Rosa na pędach/liściach storczyka - gutacja

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

StefanZlau pisze:Super już się martwiłem że coś mu dolega :), dziękuje za szybka odpowiedz
Ja bym jednak go przejrzała. Weź lupę i dokładnie obejrzyj podłoże i spodnią część liści szczególnie tych najstarszych. Ostrożności nigdy za wiele :wink:

-- 19 lip 2014, o 09:47 --

Poza tym jeśli dobrze widzę na zdjęciu na jednym z najstarszych liści są skupiska białych małych wklęsłych plam jak po ukąszeniach... Sprawdź koniecznie stan korzeni, z tego co widać na zdjęciach wyglądają marnie. Wyjmij roślinę z doniczki. Być może będzie trzeba go przesadzić. Wyjmij z podłoża i zrób zdjęcia.
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

U mnie taki płyn wydziela storczyk, który obficie kwitnie.
pozdrawiam
NataS
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

NataS oczywiście niektóre storczyki takie jak np cymbidium wydzielają na pędach kwiatowych taki płyn
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

u mojej brassii coś takiego oblepia pędy kwiatowe. Jest słodkie.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Ja na temat lepkich kropel na liściach w necie znalazłam coś takiego

"Objawy spowodowane są zaburzeniami fizjologicznymi. Wodniste krople pojawiają się, gdy temperatura podłoża jest niska, a podlewanie obfite. Pęcherzyki z płynem po pewnym czasie pękają, a w miejscach uszkodzenia skórki może dojść do infekcji grzybowej. ..."
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Witaj Agnieszko,

Z cytatu....
"Objawy spowodowane są zaburzeniami fizjologicznymi. Wodniste krople pojawiają się, gdy temperatura podłoża jest niska, a podlewanie obfite. Pęcherzyki z płynem po pewnym czasie pękają, a w miejscach uszkodzenia skórki może dojść do infekcji grzybowej. ..."
-wg opisu dotyczy to innej przypadłości .Choroba nazywa się EDEMA i jest charakterystyczna dla zaburzeń gospodarki wodnej.
To nazwa medyczna ;u ludzi również występuje. Wodne pęcherze występują podskórnie,tworzą bąble czasami rozległe i dobrze widoczne.Uszkodzone z wysiękiem wodnym są idealnym siedliskiem patogenów.Ale to nie są już krople.


Zjawisko jakie omawiamy wg pytania może mieć następującą genezę:
1/ gutacja /umowna nazwa,bo nią nie jest/ to nat. wydzielina cukrów pojawiająca sie w określonych warunkach.Zjawisko związane jest z transpiracją -nie rzadko! wspomagane negatywnymi zaburzeniami fizjologicznymi w roślinie.
2/niektóre storczyki demonstrują towarzysząco w ten sposób kwitnienie - u mnie, charakterystyczne krople występują cylicznie
na pędach pod kwiatami Encyclia cochleata.Objaw wigoru.
3/podobny objaw towarzyszy szkodnikom ssącym - trzeba wykluczyć w pierwszej kolejności taka przyczynę ,aby być spokojnym.

Myślę ,ze wyjaśniłam;Edema jest groźną przypadłością .Brak działania z naszej strony niszczy liście w szybkim tempie -bąble tworzą rozległe nekrozy.

Krople słodkiej rosy należy usuwać z rośliny .Stają się siedliskiem dla czarnych grzybków sadzaków i...
rozwoju grzybni z wiadomym :twisted: skutkiem.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

JOVANKA masz rację teraz jeszcze poczytałam...i jak się okazuje to normalne zjawisko.-gutacja.Ale ponieważ jest słodka może zwabić szkodniki..
Dobrze,że odpisałaś bo jeszcze bym dziewczynę nastraszyła niepotrzebnie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”