Przegniły trzon

Kasiunia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2014, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przegniły trzon

Post »

Witam, zauważyłąm białe kropeczki pleśni na ściankach osłonki, wyjęłam storczyka i moim oczom ukazał się druzgocący widok. Korzenie zostały przelane i gniją :( . Również główny nazwe to ??pień??(nie znam fachowej nazwy) też jest przegniły. Proszę o pomoc, zależy mi na odreanimowaniu go, ale kompletnie nie wiem, czy powinnam odciac zgnile korzenie wraz z tym ??pniem??, tym bardziej że posiada keiki, które chciałąbym odratowac. Proszę również o instrukcję dotyczące keiki, bo komplenie nie wiem kiedy powinno być odseparowane od matki :) http://images69.fotosik.pl/44/763ce0bc338061ea.jpg
Kasiunia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2014, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku!!!!

Post »

Sorka,za tak wielkie zdjęcie :) jestem nowym użytkownikiem i nie wszystko jeszcze opanowałam:)
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Ratunku!!!!

Post »

EEE dobrze jest :D Utnij przegnitą cześć i korzenie, posyp obficie cynamonem/węglem drzewnym miejsce ciecia i daj do nowego podłoża. Korzenie są, wiec przy odrobinie szcześcia kwiatek nie odczuje zmian :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

obita ma racje, że storczyk nie jest w aż tak tragicznym stanie. ;:108

-- 31 lip 2014, o 10:52 --

P.S. tylko ja bym odradzała użycie cynamonu do posypania ran po obciętych korzeniach.
Kasiunia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2014, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku!!!!

Post »

Dzięki wielkie:)) Korzenie do ucięcia, a ten przegniły 'trzon' tez mam odlamac, czy aby tylko korzenie?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

Kasiu, ten przegniły trzon powinien być ucięty ostrym sterylnym narzędziem (nigdy niczego nie urywamy).
Kasiunia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 lip 2014, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku!!!!

Post »

A czy keika po lewej powinnam już odseparować czy poczekać ąz korzenie będą dłuższe. Przesyłam zdjęcie z oddali, żeby lepiej go było widać. Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

Jeśli masz okazję przesadzić storczyka do nowego podłoża to proponuje latorośl oddzielić od rośliny matecznej. Powinna już sobie spokojnie poradzić. Proponuje młodą latorośl wsadzić do mieszanki sphagnum i kory sosny piniowej (gruba granulacja).
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ratunku!!!!

Post »

Zrób tak jak pisze natka. Keiki spokojnie da radę sam ,teraz ciągnie z matecznika więcej ,a tak podejmie wytwarzanie korzeni sam. Korzenie zalane odetnij.
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

Kasiu i jak misja ratunkowa się powiodła?
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Ratunku!!!!

Post »

natka podepnę się tutaj, może Ty mi pomożesz :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=80151
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

Gosiaczek a czy przed włożeniem storczyka do podłoża keramzyt porządnie wypłukałaś i wyparzyłaś? Poza tym nie wiem kiedy zmieniałaś podłoże. Może za często podlewasz i np pojawiły się skoczkonogi. W momencie kiedy podłoże dobrze przeschnie i nie mają czym się żywić atakują młode korzonki.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratunku!!!!

Post »

Poza tym pomyśl może o zwiększeniu wilgotności wokół storczyka? Jakaś taca z keramzytem może by się przydała? Ale przede wszystkim poszukaj lokatorów albo przeanalizuj w jaki sposób się nią zajmujesz może z powodu jakichś drobnych błędów w uprawie wzrost korzeni jest zahamowany? Poza tym nawóz. Jeżeli zależy Ci na wzroście korzeni i masy zielonej to pomyśl o zakupie nawozu do storczyków z przewagą azotu w składzie. Ja osobiście do reanimków oraz małych sadzonek stosuje peters professional plant starter( w bardzo małych dawkach). Świetnie się sprawdza, wzmacnia roślinę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”