Storczyk w wodzie

Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczy w wodzie

Post »

Kasiu ślicznie dziękuję za link. ;:196
Nawóz naturalny?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczy w wodzie

Post »

A nie wiem. Trzeba by zapytać autorki eksperymentu :wink:
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Storczyk w wodzie

Post »

To niezwykle ciekawe doświadczenia. Rozmawiałam z forumką z działu ogrodowego, która również uprawia storczyki w ten sposób, że stale mają one na dnie doniczki wodę i są trochę w niej zanurzone. Nie chodzi tu o metodę hydroponiki, ale o zwyczajne trzymanie storczyka w standardowym podłożu. Podobną kwitną u niej niesamowicie.
Też będę musiala poeksperymentować z jakąś jedną sztuką.
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Odświeżę trochę temat. Czy jeszcze ktoś hoduje falenopsisy w wodzie?
Ja kilka dni temu przeniosłem jedną sztukę (miniaturkę) do wody, tak że 1/3 korzeni jest zanurzona. Wcześniej liście były pomarszczone, a od czasu gdy korzenie mają kontakt z wodą są sprężyste :D Ciekawe jak będzie z nim dalej... :?: :roll:
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Moja teściowa tak trzyma storczyki.. Mniej niż 1/3 doniczki ciągle zanurzona w wodzie. Nie moczy ich tylko dolewa wody. Kiedys zostawiliśmy jej klucze do mieszkania na urlop.. Pierwsze co wróciłam zobaczyłam moje storcze z wlana do osłonek wodą ;:202 Oczywiście pierwsze co zrobiłam to wodę wylałam, ALE! właśnie podczas tego czasu zaczęły puszczać więcej korzeni, wypuściły tez pędy. Nie wiem czy miało to związek z latem, czy z woda, która stała w podstawkach.. Boję sie tego eksperymentu, bo nie chcę stracić storczyków. Dzis kupiłam jej pięknego mini /bo jutro urodziny/ i wiem, że też będzie go tak pędzić. No kwitną u niej jak szalone, mają kaskady kwiatów.. U mnie zanurzane według ich upodobań na pędzie po 5-6 kwiatów, oczywiście mimo nawozu itp.. Może coś w tym jest?
Pozdrawiam, Kamila :)
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Mój mini ma się nadal bardzo dobrze-zmieniam mu wodę co kilka dni i nie widać żadnych śladów pleśni :D
Z innego źródła wiem też, że może wystąpić sytuacja w której storczyk straci część dotychczasowych korzeni, a nowe które mu wyrosną będą już przystosowane do życia w wodzie. Prawdopodobnie z falkami jest jak z ludźmi-każdy jest trochę inny i różnie reaguje na nowe środowisko życia :wink:
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Mi jakiś czas temu na instagramie mignął profil kobiety, która uprawia swoje storczyki bez podłoża w szklanych pojemnikach. Wszystkie pięknie kwitną.
Ona uważa, że taki sposób uprawy jest bardzo zbliżony do naturalnego - 2 dni storczyki stoją w wodzie (pora deszczowa), a 5 dni bez wody. Jej kwiaty wyglądają cudownie, zrobiła to na początku w ramach eksperymentu, a teraz większość jej storczyków tak jest uprawiana.
Przywodzi mi to na myśl uprawę Vand, im też zapewnia się przewiew korzeni, raz na jakiś czas je mocząc.
Jak będę miała jakiegoś storczyka, któego nie będzie mi "szkoda" to może wypróbuję tą metodę.
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Meiss, to bardzo ciekawe co napisałaś. Widocznie storczyki są niesamowicie wytrzymałe, że akceptują nawet tak ekstremalny system hodowli. Ja w ostatnich dniach sporo czytałem o uprawie orchidei metodą hydroponiczną i jednak na taką się zdecydowałem. Teraz miniaturka, plus dwa duże falki siedzą w keramzycie i w doniczkach ze wskaźnikami poziomu wody. Pozostałe będę przesadzał w najbliższym czasie. :wink:
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Moje Storczyki od zawsze stoją w wodzie i jest im dobrze .
Mniej estetycznie wyglądają osłonki porośnięte glonami
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Storczyk w wodzie

Post »

dotii, skoro osłonki obrastają glonami to są pewnie przeźroczyste?
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: Storczyk w wodzie

Post »

SGL79,tak jak piszesz są przezroczyste .
Zaletą jest to ,że widzę kiedy dolać wodę.
Od jakiegoś czasu wlewam wodę do osłonki .
Kiedyś robiłam bląd,wlewając z góry po korzeniach.
Czasem nie zauważyłam kiedy woda dostała się w centrum liści i to powodowało ,że cała roślina umierała gnijąc.
Tak jest bezpieczniej i bez strat.
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Dlatego ja wybrałem doniczki ze wskaźnikami w nieprzeźroczystych osłonkach. Z podlewaniem też bardzo uważam by nawet kropla nie dostała się do stożka wzrostu :D
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Storczyk w wodzie

Post »

Od września ub roku sukcesywnie przenosiłam moje storczyki do uprawy hydro. Najpierw 2 (żeby zobaczyć reakcję) po tygodniu kolejne. Obecnie całą swoja niewielka kolekcje (ponad 50 szt)przeniosłam do wody są to zwykłe hybrydy phal, botaniczne cattleye oraz dendrobium. oraz 1 oncidium.
Powiem ,że nie spodziewałam się ,że tak doskonale się zaaklimatyzują.
Bałam się ,że je zamorduję (utopię) ale tak się nie stało.
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”