Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Moja opinia jest taka, że szczyt lenistwa amerykanów jest powalający.
Mają czas nalać wody do pojemnika i zamrozić na lód (chyba, że opcja lodówki robiącej lód).

Mają czas wstać iść po lód, rozłożyć go i przeczytać sms'a.

Czy nie prościej raz na 2 tygodnie nalać do miski wody i wstawić storczyki na noc lub podlać je po prostu.
Z 5min pracy ktoś robi sobie przygodę na 2 dni.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Z pewnością masz rację co do lenistwa Amerykanów :D . Ale zastanawia mnie czy ktoś tego w ogóle próbował ;:88 . Jak wiadomo falenopsisy nie lubią zimna. Jak to często się czyta falenopsisy nie lubią mieć "zimnych nóg". Czy ta metoda aby nie uszkadza rośliny czy też korzeni rośliny?
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podlewanie storczyków

Post »

Podlewam mojego storczyka w ten sposób, że raz na tydzień zanurzam go w wiaderku z wodą, gdzieś tak 1 cm od brzegu doniczki. Mam pytanie, czy mam czekać aż te korzenie napowietrzne też zrobią się zielone i dopiero go wyjąć z wody, czy wystarczy, że tylko te korzenie w doniczce się zazielenią? Dzisiaj stał w wodzie ok 40 minut i zauważyłam, że te napowietrzne też już od dołu robiły się zielonkawe, ale wyjęłam go, bo boję się, żeby nie przesadzić.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

Wydaje mi się, że nie przesadziłaś z moczeniem :)
Ja swoje moczę minimum godzinę, czasem zdarzy się, że mokną dłużej bo np. coś robię i zapomnę o nich. Ja zanurzam doniczkę mniej więcej do połowy jej wysokości w wodzie.

Bardzo ważne jest to co napisała Ana443, przed kolejnym moczeniem korzenie muszą być srebrne, to znaczy, że podłoże przeschło. Nie ma sztywnej reguły czy moczyć równo co tydzień czy co pięć dni, czasem moczę i co dwa tygodnie jeśli widzę, że korzenie powietrzne są nadal zielone. Lepiej storczyka przesuszyć niż przemoczyć.
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

Zielone korzenie powietrzne ? U mnie raczej cały czas są srebrne a namaczam roślinę ok. 25 minut. PS. A co robić aby te korzenie żyły cały czas, tj. Aby nie zasychaly?
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

Mój sposób na podlewanie: do wiadereczka wkładam storczyka i wlewam do niego wodę aby ta delikatnie wpływała do podłoża. Trwa to może minutkę. Dla mnie to najlepszy sposób. Korzenie w doniczce i korzenie powietrzne robią się błyskawiczne zielone. Gdy jest ciepło robię to oczywiście częściej. Zdarza się, że kora wypłynie, ale to przecież nie problem, bo wkładam ją na swoje miejsce. Po długim czasie stosowania tej metody stwierdzam, że to również dobry sposób na sprawdzenie czy nie ma szkodników w podłożu. Często wypływają skoczogonki, a i również zdarzyła się mrówka czy pajączek. Polecam.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Na temat podlewania

Post »

Ja zanurzam doniczki w wodzie (przegotowanej, z dodatkiem nawozu) naokoło 20 min. Czasami zdarza się, że zapomnę i stoją tak np. całe popołudnie. Ale to są wyjątkowe wyjątki. Jednokrotne przelanie rośliny nie zaszkodzi jej. Ale permanentne trzymanie jej w wilgotnym podłożu, bez możliwości przeschnięcia faktycznie zabija storczyka. Średnio podlewam co 7-9 dni, kiedy jest naprawdę ciepło lub grzeje CO, a gdy pogoda za oknem robi się marna i podłoże tak szybko nie wysycha wydłużam czas do około 12 - 14 dni.
Mój sposób podlewania sprawdza się od 5 lat, w tym czasie straciłam tylko jednego storczyka (i to krótko po zakupie), więc chyba zmarł z przyczyn leżących po stronie sprzedawcy.

P.S. Kiedyś podlewałam storczyki wodą z kranu, z nawozem dodawanym "na oko", lałam wodę wprost do doniczki z góry - choć nie wolno tak robić, ale i tak mi rosły, więc w kwestii podlewania chyba najważniejsza ze wszystkich jest zasada NIE PRZELEWANIA, bo wszystko inne jakoś zniosą oczywiście w pewnym zakresie przyzwoitości.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

demeter1 pisze: jeśli "napiją się" te w doniczce, to dadzą wodę i pozostałym korzeniom i liściom, i kwiatom.
Ale te napowietrzne też muszą zrobić się zielone? U mnie nigdy nie były zielone, zawsze srebrzysto zielone.
demeter1 pisze: A bez przesuszenia substratu, rytmicznie podlewając większość z nas zabija każdą pierwszą ćmówkę. I to jest główny nasz problem z podlewaniem
To znaczy ja nie mam sztywno ustalonej zasady, że co tydzień, czy co 10 dni, jak zauważę, że wszystkie korzenie w doniczce zrobiły się srebrzysto zielone to wtedy podlewam.
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Na temat podlewania

Post »

U mnie bardzo rzadko korzenie powietrzne się zazieleniają podczas podlewania (od zraszania owszem), ale one mogą pobierać mniejsze ilości wilgoci z powietrza i odparowującej wody z podłoża, więc chyba najważniejsze jest, aby te w doniczce były obficie napojone.
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

A ja polecam wszystkim specjalne preparaty do pielęgnacji storczyków <do zraszania liści i korzeni>. Długo stosowałam na jednym z Phalenopsis i odniosłam wrażenie że korzystnie wpływało to zarówno na korzenie jak i na całą roślinę.

Intryguje mnie jeden temat- do podlewania stosuję przegotowaną, wystudzoną wodę czasami jeszcze dodatkowo odstaną. Zaznaczę ze nie stosuję nawozów mineralnych tylko prawdziwy biohumus. Spotkałam sie z opinią że jeśli ktoś uzywa wody z kranu do podlewania lub nawozów mineralnych powinien co roku wymieniać podłoże storczykom. Jak to jest jednak z odstaną kranówką? Zmieniać podłoże tak często w przypadku samego jej stosowania?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Na temat podlewania

Post »

Podlewam moje phalaenopsisy wyłącznie kranówką, zupełnie nie odstaną w zasadzie od zawsze. Do podlewania stosuję nawozy Florovit na kwitnienie oraz na zmianę Agrecol zrównoważony. Spryskuję je w zasadzie codziennie, ale tu z kolei wyłącznie wodą przegotowaną odstaną. I od 6 lat od kiedy weszłam w posiadanie pierwszego storczyka nie mam z nimi zupełnie problemów :) ŻADNYCH.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

No i Ci się nie dziwię Sahe! Pewnie masz rękę do kwiatków. Sama niestety ręki do storczyków nie mam żadnej ale moja ciocia na ten przykład miała kilka okazów wieloletnich i też tam specjalnie przy nich nic nie kombinowała :) Hodowcy są naprawdę różni. Niektórzy nie namaczają podłoża tylko konkretnie leją wodę z nawozem od góry <ja tak przeważnie robię> i tez podobno jest dobrze.

Ja teraz mam dylemacik z Dendrobium jak je podlewać i czy je zimować. Skończyło kwitnać 2 tyg temu ze starej pseudobulwy i wyrasta jedna nowa, młoda pseudobulwa która ma ok 10 cm i dopiero rozwija listki. Nie wiem czy ją wprowadzać w spoczynek czy tez nie i jak wobec tego podlewać. Na razie będe chyba podlewać raz na tydzień-potem może raz na dwa.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Na temat podlewania

Post »

Nie tyle różnicy ile obniżenia temperatury przez jakiś czas.
Najlepiej przestawić storczyki na 2 tygodnie do chłodniejszego pokoju i powinny zakwitnąć.
Pozdrawiam Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”