Chory storczyk - porady

ODPOWIEDZ
a-moroso
200p
200p
Posty: 439
Od: 26 lis 2008, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Kontakt:

Re: chory storczyk

Post »

Rzeczywiście pęd idzie ze stożka wzrostu, więc teraz roślina albo wypuści keiki, albo wykwitnie się i umrze. Trzymam kciuki za pierwszą opcję.
Jeśli gnije, to nie wróży to dobrze. Przestań go namaczać, tylko podlewaj od góry (na początku od podlania liście są szare, ale po około 30 min. robią się zielone). Spróbuj zasypać gnijące miejsca węglem bądź cynamonem i broń Boże nie zraszaj go. Odseparuj go od innych storczyków.
Ja niestety mam złe doświadczenia z gnijącymi phalaenopsisami - wszystkie szły do śmieci.
Moje storczyki ; Moje hoye i inne
Moje nadwyżki
Pozdrawiam serdecznie, Ania
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: chory storczyk

Post »

Fraszka_1 pisze:Przesusz go. I sprawdź stan korzeni, zgniłe obetnij i zasyp rany cynamonem/węglem drzewnym :D
Jestem nowa na forum ale storczykami zajmuje się już jakiś czas. Z doświadczenia wiem, że cynamon nie jest dobrym specyfikiem do posypywania korzeni, a dlaczego? obejrzyj proszę filmik do końca i będzie wszystko jasne, co może wystąpić (ale nie musi): http://www.youtube.com/watch?v=p_KHDDAPn_o
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: chory storczyk

Post »

A, widzisz :) dzięki serdeczne, gdzieś przeczytałam, że zasypuje się cynamonem i to był błąd ;:196
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: chory storczyk

Post »

Fraszka_1 pisze:A, widzisz :) dzięki serdeczne, gdzieś przeczytałam, że zasypuje się cynamonem i to był błąd ;:196

Fraszka_1 nie ma za co, wszystkie informacje jakie mi wpadną umieszczam na forum (w końcu ma to być skarbnica wiedzy :wink: ) Na niejednym forum spotkałam się z tym, że powinno się korzenie zasypywać cynamonem i też tak myślałam, że trzeba, bo przecież cynamon jest grzybobójczy ale niestety co do korzeni jak widać są wrażliwe:) :)
Justyna007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sty 2015, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Witam,

Kilka dni temu zauważyłam, że jeden ze storczyków ma plamę na liściu. Liść jest trochę pomarszczony. Drugi także. Jak obejrzałam korzenie okazało się, że są albo zeschnięte i brązowe albo czarne.

Storczyk jest pamiątką i nie chcę żeby zmarniał. Liczę na porady doświadczonych hodowców.

Z góry dziękuję. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

mi się wydaje że ma za dużo wody,tzn zbyt często go podlewasz i dlatego korzenie gniją. Ja zimą znacznie rzadziej podlewam niż gdy jest ciepło.nawet co tygodnie.lepiej jest troszkę przesuszyć niż za dużo podlać. Bo potem jego reanimacja trwa dosyć długo.
Justyna007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sty 2015, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Czyli ten czarny liść jest efektem polewania, tak? Co powinnam z nim teraz zrobić?

Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Ciekawe jaki jest stan korzeni,tzn ile ich jeszcze zdrowych zostało w doniczce. Bo zwykle jak liście wyglądają nie ciekawie to i korzenie gniją,wiem sama po swoich storczykach.Ja bym zaglądneła co się dzieje w doniczce,ewentualnie usunęłą zgniłe korzenie i nie podlewała przez ok 2 tyg.
Ale to tylko moje skromne zdanie.może ktoś inny,bardziej doświadczony napisze cos innego :)
pozdrawiam ;:7
Justyna007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sty 2015, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Dziękuję za radę. Zrobiłam właśnie foto korzeni. W doniczce 99% jest ciemnych, te wystające poza donicę mają normalny kolor. Poniżej fota. Obrazek

Musiałabym usunąć praktycznie wszystkie korzenie?
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Zostaw tylko te korzenie, które są zdrowe a zgniłe wszystkie usuń :) ale widzę że jest trochę zieloniutkich więc roślina sobie poradzi :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

No i konieczna wymiana podłoża na nowe - suche.

Zanim poodcinasz zgniłe korzenie oczyść wszystkie z dotychczasowego podłoża i zostaw luzem do wyschnięcia.

Jak korzenie przeschną wtedy dopiero wytnij wszystkie czarne korzenie i do suchej kory z zieleniną :)
Awatar użytkownika
Iwona 0103
500p
500p
Posty: 979
Od: 9 sie 2014, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszków

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Ja jeszcze dodam, że miejsca gdzie wyrastały zgniłe korzenie posyp cynamonem lub sproszkowanym węglem drzewnym aby odkizić chore miejsca.
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Proszę o radę- chory storczyk

Post »

Z tym cynamonem to oszczędnie, bo podobno w nadmiarze hamuje rozwój korzeni, a poza tym szkoda go w dużej ilości stosować, bo jest smaczny :wink:
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”