Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Koniecznie musi być jasno. Ja też nie mam takiego miejsca, ale musi być różnica temperatury. Więc ja normalnie daje na parapet południowy, i w dzień jest + 22-26 stopni a w nocy jest spadek i jest do 18 stopni :) Ja tak robie :D Powodzenia
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
krisja68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2014, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Fefelina pisze:Witam,
mam pytanie odnosnie "spoczynku" dendrobium. Mianowicie - moje dendrobium przekwitlo i.... nie wiem co teraz (???):) po przeczytaniu wielu tematow na tym i innych forach domyślam się, ze powinnam mu zapewnic tzw "spoczynek" ale...nie jestem w stanie postawic go w chłodnym miejscu :)
A jakie to dendrobium????
Jeśli któreś z ciepłolubów .... to zazwyczaj one nie przechodzą okresu spoczynku.....

Jeśli któreś z zimnolubów... np. Dendrobium Nobile, Kingianum .... to one przechodzą chłodny okres spoczynku ale nie w tej fazie cyklu wegetacyjnego. Mają okres spoczynku po okresie wzrostu, kiedy nowe pseudobulwy dojrzeją, a przed okresem kwitnienia. W praktyce wypada to od końca lata do późnej jesieni.
Dla dendrobium nobile zasadniczo wygląda to tak: od maja (gdy temperatura nocą ustabilizuje się gdzieś około +10 st.) wystawiaj na balkon, taras, do ogrodu. Podlewaj nawozem z przewagą azotu gdzieś do połowy sierpnia (aż pseudobulwy urosną i prawie dojrzeją), następnie przez miesiąc podlewaj nawozem z przewagą fosforu i potasu (np. plant finischer) lub bez nawozu. Po tym miesiącu zaprzestaj całkowicie podlewać naokoło 6-8 tygodni, trzymając dendrobium cały czas na dworze. Jeśli jest to konieczne to możesz od czasu do czasu lekko zrosić podłoże (ale tylko gdyby wystąpiły jakieś anomalie, upał :), tak aby korzenie nie wyschły na wiór. W ciągu tych 6-8 tygodni roślina przechodzi spoczynek i ważne jest uzyskanie różnicy temperatury pomiędzy dniem i nocą. Optymalne są temperatury: dzień ok +20 st., noc ok. +10 st.. We wrześniu i październiku takie temperatury są na ogół normą na dworze. Pamiętaj aby rośliny były osłonięte wtedy przed deszczem. Jeśli po tym okresie nie widać zawiązków pędów kwiatowych a zbliżają się przymrozki roślinę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia i czekać do kwitnienia. Na zamieszczonym schemacie widać różnice w czasie rozwijania się pąków kwiatowych w zależności od temperatury nocnej w okresie spoczynku. Schemat dotyczy Dendrobium nobile z grupy Yamamoto (hybrydy) Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Miałam dendrobium nobile (jako jedne z pierwszych storczyków). Niestety nie polubiłyśmy się :( ... być może problem tkwił w tym, że byłam początkująca i nie potrafiłam się nim zająć...może kiedyś znowu spróbuje? :wink:
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam myślę, że trzeba odświeżyć wątek bo na pewno macie okwiecone dendrobia ! ;:63
A oto kilka moich pytań:
1. Dlaczego ta ucięta pseudobulwka jest taka soczyście zielona i nabrzmiała ? I w ogóle dlaczego są ucięte ;:131 ....
Obrazek
Obrazek
2. Moje dendrobium kwitnie, a jeden liść(na kwitniącej PSB) już usechł a drugi zaczyna. Czy to oznaka, że wszystkie liście za niedługo oblęcą ?

Obrazek
3. Przy małym pączku lub czymś innym jest czarne nie da się zmyć... czy to przyczyna gnicia? Tylko w tym miejscu (chyba) jest to coś.
Obrazek
4. Myślicie że to dobre podłoże ? Tam jest trochę mchu i jest tam ziemia....
Obrazek
OGÓLNE KWITNIENIE ;:134 ;:134
Obrazek
Obrazek
Aha i jeszcze... pomiędzy liśćmi było czarne coś... i dało się to zmyć.. jakby taki czarny proszek. Nie wiecie co to może być ?
Z mojego aparatu jak widać sa bardzo mdłe zdjęcia. Tak naprawę jest to soczysty żółty.
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

1 ta pseudobulwa jest jedną z najstarszych, często jest ucinana aby rozmnożyć dendrobium i wyprodukować więcej roślin do sprzedaży. W tej chwili służy jako magazyn wody i związków odżywczych.
2) Nie wszystkie liście opadną,roślina pozbędzie się tych najstarszych.
3) Być może zebrała się tam woda i przez jakiś czas zalegała, jeśli jest suche nie powinno stwarzać niebezpieczeństwa.
4) To raczej nie ziemia a włókno kokosowe, długo trzyma wilgoć, ale nie jest zbyt przewiewne. Jeśli nie będziesz przelewać rośliny będzie dobre.
A co do proszku to nie mam pojęcia.
Piękne dendrobium, życzę powodzenia w uprawie.
kasia84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lut 2009, o 13:06
Lokalizacja: mazury

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam, chciałam wam przedstawić wam moje dendrobium. dostałam je w prezencie na nowe mieszkanie. Długo pięknie kwitło, potem zrzuciło kwiatki i wystawiłam je na balkon. stoi tam sobie spokojnie wypuszcza nowe keiki ma też nowe przyrosty zraszam go co jakiś czas.
Dużo czytałam o tym jak pielęgnować tego kwiatka i bardzo chce, że było mu dobrze. Z związku z tym mam pytanie do was ponieważ te przyrosty są bardzo młode więc myślę że nie zakwitną teraz i nie wiem czy robić mu okres spoczynku czy podlewać i nawozić dalej aby przyrosty podrosły bardziej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Mnie doradzono żeby zacząć ograniczać podlewanie i trzymać na balkonie aż do pierwszych przymrozków.Żółte i opadające liście to podobno normalna sprawa.Ja też mam dopiero pierwsze dendrobium i robię wszystko żeby się z nim dogadać :)
kasia84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lut 2009, o 13:06
Lokalizacja: mazury

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Liśćmi się nie przejmuje bo czytałam o nim dużo i wiem że to normalna rzecz. ale nie wiem czy ograniczyć podlewanie czy dalej podlewać skoro nowe pseudobulwy są jeszcze takie małe i prawdopodobnie nie zakwitną prędko
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Kasiu, przy przechładzaniu psb mają jeszcze czas podrosnąć, ale także nie wydaje mi się aby zakwitły w tym roku. Ja na Twoim miejscu bym nie przechładzał. Zrobisz to w następnym sezonie kiedy psb będzie więcej i będą większe.
kasia84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lut 2009, o 13:06
Lokalizacja: mazury

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Dzięki Russki za odpowiedź tak też myślałam zrobić ale wolałam się poradzić
dorota126
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2014, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam na imie mi Dorota moja przygoda z Dendrobium zaczela sie 3 miesiace temu.
Obecnie stare pedy zrobiły sie takie jak widoczne na zdjeciu a kożenie jakby biało brązowe, co moge zrobic zeby kwiatek odżył? Czy może to normalne??
Pozdrawiam
Z góry dziekuje za odpowiedz :)

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Jeśli już uprawiasz je w keramzycie to co ile podlewasz?, keramzyt szybko wysycha więc musisz to robić dość często.
Dlaczego zdecydowałaś się na takie podłoże?
Twoje dendrobium chce pić i widać nie wystarcza mu to co mu serwujesz. Keiki potęgują odwodnienie bo wyciągają ze starych pseudo bulw wodę.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Jeśli uprawiasz w keramzycie, to musisz pamiętać o częstszym podlewaniu, dobrze też zwiększyć wilgotność wokół rośliny (chociażby podstawkami z wodą, oczywiście kwiat nie może stać bezpośrednio w wodzie). Dendrobia wolą drobne podłoże, ja bym keramzyt dała na same dno doniczki.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”