Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Witaj! Patrycjo, na 3 i 4 zdjęciu widać dokładnie odciski na pędzie kwiatowym, prawdopodobnie w czasie wzrostu został za mocno przytwierdzony drucikiem do podpórki. Tamto miejsce również mogło ulec takiemu uszkodzeniu, a wiadomo kwiaty są dosyć ciężkie, więc pęd załamał się w miejscu przewężenia. Dobrze, że lekko podparłaś. W zasadzie już nic więcej nie możesz dla niego zrobić jak tylko mieć nadzieję, że po mimo tego odgałęzienie nie uschnie.
Patrycja2010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 wrz 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Gdzieś czytałam, że jeżeli łodyga nie została przerwana jest szansa, że soki dalej będą krążyć. Mam jeszcze pytanie odnośnie mojego drugiego storczyka. W czerwcu dostałam go w prezencie od przyjaciółki, ale po jakimś miesiącu stopniowo zaczęły opadać mu kwiatki. Nie zauważyłam żadnych grzybów czy szkodników, więc uznałam, że storczyk przekwitł. Nie przycinałam łodygi nad trzecim oczkiem, gdyż łodyga nie uschnęła. Na końcach łodyg pojawiły się keiki, a wczoraj przy liściach zauważyłam wyrastający mały listek chyba basal keik ? Chciałam poradzić się kogoś doświadczonego co z nim dalej robić? może go przesadzić ? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Nie ma potrzeby żeby go przesadzać. Dobrze rośnie, ma ładne liście, widać, że zdrowe. Korzenie też wyglądają dobrze. Nie ma co go ruszać bo możesz mu zaszkodzić. Nie ruszaj go tylko podziwiaj jak ładnie rośnie. Śliczne są Twoje falki. Pozdrawiam
ageo_85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 lis 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Mój storczyk od jakiegoś czasu ma dziwne przebarwienia. Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje ? mozecie cos polecić? ;:
Pozdrawiam, Agas
kajetan_43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 lis 2013, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Myślę że mogą mieć za mało potasu możesz spróbować z pałeczkami nawozowymi Biopon . Wkładasz taka pałeczke do zimi i ona działa przez jakis czas
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Odradzam stosowanie pałeczek nawozowych..Nie ma kontroli nad tym ile nawozu się uwalnia i w jakim czasie i wiele osób w ten sposób wyprawiło rośliny na tamten świat :(
wojciech1987
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 3 kwie 2014, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Ja uzywam polowe zalecanej dawki nawozu do storczykow i jest ok
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Problemy ze storczykiem

Post »

Ja też używam połowę zalecanej dawki nawet jak używam pałeczek (użyłam pałeczek na trudne szkodniki typu mączlik, tarcznik itp. na pozbycie się skoczkonogów- pomogło, pałeczki przy okazji mają też nawóz). Przy czym jeśli w podłożu jest pałeczka to storczyka moczę max 15-20 min i na razie jest ok.
kasia007
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 23 cze 2014, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Nie wiem czy ktoś tu zagląda...?
Jeśli tak będę wdzięczna za wypowiedz,... Otóż mój storczyk ciągle leci z liści, w dniu kupienia miał ich 9 teraz ma6 i w tym jeden widzę po wcześniejszych liściach i ich objawach,że ten też odpadnie, najpierw wyglądają tak jak na zdjęciu, potem żółkną i całkiem się zasuszają i odpadają.
Kolejna sprawa, że między liśćmi od góry "coś"wyrasta, czy są to nowe liście?
W tej chwili ma tylko 2 kwiatki, ale ciągle jest na łodydze koło kwiatów taka jakby rosa, co to znaczy?
No i niektóre pędy powietrzne zrobiły się bardzo przesuszone,nawet po kąpieli takie są. Czy coś z nimi zrobić?
Poza tym robię mu kąpiel-jak już ma srebrne łodygi,, a liście i te pędy powietrzne dodatkowo przed kąpielą polewam prysznicem, ale robię to tak jak pisałam, jak są srebrne pędy od rana, jak widać porobiłam mu dziury w doniczce, w której pojawił się mech (czy to dobrze,czy źle?), stosuję go odżywką.

Proszę o opinie :)
Pozdrawiam.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ratowanie storczyka

Post »

To coś, co rośnie to korzeń powietrzny. W ogóle te srebrne "pędy powietrzne" jak je nazywasz, to tak naprawdę są to korzenie powietrzne. Storczyk gubi liście z powodu suchego powietrza i podłoża. Oczywiście to co robisz to znaczy pryskasz korzenie, robisz mu kąpiele - są ok. Jednak zbyt przesadzone będą tylko szkodliwe dla storczyka. Korzenie muszą też oddychać a to, że mają srebrną powłokę, to nie znaczy że musisz ciągle je zwilżać. A teraz do rzeczy.

Po pierwsze zmień podłoże, a konkretnie dodaj torfu. Na warunki twojego mieszkania sama kora w doniczce szybko wysycha nie dając rezerwuaru wody dla storczyka. Zrób mieszankę tej kory co jest już w doniczce z torfem w stosunki 1:2, czyli garść kory i dwie garście torfu.

To wszystko, bo tak naprawdę nie widzę innego problemu :) Gubienie liści może też być zależne od zmiany temperatury czy uszkodzeń liści np. przez słońce. Jeśli to możliwe postaraj sie dostarczyć storczykowi trochę świeżego powietrza, poprzez uchylenie okna. Dobrze to zrobi zarówno jemu, innym roślinom jak i Tobie. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Wszystko jest OK.
Przesadziłaś storczyka i musiał to odchorować.
Storczyki przesadzamy jak najrzadziej (co 2,3lata).
teraz zaczyna się normalnie rozwijać , puszcza listka i korzonki.
To "coś " między liściami to nowy listek. :D ,nazywa sie to stożek wzrostu.
Pamiętaj aby go nie zalewać,bo może gnić.
To co nazywasz rosą to też normalna sprawa.
Podlać go raz na tydzień czy dwa i i to teraz wszystko co trzeba teraz przy nim robić.

PS Niech ci damek1718 nie wmówi następnego przesadzania bo możesz go naprawdę zniszczyć.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Nic nie wmawiam. :) dziele się tylko doświadczeniem w uprawie storczyków. Problem polega na tym, że ktoś posadzi storczyka w korę przeniesie do mieszkania i myśli, że jest ok. Tak samo z kąpielami. Jeśli koleżanka ma ciągle problem z opadaniem liści, paków, musi nawilżać podłoże, to problem leży w jakości podłoża, no chyba, że zamontuje sobie mini szklarenkę z wysoka wilgotnością wewnątrz.

Dla ciekawskich storczyki w ich naturalnym środowisku bardzo często są roślinami ruderalnymi. Nie maja dużych wymagań i dlatego często zasiedlają śmietniska, słupy i linie wysokiego napięcia, rosną na skałach. Wniosek jest taki, ze wymagają przede wszystkim wilgotności, a resztę (nawet wodę) pobierają z powietrza za pomocą korzeni powietrznych, liści, oraz gromadzą zapasy w bulwach i pseudobulwach.

wniosek: zbytnia opieka może jedynie zaszkodzić
MoWo pisze:Wszystko jest OK.
Przesadziłaś storczyka i musiał to odchorować.
Storczyki przesadzamy jak najrzadziej (co 2,3lata).
teraz zaczyna się normalnie rozwijać , puszcza listka i korzonki.
To "coś " między liściami to nowy listek. :D ,nazywa sie to stożek wzrostu.
Pamiętaj aby go nie zalewać,bo może gnić.
To co nazywasz rosą to też normalna sprawa.
Podlać go raz na tydzień czy dwa i i to teraz wszystko co trzeba teraz przy nim robić.

PS Niech ci damek1718 nie wmówi następnego przesadzania bo możesz go naprawdę zniszczyć.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ratowanie storczyka

Post »

damek1718
Mogłeś nie zauważyć ze storczyk był 2 miesiące temu przesadzany.
Jeśli teraz zaczniesz mu znowu podłoże dopasowywać to może tego nie przeżyć.
A poza tym się całkowicie zgadzam. :)
Pozdrawiam Wojtek
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”