Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Zapewne błąd w DNA rośliny, ale nie odpowiem że na pewno. Życzę powodzenia w uprawie i oby roślinka odwdzięczyła się potomkiem. ;:196
Tylko pamiętaj by nie podlewać jej zbyt często, czasem lepiej przesuszyć, niż przelać. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
mooonnniaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2014, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Witam.

Potrzebuje Waszej pomocy ... Na dzień kobiet dostałam storczyka - mój pierwszy- tylko, że liście mu pożółkły. Dzisiaj go przesadziłam,bo w doniczce miał mech i myślałam, że to przez to, ale odkryłam, że ma dużo żółtych korzeni :( ... Jest dla niego jakaś szansa przeżycia?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Witaj na forum Mooonnniaa. :wit
Wstaw zdjęcie. Nie napisałaś o jakiego storczyka Ci chodzi. Bez tych informacji nie da się nic konkretnego powiedzieć.
Można się tylko domyślać, że może chodzić o miniaturkę (falenopsis?) sądząc po opisie. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Mooonnia, pożółkłe liście to w tym momencie jego najmniejszy problem. Storczyk ma zalany stożek wzrostu- wdała się zgnilizna. Dodatkowo, wydaje mi się, że roślina miała kiedyś pęd idący ze środka (widzę końcówkę po odcięciu). Tak więc roślinka nie ma szans na przeżycie :(

Prawdopodobnie był źle podlewany.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

P.s.
Jeżeli powstrzymasz proces gnijny, przy dalszej prawidłowej uprawie, masz szansę na powstanie odbicia- nowej rośliny (keik)
mooonnniaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2014, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Tylko jak powstrzymać ten proces gnijny? :(
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

obserwuję roślinkę i nadal ma wilgotne korzonki.. No ale nie o tym chcialem powiedziec.. Zauwazylem ze na gornej i dolnej powierzchni liscia pojawily sie malutkie kropelki jakby nektaru, bardzo lepkie i slodkie, co to takiego i czemu się pojawiło?

Emilko na pędzie zostało jedno oczko, napisałaś że nie ma szans żeby wypuścił z pędu ponieważ został obcięty. Tylko z nienaruszonego pędu może wyrosnąć keiki czy coś źle zrozumiałem w Twojej wypowiedzi?
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Te krople to rosa miodowa(gutacja), roślina wydziela je po to by pozbyć się min. nadmiaru soli mineralnych. Można ją zmyć wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. W małych ilościach nie jest takie to groźne, to normalne zjawisko. Można spotkać ją na liściach lub pędach kwiatowych.
Co do pędu ucina się nad 2-3 oczkiem, a wydaje mi się że ten twój jest już zasuszony..
Chyba że tak wyszło zdjęcie. :roll:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Nie jest zasuszony ten pęd, jest taki wybarwiony na pomarańczowo-czerwono.
A odnośnie gutacji, to należy podjąć jakieś kroki aby roślina nie miała zbyt dużej ilości soli mineralnych? Albo jakoś w przyszłości zapobiegać takim sytuacjom?

jeszcze się zastanawiam czy mogę tego storczyka nawozić czy dać mu czas na aklimatyzację i ogarnięcie się po takim przelaniu?
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Aha.. Nie miałam takiej sytuacji, że z dolnego oczka wypuszcza. Zazwyczaj jest to 2-3 oczko. Więc na 100% nie powiem na pewno że może, lub nie.
Na temat gutacji już pisałam. Wacik maczany w ciepłej wodzie i ścierasz. Na forum jak i w internecie dużo o tym piszą. Więc na pewno coś znajdziesz na ten temat. Myślę że wydzielania kropli nie da się uniknąć. U mnie niedawno na przedłużonym pędzie pojawiły się te krople, przetarłam pałeczką do uszu moczoną w ciepłej wodzie.
Jeżeli zaś chodzi o nawóz to poleciła bym taki naturalny np. Biohumus. On nie spali korzeni. Ja czasem używam go, a czasem nie. Mam też taki z firmy Agrekol, ale daje co najmniej 1/4 dawki zalecaną przez producenta na 1,5l. wody, (rozrabiam w butelce, po wodzie). :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

kropelki mi nie przeszkadzają że są.. nie chodziło mi o pozbywanie się ich tylko zapobieganiem przed ich powstaniem.. myślałem, że to coś złego po prostu :wink: no chyba, że roślina ich nie lubi mieć na sobie to inna sprawa, jeśli tak to będę ścierał :wink:

mam też nawóz agrecol, szukałem organicznego po całym mieście, ale znalazłem tylko albo mineralne, albo organiczno-mineralny, właśnie agracolu, więc na ten się zdecydowałem... nie podlewałem go jeszcze niczym, ale dzisiaj to zrobię samą wodą, niech się aklimatyzuje i odsapnie trochę po przelaniu, a później będę nawoził...

Myślę że dużo większe rozcieńczenie niż zaleca producent jest o wiele bezpieczniejsze niż lanie w takim stężeniu jakie jest na opakowaniu.. ja osobiście daję też coś koło 1/4 dawki zalecanej... Bałbym się dać więcej, zwłaszcza, że stosunkowo rzadko nawożę...
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Czasem roślina wydziela je by zwabić owady, czasem może to być efekt żerowania szkodników(choć nie musi tak być i nie piszę tego by straszyć). Jeżeli roślina wydziela nadmiar rosy, to się ściera po to by żadne patogeny(grzyby) nie wnikały w roślinę. Ja co prawda nie miałam sytuacji, że na liściach, a na pędzie.

Co do podlewania.
Najlepiej wcześnie rano podlewać storczyki, po to by w zakamarkach woda nie stała, a mogła spokojnie wyparować. Dodatkowo wchłaniam nadmiar wody przez papier ręcznikowy. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”