Białe kropki w doniczce

Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Białe kropki w doniczce

Post »

natka_211 pisze: Sprawdzałaś podłoże pod kątem szkodników?
Nic się tam nie rusza :wink:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Białe kropki w doniczce

Post »

W takim razie masz 2 wyjścia:
1. zostawić storczyka w tym podłożu i jeśli to mikoryza to obserwować pod kątem ewen. pojawienia się nicieni
2. zmienić podłoże wg podanych kroków i mieć spokojną głowę.

Powodzenia! Daj znać co dalej zamierzasz :wink:
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Białe kropki w doniczce

Post »

U mojego storczyka, w podłożu rosną jakieś grzybki drobne, kapeluszowe
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
allexis1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sty 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Dziwne kropki między korzeniami, więdnięcie kwiatów

Post »

1. Storczyka mam od kilku dni, jest piękny, duży dostałam w prezencie , ale dzis zauważyłam takie dziwne ''coś'' pomiędzy korzeniami, nie wiem czy to było gdy go dostałam czy zrobiła się teraz..w kazdym bądź razie nie wiem co to jest , czy jakaś choroba, czy może jakiś nawóz ??
zdjecie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/45d ... 2e21c.html

2. Zauważylam, że jeszcze nie rozrośnięte kwiaty zaczynają barwić na kolor różowy, są miekkie i delikatne tak jakby zaraz miały opaść, obawiam sie ze kwiaty rozwinięte też niebawem uschną/odpadną ..Co robie źle ??
Storczyka trzymam w oświetlonym miejscu blisko okna, jednak nie na parapecie. Podlewam raz na 2 tyg przegotowana zimną wodą, czasem pryskam mkiełką po liściach i korzeniach ...
zdjecie : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/133 ... f0ce3.html


ps. zastanawiam się czy nie trzeba go czasem przesadzić, bo tak jakoś dużo tych korzeni w doniczce...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/051 ... e5a5c.html



3. To moj drugi storczyk, na którym jest tylko 1 kwiatuszek :( Również nie wiem co się z nim dzieje, a mam go około 1 roku, zaraz jak kupiłam to kwiaty zaczely byc w gorszym stanie, niedawno zakwitł, było kwiatów więcej..został 1 ...

zdjecia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/424 ... c2408.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc3 ... cb34b.html
Awatar użytkownika
Kasiula17
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6320
Od: 18 lis 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

To na pewno nie jest nawóz a przesadzać storczyka teraz się nie powinno jak kwitnie,,,,
Nie miałam czegoś takiego i teraz nie podlewaj już storczyka niech korzenie zrobią się srebrne nawet z 2-3 tygodnie.Storczyk może tracić kwiaty jak został przeniesiony w inne miejsce a ten nalot obserwuj czy się zwiększa może to jakaś choroba grzybowa przez silne podlewanie, teraz niech schnie.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

Witaj :wit
Pierwszy wygląda na zdrowego. Te małe kropki, wyglądają na mikoryzę. ;) To przyjazna grzybnia, storczyki żyją w symbiozie z nią i dobrze rosną. Opadające kwiaty mogą być przyczyną np. przewiania zimnym powietrzem, lub uszkodzeniem jeszcze nie rozwiniętego kwiatu. Radzę stosować wodę do podlewania letnią, w temp. pokojowej. Zapewnij storczykom wilgotne powietrze do 70% minim. Stawiają naczynia z wodą. Dobry sposób, to dwie podstawki różnej wielkości. Mniejsza odwrócona do góry, a na niej stojący kwiat. Pomiędzy nimi wlej wodę. W ten sposób w okresie zimowym, nie będziesz musiała stosować mgiełki. Co może nie koniecznie wyjść storczykowi na zdrowie.
Jeżeli chodzi o przesadzenie to wiosna-lato. Storczyk jeszcze nie ma tak dużo korzeni. Ja sama mam dwa do przesadzenia, co prawie korzenie zajmują całe doniczki. Miałam przesadzić je na wiosnę w ubiegłym roku. Jednak wstrzymałam się i planuję w tym. Przesadzamy jak korzenie dosłownie "wychodzą" po za doniczkę, lub kiedy storczykowi np. gniją z powodu przelania.

Drugi musisz bardziej mi opisać jak go pielęgnujesz. Jak długo kwitł itd. Bo nie wiele opisałaś. I ma jakieś plamki. Przy powiększaniu zdjęcia, ucina jego część. Spróbuj wstawić je na forum.

-- 7 sty 2015, o 20:18 --
Kasiula17 pisze:To na pewno nie jest nawóz a przesadzać storczyka teraz się nie powinno jak kwitnie,,,,
Nie miałam czegoś takiego i teraz nie podlewaj już storczyka niech korzenie zrobią się srebrne nawet z 2-3 tygodnie.Storczyk może tracić kwiaty jak został przeniesiony w inne miejsce a ten nalot obserwuj czy się zwiększa może to jakaś choroba grzybowa przez silne podlewanie, teraz niech schnie.
Heh, to tylko mikoryza. :lol: ;:224
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
allexis1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sty 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

Uf. mikoryza. To dobrze, bo strasznie się przestraszyłam ..
Boje się jedynie o te jeszcze nie rozkwitnięte kwiaty, którw wyglądają jakby miały odpaść. Tego storczyka mam w domu zaledwie 3 dni. Jak go przyniosłam nic takiego nie było.
Patent z podstawkami na pewno jutro wykonam !



Ten mniejszy storczyk jak pisałam mam go około 1 roku. Podlewam raz na 2-3 tyg jak widze ze łodyki są złotawe. Zazwyczaj wstawiam do miski z wodą, zostawiam na noc. Żadnych nawozów nie stosuje (chociaż zastanawiałam sie nad tym). W pokoju mam raczej ciepło. Storczyk stoi na oknie, tu raczej o wilgotność się nie boje, bo nawet gdy okna zaparują po drugiej stronie zbiera sie taki ''nalot wodny'' na szybkie, wiadomo potem paruje .. Jak otwieram okno to storczyka kłade na biurko obok, tak żeby go nie przewiało.

Liście mają takie lekkie przebarwienia. Jakieś pół roku temu liście były niemalże żółte- podlałam i wróciło do normy. Wgl te liście zmieniają kolor jak liście na jesień :lol: ..Chyba coś źle robie :lol:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/31c ... 7769a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6a3 ... cef88.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d2 ... 50bc5.html

A co do kwiatów .. Gdy go przyniosłam do domu to przez ok 2 miesiące było wszystko dobrze, potem stopniowo kwiaty zaczęły opadać ( liscie przy tym były piekne zieloniutkie-> więc stwierdziłam, że musza opaśc żeby zaczeły rosnąć nowe...to jakoś po zimie było) Jak wszystkie liście opadły to jakiś niemądry człowiek doradzil mi żeby obciąć łądyki do 3 ''oczka'' . Tak zrobiłam, teraz żałuje, ale nie ważne...Obciełam i jedna strona mi zakwitła, było kilka kwiatuszków, ale teraz został jeden, który też marnie wygląda...


Moja siostra równiez ma storczyka kompletnie o niego nie dba, otwiera okno gdy storczyk jest na parapecie, podlewa kiedy jej się chce, temperatura w jej pokoju jest identyczna jak w moim- a kwiaty są takie piękne ! Co ja robię źle? najbardziej boje się, że nowy storczyk również straci kwiaty...
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

Każdy ma swoje sposoby na pielęgnację kwiatów. Widocznie siostra, może krótko wietrzy np. pomieszczenia?
Prawdę piszą że osoby co nie dmuchają i chuchają, a storczyki im pięknie rosną. Ale czy wszystko robią dobrze? Czas pokaże.
Storczyk zapewne zmarzł 3 dni temu, podczas przenoszenia do domu. Wszak za oknem panuje zima. ;:108
Te kwiaty co mają odpaść odpadną, a reszta myślę że ładnie się rozwinie. :D
Ze storczykami nie jest tak że zmieniają kolor liści na jesień, choć więcej prawdopodobne że czegoś mu brakowało.
Moczymy je w wodzie od 15 min. do 1 godz. w odstępstwie 7-14 dni. W zimie się troszkę, to może przedłużyć.

A teraz storczyk ten na zdjęciach u góry. Nic się złego nie stało, jak obcięłaś nad trzecim, drugim oczkiem. Nie którzy tak robią, by uzyskać potomstwo. Ale czy wypuści - nigdy nie wiadomo. Niektórzy obcinają po przekwitaniu nad pierwszym oczkiem, by kwiat wypuścił nowe odbicie. Nowy pęd kwiatowy zapewne wypuści na wiosnę, jak będzie różnica temperatur między dniem, a nocą. 18- 26 stop. Z korzeniami jest chyba coś nie tak. Storczyk zaczął się ratować wypuszczając keiki. Liście wyglądają na poparzone słoneczkiem. Może zastosowałaś jakiś nawóz dolistny?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
allexis1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sty 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

Może problem tkwi w podlewaniu: za rzadko i za długo trzymałam go w wodzie.
Od dziś częściej a krócej i wyczytałam, ze dobra jest deszczówka...a teraz roztopiony śnieg o temp pokojowej. Tak zacznę robić, może coś się zmieni :).

Dziękuje za rady, na pewno skorzystam.
Emila707 pisze: Liście wyglądają na poparzone słoneczkiem. Może zastosowałaś jakiś nawóz dolistny?

Nawozów nigdy nie stosowałam, ale zastanawiam się nad tym i w związku z tym mam ostatnie pytanie : czy warto ? I jeśli tak, to jakie ? Kiedy je stosować (pora roku) ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

No cóż.. sama nie stosuje takich preparatów, typu odżywki nawozowe - nabłyszczające liście. Są to chusteczki. Ktoś pisał na forum, że liście mu zwiotczały po drugim, lub trzecim użyciu. Jak dobrze pamiętam. Moja siostra po pierwszym razie, w ten sposób storczykowi zapewniła poparzone liście. Myślę że po zastosowaniu należy unikać bezpośredniego słońca i oczywiście używać ich z rozwagą. W odpowiednich odstępach czasu. Jednak tu mogę jedynie spekulować na ten temat, bo w praktyce ich nie używam. Chyba można przez cały rok, na opakowaniu na pewno pisze. Do Ciebie należy już ta decyzja, czy chcesz je stosować na swoich kwiatach. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

allexis1 pisze:Może problem tkwi w podlewaniu: za rzadko i za długo trzymałam go w wodzie.
Od dziś częściej a krócej i wyczytałam, ze dobra jest deszczówka...a teraz roztopiony śnieg o temp pokojowej. Tak zacznę robić, może coś się zmieni :).
Śnieg odradzam, ze względu na zanieczyszczenia i toksyny. W zanieczyszczonych miastach nawet deszczówka nie jest wskazana, a w śniegu jeszcze więcej świństw. No chyba, że mieszkasz w czystym miejscu i masz pewność, że nic tam nie będzie.
Nie dajmy się zwariować, przegotowana i odstana woda z kranu storczykom nie zaszkodzi. Tym bardziej, że i tak jet często przesadzamy :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne kropki pomiędzy korzeniami storczyka, więdnięcie kwia

Post »

Dodatkowo woda z rozpuszczonego śniegu ma wyższe pH. ( jest twardsza) :wink:
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Białe kropki w doniczce

Post »

Gdyby to były nicienie, to roślina nie miałaby najmniejszych szans. :shock:
To tylko nieszkodliwa mikoryza była, która często występuje u Phalaenopsis. ;:173
Używanie środków grzybobujczych - jest bez celowe. Roślina żyje z nimi w symbiozie. Wystarczyło poczytać na forum, wpisać w wyszukiwarkę "mikoryza".
Pierwszy raz słyszę że przy jej występowaniu występują też szkodniki. No chyba że się same przyplątały, ale roślina nie musi mieć tej grzybni, by i jakieś stworzenia na niej żerowały. ;:204
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”