Problemy ze storczykami

ODPOWIEDZ
GrabekWawa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 wrz 2014, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prośba o pomoc

Post »

Ale po co ucinać pęd zanim sam zaschnie, wyjaśnisz mi to, bo to chyba najgorszy sposób na traktowanie phalaenopsisów po kwitnieniu?
Dopóki nie zrobi się twardy jak drewno nie ma to sensu, bo roślina ściąga z niego soki...
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Prośba o pomoc

Post »

Spójrz na fotografie.
Przecież drewnieje.
Pozdrawiam Wojtek
maida
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 gru 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy! Żółta łodyga, opadające kwiaty, no i te korzenie...

Post »

Witam! :wit

Na wstępie zaznaczę, że jestem bardzo świeżą posiadaczką Phalaenopsisa i trochę się obawiam o jego los, dlatego proszę Was o pomoc i ewentualną diagnozę jego przypadku.
1. Storczyk gości u mnie od lekko ponad dwóch miesięcy. Od samego początku stał na wschodnim oknie i chyba było mi tam całkiem przyjemnie. Nie zaobserwowałam zmianu kształtu ani koloru liści, są piękne i zielone od samego początku. Dopiero jakieś dwa tygodnie temu jego stan zaczął się pogarszać? W środkowym pędzie powoli zaczęły odpadać pąki, a sam pęd sukcesywnie stał się zółty i łysy. Dodam, że pąki nie uschły! Zewnętrzne płatki się lekko zmarszczyły, to samo z łodyżką, ale pozostawały jędrne. One po prostu odpadły, ot tak.
Myślałam, że może go przelałam ale sama nie wiem? Staram się na to zwracać ogromną uwagę, doglądam korzeni i ich koloru, cierpliwie czekam aż staną się srebrzyste i dodaje jeszcze parę dni dla pewności. W tamtym momencie obstawiałam również temperaturę. W końcu stał na parapecie, mój luby pewnie otwierał okno i troche go przewiało. Parę dni temu przestawiłam kwiatka na okno zachodnie, wyjęłam z glinianej doniczki (jest również plastikowa osłonka, bez obaw) i ustawiłam na drewnianej podstawce z duża ilością szczelin, żeby sobie pooddychał po podlaniu. Teraz czekam na jego reakcje.
Domyślam się, ze łodygę trzeba będzie skrócić. Z każdym dniem staje się bardziej żółta i zajmuje wiekszą powierzchnie.

2. Wspominając już o podlewaniu muszę wspomnieć o pewnej ciekawostce na korzonkach? Tuż po podlaniu zauważyłam na ich powierzchni małe, białe plamki. Jakby przecinki. Sprawdzałam i nie jest to nic, co żyje. Nie robak, nie insekt. COŚ. Tylko co? Dziś już tego nie ma, zastanawiam się czy to normalne?

3. No i te korzenie? Powietrzne są zupełnie suche, przesuszone. Po podlaniu trochę im lepiej, ale na krótko. Jest na to jakaś rada? Boje się ucinać nie mając pewności czy to tak być powinno. Z kolei te pod liśćmi jakby zaczęły przygniwać, nie które schąć, ale też nie wiem. Jeden z korzonków zrobił się do połowy suchy i opruszyła go lekka pleśń. Uciąć? Tylko gdzie?

4. Plamy na kwiatach i w jednym miejscu na łodydze. Dokładniej widać na zdjęciu.

Dodaje zdjęcia dla pewności.

Dziękuje z góry za wszelką pomoc.

1a. Żółta łodyga.
Obrazek

1b. Pączek który odpadł - jest lekko pomarszczony, ale nie ususzony.
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/901/ZTj2Vl.jpg
2. Białe plamki na korzeniach.
Obrazek

3. Suche i brązowe korzenie powietrzne.
Obrazek

4. Plamy na kwiatach.
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/xgiDLY.jpg

5. Plamy na łodydze.
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/540/Hj52ac.jpg

6. Wydaje mi się, że to zwykłe przekwitanie? Ale też jest plama...
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/538/d8fBSb.jpg
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Może nie problem samego storczyka...ale mój. W piątek chciałam przypiąć pęd kwiatowy do patyka i niechcący urwałam około 2,5 cm część, która "produkuje" kolejne człony i kolanka, z których wyrastają pączki...niezwłocznie przytwierdziłam złamaną część do pędu, obwiązałam taśmą klejącą - dwustronną (jest bardziej sztywna niż zwykła taśma jednostronna) - i przypięłam ozdobnym motylkiem, żeby się trzymała. Czy jest szansa, że rana się zrośnie?
Na razie nie zauważyłam zmian w wyglądzie urwanej części...

Wygląda to tak:

Obrazek
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Goshia pisze: Czy jest szansa, że rana się zrośnie?
Czy rana się zrośnie to tego Ci nie powiem,to okaże się dopiero póżniej.
Nie wiem,czy ta taśma nie będzie hamulcem dla prawidłowego wzrostu.
Miałem identyczną sytuację jak Ty Gosiu.
Też ułamała mi się końcówka pędu kwiatowego na wężle i to aż 10 cm.
Zostawiłem to w spokoju i po ponad tygodniu pęd odbił w miejscu złamania i dodatkowo na węzle poniżej.
Teraz będą kwiaty podwójne.

Obrazek
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Dzięki za odpowiedź. Czyli co...mówisz, że lepiej to zdjąć i narazić się na brak kwitnienia tak?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Ja bym to zdjął.
Jeżeli nie odbije na tym wężle,gdzie się ułamało,to może ruszyć na wężle poniżej,tak jak u mnie.
Zrosnąć to raczej się już nie zrośnie,a do tego ten klej z tej taśmy może zanieczyścić koniec tego pędu kwiatowego.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Już zdjęłam. Powinno być ok. Zobaczymy, co z tego wyjdzie :)

Dzięki za radę :)
Pozdrawiam, Gosia:)
GrabekWawa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 wrz 2014, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kłopoty ze storczykiem

Post »

Bez szans...
Prędzej czy później ułamana końcówka zaschnie, pewnie już powoli zaczyna...
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomocy! Żółta łodyga, opadające kwiaty, no i te korzenie...

Post »

:wit maida nie podałaś imienia ;:173 nie jestem specjalistą od storczyków, ale na moich parapetach stoi ich ok 15 szt. Zatem nim odpowie na Twoje pytania ktoś mądrzejszy w tej materii powiem co ja robię i jakie jest moje zdanie na temat Twojego kwiatka.
Tak więc :
1/ na pewno zaszkodziło mu wietrzenie - nie lubi przeciągów,
2/ na pewno przekwita, więc kwiaty opadają,
3/ nic nie piszesz jak go podlewasz, ja swoim robię kąpiel tzn. wstawiam doniczkę w garnek ew. osłonkę i od góry uważając, aby nie zalać środka, nie polewając po liściach wlewam wody po brzeg doniczki tak się "kąpie" ok 45-60 min. po czym daję go na spodeczek i resztę wody, która wycieknie wylewam.
Woda musi być letnia, najlepiej deszczówka ew. destylowana w ostateczności przegotowana, odstana. Podlewać raczej nie często, lepiej zniesie suszę niż nadmiar wody, pozwól mu przeschnąć tak, że zauważysz różnicę w ciężarze doniczki.
4/ czy ta osłonka porcelanowa to jest nie przeźroczysta ? storczyk używa do "życia" również korzeni, ;:108 oprócz liści i tych korzeni powietrznych.
Ja swoim porobiłam w doniczce dziurki ;:108 takie o średnicy ok 7 mm ;:108 na dwóch wysokościach dookoła: 3 cm od góry i ok 1,5 cm niżej na przemiennie np: . ' . ' . korzenie muszą oddychać.
Jeśli używasz osłonek muszą być przeźroczyste !
5/ pęd kwiatowy możesz wyciąć dopiero jak uschnie na "pieprz" storczykom nie wycina się nic zielonego, żywego bo ciągnie z niego soki. Liście są jędrne, zdrowe a korzenie, jak będą całkiem suche to wytnij. Ja z wszelkim wycinaniem jednak nie spieszyłabym się bo czasem po długim czasie na końcu takiego suszka pojawia się ładny zdrowy przyrost.Te cętki, czy kropki to norma.
Pytaj jeśli coś będzie niejasne, chętnie odpowiem.
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Zobaczcie, co się stało mojej cambri, pomóżcie ;:202 ;:202 ;:202
Obrazek[/url]

Pseudobulwy są zdrowe, nie marszczą się.
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problem ze storczykiem.

Post »

Zmiany są suche, czy mokre?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Problem ze storczykiem.

Post »

Suche, nie wiem czy dobrze zrobiłem ale poodcinałem to coś .
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”