Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Keiki

Post »

oxalis pisze:Minęły 3 tygodnie, dziwny pędzik rosnący z serca falka nabiera krzepy, widać już, że będzie kwitł na trzy "baty" ;:215 .
Tyle tylko, że kompletnie nie pamiętam jakiego był koloru, oj będzie więc niespodzianka:)
Obrazek
Korzystając z okazji pochwalę się resztą mojego storczykowego okna.
Obrazek
Niektóre z falków są u mnie już ponad pięć lat, kiedy to zawładnęły mną i sukcesywnie zaczęłam usuwać z parapetów wszystkie roślinki,
niebędące storczykami :wink: .
Okna mogę tylko uchylać, bo nie ma mowy o ściąganiu wszystkich storczyków, aby okna na oścież otworzyć, nad czym Pan M. ubolewa.
Witam serdecznie. Cytowanie samej siebie jest niezwykle dziwne, ale w tej sytuacji nieodzowne, aby przybliżyć " mój problem" z phalenopsisem.
Minęły dwa lata, storczyk którego wtedy sfotografowałam dalej żyje, nawet znów kwitnie.
Ale nie jest to zwykłe kwitnienie, tak jak zresztą ten phalenopsis nie jest zwykłym palenopsisem ;:306.
Pędzik z chorągiewką doczekał się swojego własnego pędzika z chorągiewką. W miejscu chorągiewki wyrosło keiki, które samo wypuściło pędzik z choragiewką ;:oj . Strasznie to pogmatwane, ale rzeczywiste.
To jednak nie wszystko...jego kwiaty tylko w ogólnym zarysie przypominają kwiaty tego gatunku. W trakcie zmutowanego rozwoju mój storczyk zgubił gdzieś warżkę i jeden płatek ;:224 . Jest dla mnie totalnym dziwadełkiem i dowodem na genowe mutacje. Jeśli i trzecie pokolenie wyrośnie na dziecku pędzika z chorągiewką to będę właścicielką mega dziwnego storczyka ;:215 .


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Keiki

Post »

Jovanka pisze:Vika :D

Natomiast gdy pęd kwiatowy/z chorągiewką lub bez niej/ wyrasta ze środka wzrostu to jest pewność prawie ,ze storczyk aby żyć... musi wytworzyć basal-keiki.
Stara roślina odejdzie więc w siną dal ;pozbawiona stożka wzrostu nie ma szans na przetrwanie.To jest po stronie wad genetycznych rośliny.
Ja początkowo też wielokrotnie spotkałam się z opinią, że jak pęd z liściem wyrośnie ze środka stożka wzrostu to nigdy nie zakwitnie. Tymczasem sama mam takiego storczyka ktory ma wlaśnie pęd wyrastający ze stożka wzrostu i owszem wychodzi teraz basal keiki z podłoża ale jednocześnie przedłuża dwa przycięte w zeszłym roku pędy i ma już mnóstwo pieknych pączków. Nie twierdzę że będzie zył wiecznie oczywiście, ale póki co fakt wypuszczania basal keiki i istnienia pędu z liściem nie wpływa negatywnie na całą roślinę. Myślę że w przyrodzie niczego nie można być w 100 % pewnym. Mój storczyk jest zdrowy, ma zdrowe korzenie i mimo to wypuszcza basal keiki.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
gianna
1000p
1000p
Posty: 2746
Od: 3 cze 2012, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Keiki

Post »

Olciu, w tym co piszesz, jest trochę prawdy, ale... Jovanka w swojej wypowiedzi daje do zrozumienia, że aby storczyk przeżył, musi wydać basal keiki. Jak sama podkreślasz, u Twojego storczyka niezaprzeczalnie basal keiki już się pojawiło. Tym samym potwierdzasz wypowiedź Jovanki.
Zauważ, że Phalaenopsis wypuszcza nowe pędy kwiatowe z kącików pomiędzy trzonem a liśćmi. Mając pęd w miejscu stożka wzrostu, nie ma szans na wypuszczenie liści, a tym samym zabraknie w pewnym czasie miejsca na wypuszczenie pędów (może natomiast nadal rozgałęziać stare pędy). Stąd roślina ratuje się wydając basal keiki, by przeżyć i powtórnie kwitnąć.
Oby basal keiki nie powtórzyło cech Twojej roślinki macierzystej. Z całego serca życzę, niech Ci Phal. długo żyje i obficie kwitnie. Każda strata jest dla nas bolesna...
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Keiki

Post »

Dziękuję Gianna za ta wypowiedź. To co napisałam odnośnie mojego phala miało lekko trącić optymizmem :) Nie znaczy że się z Jovanką nie zgadzam. Chodzi mi o to że być może mojego phala niedługo już nie będzie. Aczkolwiek nie znaczy że potrwa to miesiąc lub dwa. Jak widać skoro będzie kwitł wkrótce to może pożyje dłużej niż może się wydawać. Nie widzę póki co oznak obumierania rośliny. Natomiast nie ukrywam, że darzę go szczególnym uczuciem bo to mój pierwszy storczyk który kupiłam już z tym pędem liściowym rok temu. I to kwitnienie które niedługo się odbędzie jest moim pierwszym własnym kwitnieniem. A zważając na fakt że nie miał się w grudniu zbyt dobrze a teraz tak bardzo ruszył do przodu sprawia że cieszę się jeszcze bardziej. Rosną mu korzenie, pędy, pączki... Dzięki niemu dużo się nauczyłam o pielęgnacji phalenopsisów i jak zdążyłaś już sama zauważyć zapoczątkował on moją storczykozę ;) Miałam w planach go przesadzić ale ze względu na basal keiki uznałam że poczekam jeszcze trochę żeby basalek podrósł i jeśli przy przesadzaniu coś poszłoby nie tak to mogłabym go oddzielić już od rośliny macierzystej....
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 760
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Uszkodzone keiki

Post »

Mam prośbę. Dostałam małego storczyka, tzn. keiki. Ma zaledwie 2 liście i miał korzonek . Niestety u pani, która mi go dała, doszło do złamania korzonka :( . Czy jest sposób, żeby wypuścił korzeń, czy mam go już spisać na straty :?:
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: proszę o pomoc

Post »

Próbuj, ale jeden korzonek to moim zdaniem trochę za szybko, żeby oddzielać od matki.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: proszę o pomoc

Post »

Ja w takiej sytuacji sprobowalabym reanimacji w kamieniach. Jest taki watek z mnostwem wskazowek jak to zrobic. Poszukaj na forum
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

Odświeżam wątek.dawno mnie tu nie było,a moje keiki rośnie i rośnie. Przybyły dwa liście i dużo korzonków ;:138 i nadal rosną nowe. Ciekawa jestem jak tam wasze keiki się mają :?:

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Ewelina_TG
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2014, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy to będzie keiki?

Post »

Witam,
mam problem z moim storczykiem. Opiszę sytuację od początku. Kilka miesięcy temu wzięłam na reanimację storczyka przyjaciółki jednak okazało się że gnił mu trzon i po pewnym czasie padł. W trakcie reanimacji zgnilizna przeniosła się jednak na dwa storczyki z mojej kolekcji. Obydwa straciły stożki wzrostu jednak sytuacja jest już opanowana. I tu zaczyna się problem. Jeden storczyk grzecznie wypuszcza zwięzłe keiki (krępe, typowe dla falenopsisów) a drugi strasznie wydłuża łodygę i nie wiem czy coś z tego będzie. Proszę o porady, czy odciąć przyrost i poczekać na zdrowe keiki przy niższym oczku? Boję się że będzie to za duży wysiłek dla umęczonej rośliny więc mam nadzieję że coś z tego będzie.
P.S. Biały nalot przy liściach to ślady preparatu Topsin

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na ostatnim zdjęciu widać, że coś się zawiązuje przy listku, miałam taką sytuacją już przy innym liściu ale był to pączek. Ułamałam go aby nie osłabiać rośliny kwitnieniem.
Zdjęcia robione na szybko, przepraszam za słabą jakość.
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Czy to będzie keiki?

Post »

Słabe zdjęcia, na ostatnim zdjęciu moim zdaniem to w 80 % keiki na 20% chorągiewka. Ja bym sprawdził także korzenie, bo pewnie tam niewiele zostało ;:173
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Reanimacja storczyka mini

Post »

Witam ;:138

Chciałabym podzielić się z wami moim nowym tematem nr 1 jeśli chodzi o storczyki ;)

Kupiłam w czerwcu w IKEI minisa.
łapałam na szybko i nie sprawdzałam jaka jest kondycja korzeni.
W domu okazało się że nie ma żadnego zdrowego korzonka, a sphagnum było czarne jak smołą :/
szybko przystąpiłam do działania.
Obcięłam wszystkie korzenie, oraz kwitnący pęd nad 2 oczkiem, a cały obszar gdzie się znajdowały korzonki oraz ranę pędu zasypałam cynamonem.
wsadziłam do inkubatora (wazon, keramzyt, woda, folia i gumka) i czekałam.
Po miesiącu ku mojemu przerażeniu z oczek zaczęło coś wyrastać.
LICZYŁAM NA KORZENIE a tu coś takiego ;:185
Nie jestem pewna czy to nowe pędy ;:202 czy może kejki :tan
byłabym wdzięczna za radę czy obciąć całkiem pęd żeby nie obciążać rośliny i niech ta inwestuje w korzenie
czy może to jednak kejki i roślinka w ten sposób walczy o życie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Reanimacja storczyka mini

Post »

To pęd kwiatowy - obetnij. Czasem zdarza się, że storczyk przed obumarciem produkuje pęd, żeby zdążyć przekazać geny. A pęd kwiatowy osłabia roślinę.
Powodzenia ;:196
Awatar użytkownika
Brassia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 22 cze 2014, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reanimacja storczyka mini

Post »

A jak wyglądałoby keiki?
Widziałam różne zdjęcia, ale to jest takie maleństwo, że nie wiem jak znaleźć różnicę między jednym a drugim ;:223
Chodzi mi właściwie o to, czym się od siebie różnią, jak wyrastają z pędu?

No i zastanawiam się, czy roślinka ma szansę na przeżycie w ogóle. Czy jeśli obetnę pęd, to czy zainwestuje w korzenie? Jakie są na to szanse w warunkach, które mu zapewniłam?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”