Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Z tym przesadzaniem to nigdy nie wiadomo, ale ogólnie doniczka o rozmiar większa chyba powinna być. Bo w za dużej często storczyk zaczyna marnieć (zmieniają się warunki życia korzeni i np podłoże gorzej schnie, bo jest go więcej).
Ja osobiście przesadzałam storczyki do tych samych doniczek, po zrobieniu porządków z korzonkami.
Awatar użytkownika
paola1a
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1089
Od: 10 paź 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Moim storczykom korzenie wychodzą górą, jest ich już zdecydowanie za dużo. Cza na przesadzenie tylko do jakiej ziemi , i jak to zrobić -są jakieś specjalne wytyczne?
Paulina
Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Za długi storczyk

Post »

Cześć piszę do Was w sprawie następującej.
Otóż zastanawia mnie czy powinnam już przesadzić tego storczyka, od dołu widać że stracił już dużo liści poza tym korzonki w doniczce tak zarosły (mchem?), że ich nie widać.

W razie przesadzania, trzeba by go zasypać głębiej żeby nie było widać łysej łodygi?? Tak się to robi?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Za długi storczyk

Post »

Ja na pewno zobaczyłabym lepiej korzonki schowane pod mchem. Bo nie widać. Czy mają jeszcze miejsce na rośnięcie? Bo jeśli tak, to ewentualnie zmieniłabym podłoże i w ten sposób "głębiej" go wsadziła.
Czekając na porady innych doświadczony forumowiczów spróbuj zobaczyć i ewentualnie zrobić zdjęcie korzeni w podłożu.
i pytanko: Czy pęd kwitnie?
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
justynka852
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 kwie 2014, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Za długi storczyk

Post »

Ja bym go przesadziła do większej doniczki. Przy okazji podcięłabym korzonki już przeschnięte i również wsadziłabym go głębiej w doniczkę, a efekt będzie zadowalający. :wink:
Awatar użytkownika
flicka_
100p
100p
Posty: 136
Od: 15 lip 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Za długi storczyk

Post »

Jeśli chcesz posadzić go głębiej to w moim odczuciu istnieją dwa rozwiązania:
1. Odmłodzenie storczyka, poprzez przycięcie trzonu. ( więcej na ten temat możesz znaleźć wpisując w wyszukiwarce hasło: odmładzanie storczyka. Podaam ci przykładowy link, żebyś wiedziała, co mam na myśli: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2 ... index.html
2. posadzenie do głębszej doniczki.
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nowy pędzik a konieczność zmiany podłoża - co robić?

Post »

Mam ślicznego falenopsisa dwupędowego, dostałam go od M. na Walentynki, kwitł obficie, cały czas wypuszczał nowe listki i korzenie. Ostatnio przekwitł więc postanowiłam go przesadzić bo zauważyłam dosyć kiepski stan podłoża, korzenie wyglądają ok, jak patrzę to mam wrażenie że w doniczce tego podłoża już prawie nie ma, jest mega rozdrobnione. Nabyłam nowe i większą doniczkę, a chcąc zabrać się ochoczo do pracy zauważyłam - nowy pędzik ;:oj
I co z nim teraz począć? ;:173
Boję się że zmiana podłoża w tym momencie zatrzyma wzrost nowego pędu, boję się też że nie utrzyma się ładnie storczyk w takich ciasnych warunkach. ;:224

Co radzicie?

Zaraz pokażę jak wygląda to aktualnie

zdjęcia usunięte z hostingu/wanda
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Nowy pędzik a konieczność zmiany podłoża - co robić?

Post »

Korzenie są zdrowe, ja bym go nie ruszała jeszcze ale to moje zdanie:)

Poczekaj na opinie fachowców :)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nowy pędzik a konieczność zmiany podłoża - co robić?

Post »

A zbyt mała ilość podłoża nie zaszkodzi mu?
a-moroso
200p
200p
Posty: 439
Od: 26 lis 2008, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: Nowy pędzik a konieczność zmiany podłoża - co robić?

Post »

Ja bym też nie ruszała, niech spokojnie sobie zakwitnie. Po przesadzeniu może zatrzymać wzrost pędu. Mała ilość podłoża nie zaszkodzi mu, gorzej byłoby gdyby podłoża było duża, a korzeni mało - wtedy podłoże mogłoby zbyt długo przesychać i tym samym doprowadzić do gnicia korzeni.
Moje storczyki ; Moje hoye i inne
Moje nadwyżki
Pozdrawiam serdecznie, Ania
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

przesadzanie storczyków

Post »

czy można przesadzać storczyki do doniczek , które nie są przeźroczyste, czyli innymi słowy czy korzenie wszystkie muszą mieć dostęp do światła?

mój storczyk trochę się już w doniczce nie mieści i po przekwitnięciu chciałabym go przesadzić a nigdzie w sklepach nie widzę dużych przeźroczystych doniczek,chyba że może być kolorowe szkło?


Prosimy o poprawną pisownię /Ekipa Moderująca
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przesadzanie storczyków

Post »

To zależy od storczyków, które posiadasz. Najbardziej popularne w sklepach phalaenopsisy niestety wymagają przeźroczystej doniczki, gdyż prowadzą fotosyntezę także i w korzeniach. Doniczka z kolorowego szkła powinna być w porządku, o ile jest 'tłuczona' - dzięki temu możliwy jest dostęp powietrza do korzeni. Na pewno znajdziesz w sklepie jakąś w swoim guście :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: przesadzanie storczyków

Post »

Storczyki, które muszą mieć przeźroczyste doniczki np Phalaenopsis. Przykładowym storczykiem, który musi mieć nieprzeźroczystą doniczkę jest paphiopedilum, które ma zupełnie inne korzenie niż Phalaenopsis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”