Co z moimi storczykami?

natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Korzeń, który przywyczai się do warunków np życia poza podłożem, czyli zostaje tzw korzeniem powietrznym nawet jeśli go wsadzimy do doniczki w podłoże to i tak zgnije.
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

No ale falenopsisy wypuszczają zwykłe i powietrzne korzenie.
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
do_mi90
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 2 kwie 2014, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

ja jednemu storczykowi te suszki powyrywałam i nagle zaczął strasznie usychać i padł :( nie jestem pewna czy na pewno przez to, ale dziwne jest to, że zaraz po tym zabiegu "umierał"... Także zostawię je, niech sobie radzą :)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Kuriczka,oczywiście masz racje, że są takie i takie korzenie, ale powietrzne zazwyczaj wypuszczają jak im "duszno" lub ciasno w doniczce. Chodzi mi tylko o to, że jak taki korzeń który przyzwyczai się być sobie bez podłoża, zasypiesz podłożem to on zgnije
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Dokładnie. Dlatego storczyki uprawiane w ziemi mają masę powietrznych .
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Kuriczka pisze:Dokładnie. Dlatego storczyki uprawiane w ziemi mają masę powietrznych .

I moim skromnym zdaniem, i tak jak jest napisane w fachowej literaturze...powoli zamierają...

Trzymanie storczyka w ziemi to tak jakby wmówić drugiemu człowiekowi, żeby zanurkował (bez aparatu tlenowego) w wodzie i siedział tam cały czas, bo ma możliwość oddychania pod wodą ;:306

Przepraszam jeśli w tej chwili ktoś się poczuje urażony ;:180 - to tylko moje zdanie.
do_mi90
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 2 kwie 2014, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Kolejne pytanie. Jak to jest z obcinaniem pędów po przekwitnięciu? Obcinać zaraz po tym jak straci kwiaty?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Nie obcinać w ogóle.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Russski ma w 100% rację. Roślina sama będzie wiedziała co zrobić z pędem. Jak będzie jej przeszkadzał to pęd zacznie obumierać i wtedy też nie powinno się go przycinać. Owszem takie przycięcie jak już pęd obumiera hamuje obumarcie i indukuje kolejne kwitnienie (przy zachowaniu odpowiednich warunków), lecz jak wiadomo to ogromny wysiłek dla rośliny i jeśli będzie się tak roślinę popędzać do kwitnienia to w przeciągu 4 lat umrze (to będzie jak z efektem gasnącej świecy).

Jak dla mnie jedynym wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której to nasza roślina jest w podłym stanie nie ma zbyt dużo korzeni lub nie ma ich wcale, wtedy obcinam pędy (inwestuję w "sałatę" :) )

Ale oczywiście to tylko moje zdanie i każdy ma swój sprawdzony sposób uprawy. ;:215

-- 5 sie 2014, o 09:14 --

P.S. twoja roślina przetrzymała najgorsze i wypuszcza dużo młodych korzeni, więc poradziła sobie w najgorszym momencie mając pęd, więc tym bardziej bym go zostawiła.
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

natka_211 jak obetniesz usychający pęd to on na 90% uschnie, jeszcze u mnie żaden nie zatrzymał usychania, a miałam już takich pędów dużo:) A z inicjowaniem kwitnienia to raczej nie obcięcie pędów na to wpływa, bo obcięte pędy potrafią stać miesiącami i nic się nie dzieje. Czasem coś wypuszczą a czasem uschną.
Co do obcinania to każdy musi znaleść swoją metodę, jedni chcą mieć kilka małych kwiatków na 2-metrowym pędzie (widziałam i takie), a inni chcą duże, ładne kwiaty. Obcięcie pędu to najmmniejsza szkoda jaką możemy wyrządić roślinie, najwyżej zakwitnie trochę później :)


Wiadomo, ile ludzi tyle opinii, najlepiej jednym roślinom przyciąć pędy a innym nie, i wtedy na własnej skórze znajdziemy to co nam odpowiada:) A kwiatki i tak nam zakwitną :D
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

Jeśli chodzi o hybrydy (nie wszystkie oczywiście, bo liodoro tego nie toleruje) to nie wyrządzimy żadnej szkody obcinając/przycinając pędy ale botanikom w ogóle się nie obcina pędów. Ja i owszem hybrydom obcinałam pędy, owszem hamowało to zasychanie pędu. Masz oczywiście rację każdy musi opracować swoje metody.

Ja przestałam i nie ucinam żadnemu storczykowi pędu i nie wpływa to na to jak on kwitnie. Bujność kwitnienia i wybarwienia kwiatów może być stymulowana nawozami z przewagą fosforu i potasu w składzie.
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

oczywiście, mówię tylko o zwykłych i niezmordowanych marketowych hybrydach:)
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Co z moimi storczykami?

Post »

zmordowanym hybrydom z przeceny to ja też ucinam pędy :) (szczególnie jak mają dwa korzenie na krzyż lub wcale)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”