Identyfikacja - jaki to rodzaj storczyka

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Temat roboczy- J/ Co warto wiedzieć... o storczykach...

Post »

1/Jak identyfikować wstępnie storczyki
/zatrudniając grafikę google/- w grafice wszystkie się pojawiają . Drogą dedukcji i porównań obrazu :P , identyfikacja szybko okazuje się skuteczną.
Do tego są wszystkie adresy , które wskazują gdzie znaleźć informacje o uprawie.
Przepraszam , ale to "najmniej boli".

2/Czy można na postawie opisu określić storczyka
- NIE.
Opisy roślin ..u nas .niestety nie będą działać .Nawet przy dużej wyobraźni jaką mamy, trudno oczekiwać zgadywania jaką kto ma roślinę ; jest to pozbawiona sensu .
Podpowiedzieć można.Ale, niech to będzie na zasadzie rozmowy/wymiany zdań o wątpliwościach uprawy czy innego spojrzenia.
A nie rozpoznania ,bo... identyfikacji nie dokonujemy.

3/Dlaczego poszukujemy nazw naszych storczyków ?

Próby identyfikacji w pierwszej kolejności, służą nam do określenia grupy storczyków.
Na tej podstawie... można a... nawet trzeba ustalać warunki uprawy.
Podstawą są materiały bazowe i literatura dla storczykarstwa.
W przypadku hybryd... tropem jest doszukiwanie się szczegółów z rodowodu krzyżówki.

-Jeżeli nawet znajdziemy podobnego storczyka to.....nadawanie dowolnych nazw dla storczyków jest nie uprawnione
-Jeżeli istnieje nawet podobieństwo w storczykach ,to... storczyk zakupiony bez metki identyfikacyjnej producenta ,dalej pozostaje dla nas nieoznaczony .Bez nazwy - okreslane jako nn czy NOID.,
Co najwyżej można powiedzieć ,ze jest podobny do......
Zdjęcia służą wyłacznie do ustalenia podobieństwa a nie do identyfikacji.
Nazwy handlowe nie mają wiele wspólnego z nazewnictwem botanicznym.Służa oznaczeniu towaru handlowego i bywa,ze
ta sama linia storczyków ma inne nazwy u dwóch różnych handlowców.

4/Jak działać w przypadku podejrzanych symptomów żerowania szkodnikow
-pierwszy ruch - zmyć " brzydactwo" - woda + alkohol + dodatek płynu do naczyń , osuszyć tamponami.
-drugi ruch -starać się obejrzeć,uszkodzenia i zidentyfikować szkodniki /wg literatury,internetu,innej pomocy/
-trzeci ruch -zastosować środki zaradcze w zależności od inwazyjności szkodników .Insektycydy wprowadzamy w zależności od stopnia inwazji.

5/Jak rozpoznać wstępnie szkodniki

6/Jakie szkodniki występują na storczykach

Zamykam temat -pozostaje roboczy......do kontynuacji
Awatar użytkownika
Merfi17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2011, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

Mam podobny problem. Także nie wiem jakiego rodzaju jest mój storczyk. Wygłada on tak:

Obrazek

W rzeczywistości jest bardziej różowy (miałam słabe światło).
Awatar użytkownika
Merfi17
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 sie 2011, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

Te wyszły lepiej :-D .

Obrazek Obrazek

Bardzo dziękuje za pomoc :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozpoznać jaki to rodzaj storczyka ?

Post »

:P Merfi 17-
-A...przecież w tym temacie jest odpowiedź....działają skojarzenia .
Odpowiedź jest taka sama, jak na początku tego tematu :lol:
Udzielona przez Orion
To Phalaenopsis hybryda - rodowód bliższy jest nieokreślony. Skoro brakuje oznaczenia hodowcy to nie działa zasada przypuszczeń i nadawania dowolnych nazw. O tym warto pamiętać .
Dla powodzenia uprawy wystarczy informacja i wskazówki jak we wskazanej odpowiedzi.
To ogromna grupa pięknych storczyków o zróżnicowanej kolorystyce. Natomiast pokrój,wielkość i wygląd rośliny zawsze jest
podobny do pozostałych - to znak rozpoznawczy dla ewent.poszukiwań :P .
Nazwa :phalaenopsis hybryda może być skracana :phal. spolszczona --> falenopsis .i tak jest wymowa -mniej popularne i rzadziej uzywane ....ćmówka ..
Więcej..znajdziesz w naszych materiałach forumowych- 90% jest o tej grupie storczyków;od lat rozmawiamy :lol: tylko o storczykach.

Dodatkowo warto wesprzeć się wiedzą opracowaną przez storczykarzy dla storczykarzy -
Phalaenopsis zakładka po prawej
przewodnik dla początkujących -

- to tak, aby na starcie nie zamordować tego piękna.

Życzę powodzenia i zadowolenia z pięknego kwitnienia -
J ;:59 VANKA
Awatar użytkownika
Ayesha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1331
Od: 24 sie 2010, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Identyfikacja storczyka.

Post »

Kupiłam dzisiaj storczyka ,wygląda mi na phalaenopsisa schilleriana,ale cz to mozliwe :?:
,kupiłam go w Obi stąd moje wątpliwości.Oto jego zdjęcia:


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Identyfikacja storczyka.

Post »

Moim zdaniem to piękny Phalaenopsis Philadelphia :D
Awatar użytkownika
Ayesha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1331
Od: 24 sie 2010, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Identyfikacja storczyka(Philadelphia)

Post »

Dziękuje dziewczyny ;:196 ,czyli dobrze kojarzyłam,bo po waszej odpowiedzi przeczytałam,że
Philadelphia to krzyżówka schilleriana x stuartiana.Bardzo się cieszę ;:138 ;:138 ;:138
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Identyfikacja storczyka.

Post »

Phalaenopsis 'Philadelphia Go' to nazwa handlowa. Prawidłowa nazwa tej krzyżówki to 'Wiganiae'. Ale to tylko na marginesie.
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Identyfikacja storczyka.

Post »

Witam, jestem pierwszy raz w temacie o storczykach nie chcę zakładać nowego tematu, a ten jest jak najbardziej na miejscu. Mam pytanie, czy "marketowe" storczyki mogą po ich identyfikacji mieć jakieś nazwy gatunkowe znaczy się czy da się je zidentyfikować czy raczej zostają wtedy hybrydami? Mam dwie rośliny, jedna to Phalenopsis, a druga to Oncidium, pierwsza zaczyna kwitnąć więc jak już będzie miała kwiaty to założę tu wątek, aby się tym podzielić, druga na razie nie kwitnie
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja storczyka.

Post »

Sprawa oznaczeń, nazw jest jednoznaczna.Nie ma czegoś takiego jak zdalna identyfikacja roślin.

I nie ma dowolności - nazwa jest jak nazwisko i imię związane tylko i wyłącznie z rośliną wprowadzaną do sprzedaży z nazwą
Potwierdzeniem jest specjalna metryka /fiszka.
Wszystko ma swojego"ojca" - jest nim twórca tej krzyżówki .
Tylko on ma do tego prawa .
Procedura jest zawiła ,wiąże się z rejestracją w RHS /Londyn/ na świecie ; niezależnie jakiego rodzaju jest to rejestracja / czy gatunek,czy hybryda/Pomijam celowo inne zagadnienia np.rejestracje w Azji.
Rejestracja jest wyłącznie wolą autora - za procedurę ponosi dość znaczne koszty.
To jest prawo autorskie twórcy konkretnej rośliny.

Masowo produkowane storczyki ,pochodzą głównie z upraw in-vitro.Nie posiadają nazw w rozumieniu klasyfikacji botanicznej.
To są wyłącznie handlowe rozpoznawcze ;często ten sam towar ma inną nazwę w UK i inną w Polsce czy Holandii.
Różnorodność kombinacji roślin uzyskiwana tą techniką jest na tyle zróżnicowana ,ze procedura nadawania nazw staje się
nieopłacalną dla nikogo.
Cała produkcja odbywa się na zasadzie uprawy " klonu nr...X,Y,Z "
Zdarza się ,ze w ostatniej fazie nadaje się nazwę handlową.Tak jest z wieloma formami dostarczającymi towar na rynek polski.
Dostają kolorową metkę firmy dystrybucyjnej i bywa ,że nazwę dowolną np.Blue Moon czy Czerwony Kapturek czy Otello.

W przypadku hybryd "marketowych" działa obowiązek oznaczeń. Ale tylko są handlowymi.
Niektóre sieci handlowe wprowadzają małe serie gatunków i oznaczonych hybryd.
I wtedy można spotkać ciekawą kolekcjonerską orchideę i ma metrykę.

Sumując:
1/Nie ma czegoś takiego jak nazywanie poprzez dopasowywanie do wizerunku.
Stąd jedynie wizerunek metryczki/fiszki producenta staje się wiarygodnym .
Nawet do dyskusji w internecie przydatne jest zdjęcie rośliny z metką identyfikacji .To uwiarygodni .

Jeżeli tego nie ma, to rozmawiamy o storczyku lokowanym w danej grupie np.falenopsis..
Tylko po to aby, skierować uwagę na warunki dalszej uprawy.

2/Posługiwanie się nazwami dopasowanymi/skojarzonymi,odnalezionymi w Internecie .... nikogo do tego nie uprawnia.
3/Wszelkie próby identyfikacji są pozbawione sensu i są niedopuszczalne.

Zwłaszcza na forach storczykowych przestrzegać warto rzetelności .Odrzuca się względy handlowe, bo to dwie różne sprawy .
Sam chrzest na portalach....i wypada mało poważnie .
4/Wobec niemożliwej identyfikacji na odległość i na "oko" w storczykach masowej produkcji
można wyłącznie mówić hybrydy.

To w niczym im nie umniejsza- Piękno ,elegancja jest wystarczającym magnesem.

Myślę ,ze wytłumaczyłam istotę nazw troszkę.... :P
PS
tutaj wstawiam przykład ostatni :
- m.innymi komentarz KoRn-ik
Phalaenopsis 'Philadelphia Go' to nazwa handlowa. Prawidłowa nazwa tej krzyżówki to 'Wiganiae'......
z mała uwagą .... ,że nie TEJ krzyżówki ale podobnej.
jak w cytacie
Prawidłowa nazwa tej krzyżówki to 'Wiganiae'...
Decydując się na taką niewłaściwą identyfikację z mianowania :P ....storczyk brnie ;:65 przez internet z wymyśloną nazwą.Mylnie i bez uprawnień.
Krzyżówką Wiganiae będzie tylko wtedy, gdy będzie z tą nazwą i metryczką zakupiona.
A ten ...zakupiony został chyba bez nazwy.

Dla nas jest po prostu..piękną i udaną krzyżówką Phal. schilleriana x stuartiana. .
Mozna sobie wprowadzać upiększenie dla poprawy humoru - rangę :P podobnym do...Phal.Philadelphia....
- "ile czego w czym finalnym" decyduje o korelacji rośliny z nazwą.
- z punktu widzenia storczykarzy w uprawie istotne jest dojście do rodowodu.


Pozdrawiam JOVANKA
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Proszę o rozpoznanie moich storczyków

Post »

Nie wiem co to (że jakiś Phalaenopsis to się domyślam) ale jest taki dziwnie piękny w środku, przypomina mi nietoperzo-tygrysa
To prezent, pewnie nic nadzwyczajnego dla znawców, ale jakby kto powiedział mi jak się nazywa byłabym wdzięczna, kwiat duży, okrągławy, śnieżnobiały
Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Proszę o rozpoznanie moich storczyków

Post »

Pewnie jakaś hybryda (piszemy wtedy Phalaenopsis hybryda), jeśli nie było nazwy na doniczce a rodzice są nieznani to nazwy odmiany też nie ma. Ale nazwa to drugorzędna sprawa - ważne, że kwiat zachwyca, a szczególnie warżka.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Proszę o rozpoznanie moich storczyków

Post »

No tak się domyślałam, że to taki No ID. Pewnie hybryda wielu hybryd amabilis i aphrodite (chyba??) bo tak doczytałam w necie 8-) wybaczcie, bo laik ze mnie kompletny..
Wielki to on jest, sporo ponad metr,w naturze też bywają takie ogromniaste?

Przy okazji chciałam zadać pewnie głupie pytanie :oops: Czy można w jednej doniczce posadzić 3 różne Phalaenopsis? jeśli tak to czy jakoś szczególnie trzeba się do tego zabrać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”