Identyfikacja - jaki to rodzaj storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Błagam o pomoc w identyfikacji i kuracji

Post »

Ja tam żadnym mistrzem nie jestem, ale to mi wygląda na jakieś Dendrobium i Cambrię (chyba). Widzę, że są jakieś nowe odrosty, więc rośliny chcą żyć i przy dobrym traktowaniu będzie wszystko ok. Co do reanimacji, to może lepiej niech się ktoś inny wypowie, bo sama tego nigdy nie rozbiłam...
?????
Awatar użytkownika
Rayne
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 wrz 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błagam o pomoc w identyfikacji i kuracji

Post »

Och dziękuje za informację :D jeśli to jest Dendrobium to w tym okresie należy wystawić je na dwór aż do października bez podlewania?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błagam o pomoc w identyfikacji i kuracji

Post »

Rayne,
Tak wystawia się.... ale storczyk musi dojść "do siebie" aby prowokować kwitnienie.
Do tego czasu /październik/ masz trochę czasu.Trzeba je wzmocnić i zaaklimatyzować w Twoich warunkach.

A...poza tym słabe rośliny trudno katować postem; zadziała w wiadomym kierunku.
Póki co, są to rośliny wymagające kuracji ,która postawi je" na nogi" -najważniejsze ...sprawdzić co z podłożem i korzeniami.
Myślę,ze u nas znajdziesz podobne tematy.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Rayne
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 wrz 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błagam o pomoc w identyfikacji i kuracji

Post »

Dziękuję z całego serca za porady ;:180 ;:167
I zabieram się do studiowania forum ;:132 ;a potem za kurację roślinek:147
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :D
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

Jak zwykle nie wytrzymałam, i jak zobaczyłam mnogość straganów, straciłam głowę i do domu przytachałam kilka reklamówek różniastej zieleniny.
A między ową zieleniną, storczyk.

Storczyk kiedyś miał nazwę, ale sprzedawca nie pamiętał... tylko tyle, że zaczynała się na br lub ba. Podejrzewam, że to Brassada 'Mivada'. Wskazywał by na to żółty kolor, pajęcze "płatki" i subtelne brązowe kropeczki.


Kwiat:
Obrazek

Cała roślinka (na zdjęciu wyszedł kolor pomarańczowy, kwiaty jednak są żółte - przekłamanie światła ;) ):
Obrazek


Czy to będzie to, czy jednak się mylę? ;)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

Witaj alviczka....

To będzie hybryda , nie gatunek.... i pewnie Brassada -skrót Brsa .
Nie mniej jednak trudno określać coś na pewno..... ale podejrzewam,ze
to Brassada Mivada Rafa.
Brassada jest krzyżówką dwóch gatunków; zapis rodowodu Brassada ---> Ada x Brassia

Ten trop powinien wystarczyć w poszukiwaniu informacji o warunkach uprawy.

Życzę powodzenia w uprawie i zadowolenia z długiego kwitnienia - JOVANKA
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

Zdawałam sobie sprawę że to hybryda... w sumie nazwy "gatunek" użyłam automatycznie ;) Z teoretyczną wiedzą o storczykach zapoznałam się, problemem jest... przekładanie na praktykę. Od podstawówki z oznaczaniem roślin byłam na bakier, i chyba tylko mniszek nie sprawia mi problemów. Chyba. Dlatego wolałam się upewnić czy to rzeczywiście Brassada. ;) Bardzo dziękuję za rozpoznanie :*

Właśnie robię dla niej podkładkę... i chciałam zapytać, czy jest jakiś powód, by jednak nie była mocowana na korzeniu, z niewielką iloscią podłoża? Jest w ciemnej doniczce, w raczej średniej granulacji... ale co najmniej jeden korzeń niezbyt mi się podoba, i chciałabym jak najszybciej wyjąć z doniczki. A wolałabym od razu załatwić i sprawdzenie, i ewentualne przesadzenie (korzenie wychodzą też dołem i opiera się na nich doniczka, więc chyba trzeba i tak). Nigdzie nie znalazłam informacji, że kategorycznie nie wolno, ale też nigdzie, że ktoś próbował...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

A skąd pomysł na podkładkę...?
hmmmm :roll: niby wszystko można powiesić ale jest kilka ale :lol:
Z moich obserwacji wynika, że ta metoda sprawdza się lepiej dla storczyków, które nie przechodzą okresu spoczynkowego.
Brassada przechodzi....,a poza tym jest rośliną dość potężnych rozmiarów i praktycznie stabilnych warunków wilgotnościowych
wokół korzeni.Cienkie korzenie będą bardziej podatne na przesuszanie, a to może powodować szkody we wzroście rośliny.
Poza tym...w dłuższym przedziale czasowym uprawy brassie potrzebują zmiennych warunków uprawy stosownie do okresu wegetacji.
Chcąc uzyskać sukces własnego kwitnienia w przyszłości, należy uwzględnić te czynniki . One umożliwiają
manipulowanie rośliną, a doniczka jest najlepszym rozwiązaniem i umożliwia swobodną zmianę lokalizacji.

Oczywiście jest to tylko podpowiedź z której mozna skorzystać lub nie :D ;moje brassie wymagały takiej ekwilibrystyki.

Pozdrawiam JOVANKA
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

W sumie to myślałam o korzeniu, zawieszonym na ściance nad oplątnicarium.... wilgoć jest, i to spora.
Korzeń też niczego sobie, na pewno malutki nie jest -


Korzeń był potraktowany najpierw solą, później różnymi środkami (m.in Bravo) w których rozmaczał się po kilka dni, później spędził wiele dni w deszczówce... na koniec wyparzony w piekarniku, no i teraz miał trafić razem z resztą do oplątnic, ale się... nie zmieścił :D
Mam też troszkę suszonego mchu, mam też świeży, (oczywiście niezaślimaczony).
Korzeń wygląda tak: Obrazek
Awatar użytkownika
Layla1991
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 12 maja 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dw

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

Podłączam się do tematu - może mi ktoś pomóc i wyjaśnić, co to dokładnie za rodzaj Phalenopsisa?

[zdjęcie co prawda nie moje, ale kwiat wygląda dokładnie tak samo]
http://imageshack.us/a/img441/9347/2644590635.jpg

Post zmoderowany
usunięto zdjęcia ,zastąpiono linkiem./J
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2012, o 22:27 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmoderowano-usunięte zostały zdjęcia obcego autorstwa.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Upewnienie się co do gatunku ;)

Post »

Layla1991,

To niemożliwe aby zdjęcia obcego autorstwa wstawiać na forum.
Jest to niezgodne z prawem autorskim oraz narusza zasady regulaminowe- polecam przypomnienie .
Zdjęcia aukcyjne kasuję.
W ostateczności posługujemy się linkami;zainteresowani otworzą,zobaczą.

Proszę pamiętać o tej zasadzie.

A co do storczyka....to ładna hybryda Phalaenopsis .
Bliższe określenie oraz przypuszczalny rodowód można odszukać poprzez wyszukiwarkę goog...
Nie wykluczone ,ze znajdziesz kilka nazw w tym, nazwy handlowców.
Niemniej jednak wszystko co odnajdziesz będzie tylko ...".hybryda Phalaenopsis "podobna do.......
Nazw nie przypisujemy jeżeli.... storczyk nie został oznaczony przez hodowcę -takie są zasady nomenklaturowe.

JOVANKA
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Miniaturowy świat storczyków

Post »

Witam,
oto mój zakup pierwszej miniaturki storczyka. Jak go kupiłam, to byłam w takiej euforii, że wyrzuciłam etykitkę, przez to nie wiem, jak się storczyk nazywa i jak o niego dbać.
Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Miniaturowy świat storczyków

Post »

Jest to hybryda, nie ma konkretnej nazwy. Dbać jak o normalne duże, z uwagą na to, że ten jest posadzony w sphagnum, przez co będzie dłużej przesychać, jednak nie należy dopuszczać do wysuszenia mchu na wiór :wink: dużo info o pielęgnacji i sphagnum znajdziesz na Forum :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”