Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nowy pędzik a konieczność zmiany podłoża - co robić?

Post »

Ja jednak bym przesadziła. U mojego phal. liodoro wykonałam taki zabieg. Miał już mało kory i była bardzo drobna i rozłożona. Pamiętaj, że storczyk może kwitnąć nawet przez 3 m-ce. I dolicz do tego czas, którego będzie potrzebował na wypuszczenie pędu kwiatowego. Pamiętajmy, że te storczyki potrzebują przewiewnego podłoża. Wracając do mojego phal. liodoro, zakwitł i wypuszcza drugi pęd kwiatowy:) można go zobaczyć w moim poście MOJA KOLEKCJA STORCZYKÓW. Jest to jego pierwsze kwitnienie od momentu kiedy go mam (od roku). Jest w większej doniczce (15cm).
majka2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2014, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: przesadzanie storczyków

Post »

A kiedy mam wiedzieć, że muszę przesadzić storczyka? Mam jednego jedynego i już mu korzenie górą wychodzą, aktualnie mam jeden kwiat. Stara doniczka o średnicy 12 cm jak dobrać nową?

;:150
Błędna pisownia ! Obowiązują zasady prawidłowej pisowni polskiej, zgodnie z RF.

1/Wielką literą piszemy:
- pierwszy wyraz, który zaczyna tekst oraz na początku zdania po kropce, znaku zapytania i wykrzykniku.

Moderator JOVANKA
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: przesadzanie storczyków

Post »

To są zapewne korzenie powietrzne. Wtedy przesadzać jak korzenie rozrywają doniczkę, albo po prostu jest ich dużo i nie ma już tam podłoża/ :wink:
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Nashi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przesadzanie storczyków

Post »

A jak wyglądają korzenie w doniczce? Proponuję wyjąć storczyka z doniczki, przejrzeć korzenie, powycinać wszystkie obumarłe i zepsute i wtedy ocenić, czy warto zmieniać doniczkę. Jeśli masz bardzo dużo zdrowych korzeni, to możesz zmienić doniczkę na rozmiar większą. Pamiętaj jednak, że storczyki ogólnie lubią mieć ciasno i za duża doniczka może zahamować ich rozwój, bo 'pójdą w korzenie'. Warto też poczekać, aż kwiatek opadnie, chyba że nie zależy ci na nim :)

EDIT: oglądałam ostatnio storczyki u mojej cioci - nie przesadzane po kilka (5-7) lat, kory w ogóle w doniczce nie widać - same korzenie, a kwitną cały rok!
majka2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2014, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: przesadzanie storczyków

Post »

Tjak wygląda mój storczyk, to co przesadzać go czy nie? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

;:150
Błędna pisownia ! Obowiązują zasady prawidłowej pisowni polskiej, zgodnie z RF.

1/Wielką literą piszemy:
- pierwszy wyraz, który zaczyna tekst oraz na początku zdania po kropce, znaku zapytania i wykrzykniku.

Moderator JOVANKA
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: przesadzanie storczyków

Post »

Zdrowy okaz. Zrób tak jak napisała Nashi.
1. Zaopatrz sie w dobre nowe podłoże do storczyków wolne od szkodników
2. Wyciągnij delikwenta z doniczki i wszystkie stare, zgniłe obumarłe korzenie wytnij sterylnym narzędziem
3. Jeśli uznasz, że nie zmieści się z powrotem do tej samej doniczki to wsadź w większą ( w praktikerze czy w obi tam gdzie są ustawione storczyki znajdziesz też doniczki do nich-zazwyczaj stoją niżej na podłodze, jeśli nie to w sklepie internetowym ze storczykami mają doniczki różnych rozmiarów oraz dobre podłoża, można zamówić)
4. Przed przesadzeniem pomocz storczyka jeśli ma sucho przez 10 minut (korzenie będą wtedy bardziej gibkie/ mniej łamliwe)

Przesadzamy kiedy widzimy, że jest taka potrzeba, najlepiej wiosną czy latem kiedy dzień jest dłuższy (łatwiej jest storczykowi z "przyjęciem")
P.S. twój okaz nie wygląda najgorzej/ nie "wypada" jeszcze z doniczki. Nie wiem jak się mają korzenie w doniczce. Czy jest w niej jeszcze podłoże? Czy podłoże nadal jest przepuszczalne? Musisz odpowiedzieć sobie na te pytania zanim zajmiesz się przesadzaniem.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Witam :wit
Chyba powinnam przesadzić mojego storczyka, gdyż mocno wystaje ponad doniczkę, jest przechylony, niestabilny ale czytałam gdzieś w innym wątku, że najlepiej zrobić to na wiosnę. Rzecz w tym, że teraz mój storczyk nie kwitnie, a na wiosnę ... kto wie. Czy nie zaszkodzi mu teraz przeprowadzka do większej doniczki :?: Chciałabym go wsadzić trochę głębiej, trochę wyprostować.

Teraz wygląda tak:
Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Halszka twój storczyk chyba się "odnawia". Pewnie trzon, który jest w podłożu powoli zamiera, więc śmiało wyciągnij go z podłoża utnij martwą część i wsadź w nowe podłoże. Teraz jest jeszcze dobry czas na przesadzanie, bo jest słonko, więc storczyk się zregeneruje. Ja czasem w sytuacjach awaryjnych nawet zimą przesadzam (jak np podłoże już jest mocno zbite- szczególnie mech) i nie ma problemu.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Wyjąłem dziś storczyka z doniczki i zastałem taki oto obraz:

Obrazek

Powiedzcie mi, czy powinienem odciąć całkowicie tę sczerniałą część trzonu? I co z tymi białymi korzeniami - są ledwo co po podlaniu.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Twój storczyk się odnawia. Ja bym ucięła całą sczerniałą część trzonu, ranę albo zasypała węglem albo zostawiła do przeschnięcia i wsadziłabym delikwenta do nowego podłoża trochę głębiej tzn te korzenie, które urosły poza podłożem wsadziłabym do podłoża. Jakoś go przymocuj by stał stabilnie. Proponuję dwie podpórki do pędów(jedna z jednej strony, a druga z drugiej) szczepione u góry spinką. Ja tak robiłam ze storczykiem mamy, ładnie się odnowił- ma masę korzeni (po miesięcznym okresie karencji po przesadzeniu nawoziłam peters professional plant starter) i teraz wypuścił pęd i będzie kwitł.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Na razie nic nie ucinając przepakowałem go do nowego podłoża, część z tych nowych korzeni pakując do środka, zobaczymy co z tego wyjdzie.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Zrobisz oczywiście jak zechcesz ale ja tak czy inaczej bym ucięła. Stary trzon zamiera i może zacząć gnić w podłożu.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

:wit Mój storczyk już w nowym podłożu, zeschłe, martwe korzenie obcięte, wygląda zdrowo,mam nadzieję, że będzie dobrze :D Jak coś nowego wypuści - to się pochwalę.

Obrazek

Natko dzięki za rady, Podglądnęłam Twoje cudne storczyki ;:63 Tylko szkoda tej fioletowej miniaturki :(
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”