotny, ale żeby woda w doniczce nie zalegała. Taki system w przypadku miniaturek się sprawdza. Duże storczyki nie wytrzymałyby tego na pewno, stąd też musisz dostosować system podlewania do wielkości storczyka i rodzaju podłoża :wit
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Storczyka ogołociłam z uschniętych i pogniłych korzeni, usunęłam całe sphagnum i posypałam biedaka węglem.
Nie wiem, czy nie za dużo tego keramzytu i jak z tą wodą? Zostawić, odlać, za mało, za dużo? ;)


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Myślę, że jest ok. Ja pewnie bardziej bym przycięła trzon ale tak też myślę że jest dobrze. Teraz tylko czekać na efekty. A może to trochę potrwać.
Trzymam kciuki. Powodzenia ;:215
Awatar użytkownika
Ymrodel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

No nic, ważne żeby odżył. Przycięłam tak 1 cm pod tym nowym korzonkiem, bałam się go za mocno skaleczyć. Bardzo dziękuję za porady, zobaczymy, co z niego będzie :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Ja bym tylko dała jakąś inną pokrywkę, bo po kilku wietrzeniach ta folia będzie do niczego :wink:
Może po prostu zakręć słoik nakrętką ( ja bym zrobiła mimo wszystko w pokrywce jakiś otworek ;:173 )
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

On ma wysuszone liście, możesz mu je smarować wacikiem zwilżonym woda z dodatkiem paru kropel cytryny. Powinny nabrać zdrowego wyglądu.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Umierająca miniaturka i dziwna wypustka

Post »

Ja odratowałem trzy miniaturki kupione w markecie, spoób jest prosty wywalałem z mchu i sadziłem w mieszance mchu i drobnego ale to bardzo drobnego podłoża so storczyków 1/1 po 7 dni bez podlewania a potem ostrożnie zaczołęm w małych ilościach raz w tygodniu az po miesiacu doszedłem do podlewania standardowego tzn. przelewanie nigdy nie mocze doniczki. Faktem jest to że storczyki miniaturowe potrafiły stracic dwa liście z czterech lub trzy z czterech, ale po 3 do 5 miesięcy nadrabiały straty w 100% wypuszczały liść za liściem. Podlewałem przy każdym podlewaniem odrzywka biohumusową pozdrawiam.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

Miniaturkę posiadam od maja tego roku.Po przekwitnięciu zaczął ładnie wypuszczać listki i korzonki.
Wczoraj zauważyłam dziwną zmianę na jednym listku,a dziś zmiana się powiększyła i mnie to bardzo zaniepokoiło.Mam trzy storczyki tylko jeden z nich na jednym liściu ma zmianę.
Wygląda jakby coś zjadało liść.Jest mnóstwo malutkich dziurek,ale nie na "wylot"
Żadnych szkodników nie zauważyłam.Korzenie i podłoże wydaje mi się być "czyste" ale może coś przeoczyłam...Jedynym niechcianym lokatorem jest mucha która latała w okolicy roślin,ale chyba ona nie jest sprawcą.
Moim aparatem lepszych fotek nie dałam rady zrobić.Mam nadzieję,że pomożecie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

A jak to wygląda od spodu? Dasz radę zajrzeć?

Może to ślady po wgryzieniach jakiegoś owada? Storczyk mógł coś złapać, niechciany gość sobie poszedł a dziurki zostały. Czy tych dziurek przybywa?
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Co dolega mojej miniaturce?Pomóżcie.

Post »

Liście od spodu dobrze wyglądają.
Żadnych innych zmian nie zauważyłam,także nie powiększyło się to 'coś'.
Jednak zastanawia mnie cóż to takiego.To się stało w nocy,ponieważ wieczorem jeszcze oglądałam roślinki i było dobrze,a następnej nocy się powiększyło i tak zostało póki co.
Nie wiem jaka choroba mogłaby tak wyglądać.To są małe dziurki,ale nie przebite na wylot.Jakby jakiś owad z trąbką na nim żerował.
Korzenie jak i liście dobrze wyglądają,podłoże sprawdzone także u pozostałych storczyków-czyste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”