Moje pierwsze storczyki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adzka91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 22 wrz 2014, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Wypowiadaj się śmiało ;:108
każdy ma swoja praktykę i swoje zdanie na każdy temat :wit
A co osoba trzecia zrobi to już co innego.
Ale każda podpowiedź i rada jest dla mnie czymś ważnym ;:162
Pozdrawiam Adźka.
Awatar użytkownika
Tonica
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 wrz 2014, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leeds, UK

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Dziekuje. :) Pozdrawiam.
Ludzie to nie rośli­ny, z czubków już nic nie wyrośnie?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Uprawa storczyka w ziemi jest dość odważnym sposobem uprawy (pomijając cymbidium, bo one z kolei musi być wsadzone w mieszance ziemi z korą). Jest to godne podziwu i zaprzecza wszelkim regułom. Tonica podziwiam za odwagę ;:180 . Ja bym się na taką uprawę nie odważyła (no cóż taki ze mnie tchórz :wink: ). Nie będę tego negować ani w żaden sposób krytykować mimo, że jestem tego zdania co Halinka, że niestety taki sposób może doprowadzić do utraty rośliny (ale ty masz pewnie wszystko dobrze dopracowane w swoim sposobie uprawy i stąd sukcesy). Przechodząc do meritum sprawy podzielę się moimi odczuciami co do uprawy:

Jeśli chodzi o podłoże:
-proponuje gotową mieszankę z OS (jest ona wolna od wszelkiego robactwa i naprawdę dobrej jakości)
-lub keramzyt- mam kilka storczyków, które są w samym keramzycie i dobrze się mają, dobrze przepuszczalny materiał, poza tym ma świetną właściwość. Najpierw wchłania dobrze wilgoć. Następnie jak przesycha to ją oddaje (dobrze jest też w ten sposób reanimować storczyki)

Jeśli chodzi o podlewanie:
-nie przywiązuje uwagi do tego co ile dni musi być storczyk podlany. Obserwuje korzenie w doniczce. Jeśli robią się srebrne, to wtedy kąpie storczyka w letniej wodzie przez około 20 min-max 30 min

Jeśli chodzi o przesadzanie:
-generalnie okres późnego lata, jesieni i zimy nie jest dobrym okresem na przesadzanie storczyka. Lepiej jest to zrobić na wiosnę, kiedy to dzień jest coraz dłuższy i wszystko na nowo rodzi się do życia. Storczyk lepiej wtedy się aklimatyzuje (przesadzanie to ogromny stres dla storczyka)
- czasami robię wyjątek od reguły kiedy:
a) podłoże jest już stare, zbite i się rozkłada
b) przy zakupie nowego nabytku zawsze zmieniam podłoże na swoje
c) patrz podpunkt a+ pojawienie się skoczkonogów

To tyle jeśli chodzi o mnie. Zrobisz jak zechcesz :wink: Pierwsze loty bywają trudne ale z odrobiną wyczucia, podparcia się literaturą fachową to może być piękny początek długoletniej uprawy :wink:
Awatar użytkownika
Tonica
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 wrz 2014, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leeds, UK

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Dziekuje Natko za mile slowa. :) Jak na razie storczyki maja sie swietnie i nawet ostatnio mialy dzieci. ;:108 A co do uprawy, zgadzam sie z Toba, każdy musi znalezc wlasny zloty srodek, mozemy tylko doradzac.... Pozdrawiam. :wit
Ludzie to nie rośli­ny, z czubków już nic nie wyrośnie?
Awatar użytkownika
kivinko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 paź 2014, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Szczyrku

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Witajcie!
Ja trochę na spytki, bo stałam się dumną posiadaczką pierwszego storczyka w życiu - Phalaenopsis Little Lady i moje pytania takie :
- Czy dobrze zasugerowała sprzedawczyni, że przesadzać to dopiero za jakieś półtorej roku?
- Czy na południowym parapecie, ale od strony lasu (światło rozproszone) będzie mu dobrze?
- Nawozić teraz? Jeśli tak, to czym?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, a tutaj moje cudeńko
Obrazek
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Ja wszystkie mini przesadzam zaraz po zakupie do ciut większej doniczki.Podłoże extra drobne + seramis.Wszystkie pięknie rosną i kwitną 2-3 razy w roku .Robię tak dlatego że nie umiem kontrolować mchu w którym rośliny są sprzedawane.Teraz nie ma już silnego słońca więc na południowym parapecie będzie jej bardzo dobrze.Nawozów nie brakuje...Ja używam guano w połowie zalecanej dawki ponieważ nie powoduje zasolenia podłoża ani nie grozi przenawożeniem...
Awatar użytkownika
kivinko
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 paź 2014, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Szczyrku

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Ok... yyyyy... a tak bardziej łopatologicznie? :D
Przepraszam,ale ja na prawdę jestem laikiem. Jaka proporcja podłoża z seramisem? Czy storczyki nie rosną w ziemi ?
Jeśli podlewanie poprzez zamoczenie doniczki w wodzie, tzn nawóz do tej wody, tak? ;:123
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Trochę seramisu -tak na oko.Czasem też dorzucam skorupki cedrowe.Ja daję 3ml guano na 1l wody destylowanej i w tym moczę wszystkie storczyki przez 15-20 min co trzecie namaczanie a pozostałe dwa w czystej wodzie.Już kiedyś komuś pokazywałam jak rosną moje mini ale wrzucam jeszcze raz

Obrazek

Ta mniejsza doniczka to 6-tka a ta większa 7-ka
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Zwykła ziemia to morderstwo dla storczyka - łatwo przelać korzenie powietrzne, a jak te zgniją, to umiera cała roślina. Tak więc broń Boże do zwykłej ziemi :)
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

witam może ktoś mi odpowie ,kupiłam do storczyka regenerator florovit,teraz zauważyłam że kwiatki marnieją,czy to po tym.?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Jeżeli kwiaty zostały tym środkiem popryskane to i owszem to może być przyczyna
Awatar użytkownika
Adzka91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 22 wrz 2014, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

Witam!
Dawno mnie nie było :)
Ale jestem :) żyję :)
Chciałam się pochwalić moimi "zdechlakami" :) :) :)
1. Ma 2 łodygi ,a na jednej :
Obrazek Obrazek
2. Ma 1 łodyge, ale już niedługo :)
Obrazek



Ale martwi mnie 3, którego dostałam. ma co prawda jeszcze swoje - cytrynowo-różowe- kwiaty, ale chyba jest z nim źle :(

Obrazek
Obrazek Obrazek


A matka dalej rodzi :) :) :)
Obrazek Obrazek Obrazek



Co o tym wszystkim sądzicie?
Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Adźka.
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Mój pierwszy storczyk.

Post »

"Matka rodzi" bo najprawdopodobniej (zreszta to wiadac na zdjeciu) ,korzenie jej sa pognite ,wiec ratuje sie potomstwem .Radze Ci wyjac ja z doniczki ,pousuwac wszystkie puste i zalane korzenie i posadzic ,nie podlewajac ok 10 dni.Mam nadzieje ,ze roslince nic nie bedzie ,zawsze potem mozesz oderwac od niej keiki jak juz beda mialy nadajace sie do tego korzenie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”