Strata storczyka z niewiadomej przyczyny

Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Czy to aby na pewno przeciąg a nie jacyś lokatorzy bez zameldowania ? ;:218 .Moje stoją od wiosny do jesieni w przeciągach i nic się nie dzieje :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Halinko jeśli storczyk stoi na przeciągach to prędzej czy później pojawiają się przędziorki a jak pojawią się na jednej roślinie i jest przeciąg to z powodzeniem przejdą dalej.
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Gdy dostałem storczyka od kuzynki (przelany, potem wysuszony na wiór), włożyłem go do wody. ty możesz dać go np. do bardzo przepuszczalnego podłoża, podlewać, ustawić go w miejscu dobrze nasłonecznionym (moje rosną i kwitną w kuchni o wystawie południowej).
Spryskuj często. wyliże się z tego, to bardzo łatwe w ujprawie storczyki.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Ze spryskiwaniem byłabym ostrożna... nieumiejętne spryskiwanie przyczynia się albo do przypalenia liści przez słońce albo do zgnilizny. Pamiętajmy o tym, że to hybrydy, które zostały tak skrzyżowane by z powodzeniem można by było się nimi opiekować na domowym parapecie bez żadnych dodatkowych zabiegów. Ewentualnie by zwiększyć wilgotność wokół rośliny albo stawiamy je gęsto na parapecie z innymi roślinami (jeśli wszystkie rośliny są zdrowe, wolne od wirusów i szkodników) albo stawiamy na podstawkę z wilgotnym keramzytem. Na forum jest wiele informacji na temat tego typu hodowli wystarczy poszukać i poczytać i wszystko będzie jasne. Odradzałabym spryskiwania (ale każdy ma swój sposób rzecz jasna :wink: ). Zamiast tego by wspomóc roślinę można na listkach umieścić wilgotne waciki kosmetyczne delikatnie zamocowując je spinaczem (wacik z wierzchu i pod spodem spięty spinaczem).
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

natka_211 pisze:Halinko jeśli storczyk stoi na przeciągach to prędzej czy później pojawiają się przędziorki a jak pojawią się na jednej roślinie i jest przeciąg to z powodzeniem przejdą dalej.
Mam taki układ mieszkania że przy każdym otwarciu okna wiatr hula a ja zaduchu nie lubię więc tak mam przez całą dobę a latem dodatkowo mam na okrągło działający wentylator .Kwiaty przez lata musiały się z tym pogodzić i nigdy nie miałam żadnych szkodników :) Te przędziory z którymi teraz walczyłam pojawiły się wraz z roślinami zakupionymi na Allegro i ujawniły gdy wyjechałam na urlop.Zresztą wiele osób które dokonały zakupu u tego sprzedawcy ma ten sam problem.Ale nie w tym rzecz...Zastanawiam się czy te objawy to faktycznie w wyniku przeciągu ;:218 No bo niechby opadły kwiaty ..Ale żeby przy obecnych temperaturach chorowały z tego powodu liście ?
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Nie, lokatorów żadnych nie ma.
Czy przeciąg? pewności nie mam, ale to jedyne co przychodzi mi do głowy. Ostatnio jak było bardzo gorąco, to wietrzyłam mieszkanie otwierając okna na przelot i stawiając wentylator tak że owiewał tego storczyka, za kilka dni roślina dosłownie nagle zrzuciła prawie wszystkie liście i część kwiatów.
Ten storczyk to był naprawdę zdrowy okaz, obejrzany przeze mnie dokładnie, nie ma przędzorków ani innego robactwa. Mam go od jakiegoś 1,5 miesiąca i w tym czasie zrzucił jeden listek od dołu, ale to normalne, a tutaj jednego dnia pożółkły 2 liście i odpadły, następnego dnia kolejne dwa liście od razu wręcz żółciutkie i też odpadły...i to stało się właśnie po intensywnym wietrzeniu mieszkania podczas tych koszmarnych upałów.

Ja też rozumiem, że kwiaty ucierpiały w wyniku zmiany temperatury ale prawie wszystkie liście? właściwie to został mu teraz jeden liść zielony a drugi jest żółty.

Oby został ten jeden liść zielony... Postawię go na kamyczkach w drugim pojemniku z wodą na dnie. Czyli radzicie żeby zdecydowanie go teraz nie moczyć?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

A przypadkiem w te upały nagrzany przez słońce storczyk (i ogólnie temp) nie został podlany zimną wodą??
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Natka-Teraz to ja już zgłupiałam ...Ja w upały zawsze podlewam chłodną wodą o temperaturze pokojowej a dolewam ciepłej tylko zimą ...Powinno się podlewać rano więc nawet w upały storczyk nie powinien być jeszcze rozgrzany...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Chodzi mi o to, że w upały od samego rana było już 25-27 stopni w domu. Jeśli ktoś trzyma storczyki na parapecie wschodnim to już od samego rana storczyk dostaje pierwszych promieni słonecznych. Czasami nie zwracamy nawet na to uwagi i np w taki to piękny upalny dzień lejemy po prostu do pojemnika wodę z kranu (wiem bardzo dużo osób używa deszczówki ale są rejony, w których to woda z kranu jest naprawdę dobrej jakości) śpiesząc się nie zwracamy uwagi na temperaturę. I chlup do doniczki ;:oj i bieda gotowa. Jeśli podlewasz odstaną wodą to w ten upał miała podobną temperaturę do temp. otoczenia. Stąd moje pytanie i podejrzenie, że w pośpiechu storczyk został podlany zbyt zimną wodą, bo oprócz tego podejrzenia może chyba być tylko jedno- spalenie przez słońce. Aby wykluczyć którąś ewentualność pytam się o dalsze fakty. :wink:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Inez bez zdjęć, nikt nie jest w stanie określić czy podlewać czy nie. Opis stanu rośliny to za mało. Napisz jak był pielęgnowany, co ile podlewany i jak. W jaki sposób był nawożony? I wrzuć zdjęcie z samą rośliną tzn od góry, z boku i zbliżenie na podłoże.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Natka, właśnie teraz sobie przypomniałam, że dzień lub dwa przed tym jak nagle zaczął żółknąć moczyłam go, wodą z kranu...niestety nie pamiętam czy ta woda była zimna czy letnia...wlałam do miski i namoczyłam...raczej woda była letnia, tak jak zawsze mam ustawiony kurek od kranu. Ale może nawet ta letnia woda była za zimna w porównaniu do temp. powietrza.
Dziwne tylko, że pozostałe storczyki mają się dobrze i nie żółkną, nie więdną, a były wszystkie razem w tej samej wodzie moczone.

Reszta storczyków stoi w innym pokoju, w zacisznym miejscu gdzie nie ma przeciągów, natomiast ten ustawiłam w reprezentacyjnym miejscu....gdzie były mocne przeciągi jak wietrzyłam mieszkanie, no i owiewał go wentylator.

Podłoże w tym momencie jest suche. Jest to kora, w której został kupiony.
Korzenie powietrzne są zdrowe, jest ich dużo.
Właśnie w tym momencie odpadł mu przedostatni liść, został już tylko jeden, który jeszcze jest zielony.

Oto zdjęcia rośliny, jeszcze z zółtym liściem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pielęgnacja:
Mam go od około 1,5 miesiąca, w tym czasie był moczony po przeschnięciu podłoża (jak korzenie były srebrne i nie było skroplonej wody na osłonce), w tym czasie to było chyba 2 albo 3 razy, w tym raz na pewno z nawozem.
Nigdy nie stał na oknie, zawsze na komodzie obok okna, więc przegrzanie, przypalenie nie miało miejsca.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

A jak miał sucho to od razu kąpałaś go wodą z rozcieńczonym nawozem czy najpierw namoczyłaś go w samej wodzie?
Nigdy nie kąpiemy storczyków razem w tej samej wodzie (to zabezpieczy nam storczyki przed ewentualnym zainfekowaniem np insektami jeśli, któryś jest chory)
Zawsze przed kąpielą w nawozie mocze swoje storczyki najpierw w samej wodzie, ponieważ to pomaga uniknąć przepalenia korzeni przez nawóz (dawka o 1/3 mniejsza niż zaleca producent)
Ewentualnie może być też tak, że zakupiony storczyk ma w środku gąbkę lub mech, który jest obsypany korą i korzenie w środku mają nadmiar wody i gniją.

Musisz sobie odpowiedzieć na te pytania. Nie wiem w jaki sposób dokładnie nawozisz i jakim nawozem. I nie wiem co jest w środku w podłożu.

Ogólnie patrząc na korzenie w doniczce to wyglądają nieźle ale koniecznie sprawdź co jest w środku. Jeśli gąbka czy mech to będzie trzeba ją wywalić i zmienić podłoże (nawet jeśli kwitnie). Po zdjęciu widać, że podłoże jest albo zasolone albo to efekt twardej wody (biały nalot na podłożu).
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: phalenopsis pomocy!!

Post »

Nie, nie, mam go za krótko aby to był efekt nawożenia lub zbyt twardej wody. Niemniej dzięki za spostrzeżenia. ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”