Kwitnienie, przekwitanie storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Ładne nabytki, mam identycznego jak ten ostatni ^^

Ja także nie lubię długaśnych łysych badylków, moja multiflorka znowu zaczęła przedłużać pęd, ale jej wybaczę, bo ma trochę kwiatków - gorzej jak te odpadną, a na przedłużeniu dopiero zaczną rozkwitać, to będę miała długiego badylka z końcówką w kwiatkach :roll:
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Zgodzę się z Wami, takie średnie są najlepsze. Ja mam tylko tego biało-bordowego takiego dużego, urzekł mnie po prostu. A poza tym to u mnie tak przyrósł, no ale przecież nie będe obcinać kiedy tak wspaniale kwitnie.
Najwidoczniej dobrze mu u mnie :D
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
migisi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 lis 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Przyspieszenie kwitnienia - odrywanie łusek oczek?

Post »

Witajcie!

Niedawno zaczęłam swoją przygodę ze storczykami. Około września-października moje storczyki przekwitły i od tamtej pory się lenią, a ja tylko przebieram nogami ;:65 , kiedy ponownie zobaczę ich piękne kwiaty. Czytałam na kilku stronach o metodzie, która wywołuje u mnie mieszane odczucia, a mianowicie: zrywanie łusek oczek, w celu przyspieszenia kwitnięcia. Co o tym myślicie? Próbowaliście? Czy ten sposób jest skuteczny, czy może sprawia, że malutki pędzik zasycha? Co zrobić aby tak się nie stało? :|
Gagusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 mar 2016, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przyspieszenie kwitnienia - odrywanie łusek oczek?

Post »

migisi ja nie słyszałam o takim sposobie. Ale podobno żeby zmotywować storczyka do kwitnienia trzeba na noc obniżyć mu temperaturę (nie jestem pewna czy dobrze pamiętam- ok. 18 stopni), a w dzień podwyższyć. Nie wiem czy działa, właśnie wypróbowuję tą metodę na moim pierwszym falku :)

Ale chyba nic nie pomoże, gdy roślinka po prostu potrzebuje trochę odpoczynku :)
Gagusia
Awatar użytkownika
migisi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 lis 2015, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Przyspieszenie kwitnienia - odrywanie łusek oczek?

Post »

Też staram się tę metodę stosować, zobaczymy co moje storczyki na to :) Na spróbę oderwałam jedną łuskę pod którą okazało się, że jest malutki zarodek pędzika :D Codziennie go zwilżam, będę dawała znać jak idzie :)
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

magda111123 pisze: Ten biało-bordowy ma długie pędy, nie mierzyłam ale na oko 50 cm na pewno po rozprostowaniu
Obrazek
Cześć.
Jak się nazywa ten biało-bordowy?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Phalaeopsis hybryda....
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Dziękuję. Mam takiego właśnie tylko nieco zdeformowanego.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

U mnie wyjątkowo obficie zakwitł.
Pęd kwiatowy wyrósł z basal keiki.

Obrazek

Phalaenopsis rośnie w sypialni, na parapecie, w najzimniejszym miejscu w mieszkaniu.
A tu w nocy okno jest rozszczelnione całą zimę.
Ale jazda.
Asia1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2019, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki a kwitnienie

Post »

Witam, jestem nowa :wit i nie mialam zbyt duzo czasu by przeczytac forum od poczatku aby pobierznie przejrzalam zdjecia i przeczytalam kilka postow. Jestem milosniczka storczykow jednak chyba cos robie nie tak bo kwitna biednie, maksymalnie 8 kwiatow na roslince i tylko po jednym pedzie. Potrzebuje porady co zrobic badz czym nawozic by kwitly tak bogato.
Mam tylko jedno okno ;:145 wiec nie ma mozliwosci poszalec z iloscia. Obecnie posiadam 10 sztuk i juz wiecej mi sie nie zmiesci w oknie wiec chcialabym cieszyc sie milym widokiem tego co mam

I pytanie do ponizszego zdjecia. Zakupilam takie dwukolorowe cudo w biedronce. Wiecie moze czy zawsze bedzie kwitl w dwoch kolorach? Czy czesto zdarzaja sie takie kwiaty? Widac ze ciemniejsze kwiaty sa slabsze( na dzien dzisiejszy juz niestety ciemne opadly i ped zostal przyciety bo zaczal schnac). Moze ktos z was spotkal sie z takim storczykiem? Prosze o porade


Obrazek


Pisownia - proszę używać wszystkich polskich liter/mod. N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Przeczytanie pobieżnie kilku postów nie wystarczy, żeby prawidłowo pielęgnować storczyki i oczekiwać obfitych kwitnień.
Jest to wypadkowa wielu czynników, odpowiednie nawożenie to tylko jeden z elementów. Na pewno musisz zapewnić odpowiednie podlewanie (w przypadku storczyków namaczasz), temperaturę, wilgotność powietrza oraz podłoże i...
nawożenie.
Zacznij od lektury tutaj:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

Teraz jeśli chodzi o kwitnienie dwoma kolorami jak wyżej, to każde kolejne kwitnienia będą podobne z niewielkimi różnicami w wielkości i rozmieszczeniu plamek.
Ten z oklapłymi kwiatami wymaga przesadzenia, bo pewnie tego jeszcze nie zrobiłaś. Trzeba sprawdzić stan korzeni i dać do dobrego podłoża, czyli najlepiej samej kory śródziemnomorskiej.

Jeśli chodzi o nawożenie to każdy ma inne doświadczenia, u jednego dobrze będzie obficie kwitł nawożony z górnej półki Petersem, a innego wystarczy zwykły nawóz do storczyków albo do roślin kwitnących dostępny w markecie albo sklepie ogrodniczym. Jednak jak napisałem wyżej, nie wystarczy sam nawóz. Trzeba zapewnić inne podstawowe warunki uprawy. Storczyki muszą mieć m.in. również zdrowy system korzeniowy. Poczytaj pod wyżej podanym linkiem, tam znajdziesz wszystkie podstawowe informacje. Resztę znajdziesz tutaj w poszczególnych wątkach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Asia1989, ale cudak :)
Obrazek
Na pewno w doniczce rośnie jeden?
Asia1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2019, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Oczywiście po zakupie przeszedł kwarantannę by nie przynieść z zewnątrz żadnego robactwa po ok 3 tyg przesadziłam kwiata i jest tylko jeden. To nie są dwa rożne storczyki. Dlatego też zdecydowałam sie go kupić bo interesuje mnie co będzie przy nastepnych kwitnieniach. Myślałam że może ktoś z was spotkał sie z czymś takim
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”