Usychający storczyk

Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

To jest skutek poparzenia nawozem przy stosowaniu dawki takiej jak radzi producent. Nawóz, nawozowi nie równy. Na jednym z korzeni widoczne są skutki. Ja choć używam 1/4 dawki(może trochę większą dałam wtedy, dokładnie już nie pamiętam), to mi jednemu ze storczyków udało się poparzyć górny korzeń przy kąpieli, który mu wystaje za doniczkę. Zielona byłam i sądziłam ze skoro jest rozcieńczony w wodzie to będzie ok. i palcami równomiernie mu naniosłam, bo ten korzonek był nadłamany w połowie. Z cynamonem też ostrożnie, on także może poparzyć zdrowe korzenie. Więc tylko na rany otwarte, a nie na całe zdrowe, jak to niektórzy robią.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Zaczęłam reanimację w kamykach, mam nadzieję, że się uda. Zmniejszę też ilość nawozu do pozostałych storczyków.
sowa11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2014, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający storczyk

Post »

Od pewnego czasu mam problem ze storczykiem. Szukałam już informacji na ich temat w internecie, jednak mimo wszystko nie wiem jak go ratować.
Problem mojego storczyka polega na tym, że jakoś na zimę opadły mu kwiaty, ale było z nim wszystko w porządku nawet od czasu do czasu pojawiały się jakieś nowe pąki, które jednak po czasie usychały :| Znalazłam informacje żeby taką uschniętą część łodygi obciąć i tak też zrobiłam. Po pewnym czasie na nowo zaczęła odrastać, jednak po raz kolejny usechł :/
Stąd też moje pytanie do forumowiczów znających się na hodowli tego kwiatu, co powinnam zrobić, jak go pielęgnować, co zrobić, żeby go uleczyć :) ? Załączam zdjęcia mojego uschniętego storczyka. Bardzo proszę o odpowiedzi.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: usychający storczyk

Post »

Problem polega chyba na tym, że stoi w zbyt zacienionym miejscu. Ogólnie ze storczykiem nic złego się dzieje. Kiedy jest zbyt ciemno, za gorąco, paki opadają. Storczyki lepiej rosną na oknie lub w jego pobliżu. Uwielbiają świeże powietrze, dlatego wietrzenie jest niezbędne. No i zraszanie połączone z nawożeniem. Podlewaj tylko wtedy kiedy kora w donicy przeschnie i to najlepiej po całej roślinie. Rób to nad miską lub wanną. Woda swobodnie odcieknie, a ze storczyka pozbędziesz się kurzu, nawilżysz go.

Teraz zetnij ten badyl (zielony pęd) i podnawoź storczyka. Może być florovit tylko niskie stężenie. Warto tez postawić go w jaśniejszym miejscu.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
sowa11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2014, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychający storczyk

Post »

Dzięki za pomoc. :) Badyl już został obcięty, teraz zakupię florovit i będę działać :) Storczyk trzymam na parapecie, ale od strony zachodniej.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: usychający storczyk

Post »

korzonki ma zdrowe jak widać na zdjęciu. Natomiast jeśli chodzi o zmianę wystawy na np. wschodnią. Ja bym to robiła stopniowo by liście storczyka nie zostały przypadkiem poparzone. Stopniowo przyzwyczajać do mocniejszego światła i do póki się nie przyzwyczai ja bym go nie nawoziła. Korzenie są zdrowo zielone. Pamiętajmy o tym, że jeśli będziemy nawozić storczyka, który miał mniej światła i ma ciemnozielone liście to nawet z najmniejszą dawką nawozu sobie niestety nie poradzi z magazynowaniem i konsumpcją.
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: usychający storczyk

Post »

Z tego co wiem polewanie storczyka po całej roślinie jest błędem. Ja nigdy tego nie robię, a storczyki pięknie mi rosną i kwitną. Podlewam przez namaczanie doniczki w wodzie z niewielką ilością nawozu przez pól godziny. I nie trzymam na palącym słońcu. W zimie moze stac na parapecie ale teraz na parapecie południowym czy zachodnim słońce może spalic liscie.
Natalia_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający storczyk

Post »

Witam! mam problem ze swoim storczykiem, dlatego zwracam się z prośbą do Was. Kwiaty są podlewane raz na tydzień . Otrzymałam go jak kwitł, a teraz liście usychaja a kwiatki opadaja. Pojawiają sie nowe pączki i kwitną. Nie wiem, co może być tego przyczyną. Proszę o poradę. Opiekawałam się storczykami i rosły pięknie lecz 4 miesiące temu wprowadziłam się na 1 piętro w tym samym domu...o od tamtej pory mam problem ze storczykami...


To jest jeden storczyk....
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


a to drugi...


Obrazek

Obrazek

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

W jakim podłożu są one posadzone? W jaki sposób podlewasz? Jeżeli nie ma szkodników, to pomarszczone liście mogą oznaczać za mało wody.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Natalia_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Są w zwykłej ziemi. Gdy siedziały w korze, było tragicznie z nimi. Ogólnie mialam jeszcze dwa storczyki z czego jeden już wywaliłam, a 2 daje oznaki życia. Podlewam wodą z kranu z nawozem do storczyków prosto do doniczki.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Co było ze storczykami nie tak, gdy siedziały w korze?
Obawiam się, że trzymaniem storczyka w ziemi ogrodowej nie przedłużysz mu życia. Marszczenie liści może być objawem przesuszenia lub przelania. Storczykowi trzeba przepuszczalnego podłoża, dostępu do powietrza i światła, nie lubi ciągłej wilgoci przy korzeniach.
Wyjmij je z ziemi i sprawdź stan korzeni.
Zrezygnuj też z dodawania nawozu do wody, dopóki stan storczyków się nie poprawi.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Natalia_91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2016, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający storczyk

Post »

Moja mama ma od lat storczyki w ziemi i sa śliczne...moje też do czasu az przeprowadziłam sie na górę...korzenie sprawdziłam i zachowuja się dziwnie.....robią się z nich takie łódeczki po czym usychają ale wypuszczają nowe malutkie...myslalam ze musza sie zaklimatyzowac ale dostalam od męża storczyka i to samo...u tesciowej tez jest jeden w ziemi i tez pieknie rosnie...tylko u mnie nie chca...mozliwe ze miejsce jest dla nich zle?

Witaj. Proszę - zgodnie z regulaminem - używać polskich znaków, zaczynać zdania dużą literą i kończyć kropką, aby innym użytkownikom dobrze się czytało. Swoje posty można edytować opcją "Edytuj" i dokonywać poprawy literówek. Dziękuję. wanda/moderator
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Usychający storczyk

Post »

Natalia_91 być może storczyki Twojej mamy są wyjątkiem, ale większość storczyków nie poradzi sobie w zwykłej ziemi. Jeśli chcesz uratować swoje storczyki, wyjmij je z podłoża, wypłucz korzenie z reszte ziemi, posadź w podłoże do storczyków - najlepiej w korę i podlewaj gdy korzenie będą blade.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”