Identyfikacja - jaki to rodzaj storczyka

ODPOWIEDZ
Hanaah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 mar 2014, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Cóż to za stoczyk?

Post »

Witam.
Mam problem ze storczykiem. Od 4 lat rozwija się, rośnie, ale jeszcze ani razu nie zakwitł (mam go od takiej maluteńkiej bulwy). Kupiłam 2, czarny i pomarańczowy i ostał się jeden. Niestety nie mam pojęcia który, a tym bardziej jaka to odmiana. Ogólnie rzecz biorąc to nigdy się w domu kwiatkami nie interesowałam, ale przyszedł taki moment, że zaczęło mi zależeć aby właśnie TEN storczyk zakwitł. Szkoda tylko, że jestem taka zielona w tych sprawach :D Stąd moja prośba: proszę, powiedzcie mi cóż to za storczyk?! Reszty postaram się sama dowiedzieć, ale i tak, każda wskazówka będzie mile widziana.
http://imageshack.com/a/img203/7381/trkd.jpg
http://imageshack.com/a/img546/593/9lme.jpg
PS. Gdy robiłam zdjęcia zauważyłam dodatkowo takie plamy na listkach. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek informację na temat powodów :wink:
http://imageshack.com/a/img845/6596/th1uv.jpg
http://imageshack.com/a/img36/1566/1p9s.jpg

Strasznie przepraszam za jakość, ale na razie nie mam szans na lepszą.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cóż to za stoczyk?

Post »

To jest Cymbidium. Są różne gatunki tego storczyka, więc ciężko określić gatunek. Pierwsza sprawa z kwitnieniem. Storczyki te do kwitnienia wymagają różnicy temperatur między dniem a nocą. Dlatego bardzo często wystawiane są od późnej wiosny do pierwszych przymrozków jesiennych na zewnątrz. W środowisku naturalnym preferują chłodniejsze wilgotne obszary podgórskie. Bardzo lubią świeże powietrze, wiec wietrzenie (otwarcie okna) jak najbardziej polecane. Nocą powinny ogólnie mieć temperaturę od 15 do 18 st, a w dzień 20-25 st. Wymagają też nawożenia najlepiej dolistnego. Doniczka im ciasna tym lepsza :) Stanowisko najlepiej okno wschodnie.
Plamy to objawy chociażby czarnej plamistości, wiec tak jak widzę na zdjęciu obcinaj końcówki i dodatkowo popryskaj topsinem i miedzianem (na przemian) w odstępie tygodniowym. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Hanaah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 mar 2014, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cóż to za stoczyk?

Post »

Bardzo dziękuje za pomoc i tyle użytecznych wskazówek:)
Teraz mam zamiar go przesadzić, bo z moich informacji wynika, że od około 3 lat nie był przesadzany a korzenie wyrastają poza doniczkę. Więc jakbym mogła prosić o pomoc w wyborze ziemi (lub czegokolwiek w czym mam go posadzić) i wytłumaczenie mi w jaki sposób go przesadzić. Zauważyłam też, że korzenie są bardzo ciemne, miękkie i wgl bleee... obawiam się, że zgniły. Czy powinnam je uciąć? zostawić w spokoju? A jeśli uciąć to czy faktycznie "rany" obsypać cynamonem/węglem drzewnym (tylko co to daje?) ?

Co do choroby: na zdjęciach nie widać (bo były robione w nocy) ale w niektórych miejscach ma srebrno-szare pasma, w innych żółte kropeczki. Zastanawiam się czy aby nie mam współlokatorów (wciornastków).
A czy plamy mogą być spowodowane przegniłym korzeniem?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc ;:138
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cóż to za stoczyk?

Post »

Tak srebrzyste plamy, czy smugi mogą być oznaką żerowania wciornastków albo przędziorków. Korzenie brązowe, zgniłe usuń a storczyka przesadź do niewiele większej doniczki. Podłoże to torf + kora w stosunku (1:2) czyli jedna garść torfu, dwie kory.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
airam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 sie 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaki to storczyk zakwitł

Post »

To mój storczyk (nie wiem jak się nazywa), dostałam go w lipcu, miał dużo kwiatów i szybko opadły (pewnie już przekwitał ). Po dwóch miesiącach wypuścił nowy pęd i teraz pięknie kwitnie.
Obrazek
Martwi mnie ta plama na bulwie i żółknie mu liść -ja jestem zupełnie zielona w hodowli tych kwiatów.
Obrazek może ma za ciasno -czy je można rozsadzać ? ;:131 I jeszcze jedno ma na tej kwitnącej łodydze tak jakby rosę, tylko taką gęstą kleistą ;:108
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Drugi storczyk zakwitł -ale....

Post »

Wygląda jak zygopetalum :)
Ta rosa to gutacja :)
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Drugi storczyk zakwitł -ale....

Post »

Previcur to dla mnie najlepszy środek dla storczyków.
Agata
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Drugi storczyk zakwitł -ale....

Post »

To najprawdopodobniej Odontocidium Jungle Monarch 'Everglades'
Agata
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Identyfikacja i pytanie

Post »

Proszę o identyfikację tego (tej?) phalaenopsis. Roślinę kupiłam w markecie bez żadnej etykiety, więc dopytuję. Te kwiaty mają już parę miesięcy, im młodsze tym bardziej intensywnie różowe. Z czasem tracą różowości na rzecz żółtego. Przepięknie pachną, szczególnie podczas i po kąpieli. Niedawno pojawiły się plamy na kwiatach. Czy to coś niepokojącego, czy tak ze starości? To moje drugie kwitnienie. Właściwie pierwsze moje, poprzednie było sklepowe i kwiaty również pod koniec dostawały takich plam. Czy jest to niebezpieczne dla innych falków (kąpię wszystkie w jednej wodzie)? Roślina właśnie ruszyła z wiosennym wzrostem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Drugi storczyk zakwitł -ale....

Post »

Witaj.
Moim zdaniem to Colmanara Jungle Monarch. Bardzo prosta "w obsłudze" i chętnie kwitnąca roślina.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Identyfikacja i pytanie

Post »

To phalaenopsis. Jeśli nie masz fiszki, to jest to hybryda NN (No Name), choć bardzo podobna do Phal. Magical :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
marrrtina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lis 2012, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Identyfikacja i pytanie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście podobny do Phal. Magical. Czy fiszka była nie pamiętam, bo jak kupiłam roślinkę interesowało mnie tylko, że to Phalaenopsis. A te plamki czy to coś niebezpiecznego? Inne falki tego nie mają.
Pozdrawiam, M.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Identyfikacja i pytanie

Post »

Niestety nie umiem pomóc, bo nigdy nie miałam takiego przypadku. Może to niedobór jakichś składników mineralnych i kwiat nie wybarwił się poprawnie? :wink: Miał takie plamki od początku, czy dopiero z czasem się pojawiły? Używasz jakiegoś nawozu w czasie kwitnienia?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”