Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

Nie słyszałem o uprawie w wełnie mineralnej, ale to dość ciekawy temat. Często stosuje się ją przy uprawach hydroponicznych warzyw, ale chyba wełna nie znajduje się bezpośrednio w wodzie a nad nią. Spryskiwacze pod kostką zraszaj wełnę wraz z korzeniami roślin. Czy taka wełna w kostkach to, to samo co zwykła budowlana?.
Jovanka miło że znów udzielasz się w tematach storczykowych. ;:303
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Na innym forum wyczytałam:
cyt. "Wełna mineralna jest materiałem nieorganicznym, używanym przede wszystkim w hydroponice. Technologia jej produkcji przypomina technologię wytwarzania waty cukrowej z tą różnicą, że zamiast stopionego cukru używa się stopionej mieszanki piasku i skał.
Zalety: Wełna mineralna zatrzymuje mnóstwo wody, ale nawet w pełni nasączona zawiera przynajmniej 18% powietrza, dzięki czemu wyjątkowo trudno jest doprowadzić do przelania roślin.
Nie rozkłada się, więc sadzonki mogą być umieszczane w większych kawałkach wełny razem z peletką startową.
Wełna mineralna jest dosyć miękka, ale nie zbija się łatwo, zachowuje też swoją formę.
Wady: Pył z wełny mineralnej jest bardzo szkodliwy dla układu oddechowego, zaleca się noszenie maski ochronnej podczas pracy z tym materiałem.
Wełna charakteryzuje się wysokim pH i musi być moczona w roztworze o niskim pH przez 24 godziny przed użyciem. Problemy z odczynem mogą się pojawić także później - w nie przepłukiwanej regularnie wełnie mogą się odkładać sole pochodzące z nawozów."
Źródło: http://www.floraforum.eu/floraforum/ind ... pic=4093.0

Te wiadomości są aż zastraszające.
pozdrawiam
NataS
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Witam po długiej przerwie :)
troszkę się u mnie pozmieniało, ale wszystko na plus :wink:
Emila707 pisze:Fawin przykro mi, ale to oznacza że storczyk nie ma środka wzrostu(skąd wypuszcza młode listki), taka roślinka prędzej, czy później umiera.
Emilko, myliłaś się na szczęście :D storczyk wypuścił listki, całkiem niedawno co prawda, ale jednak, jeden taki malutki bezkształtny, który przestał się rozwijać, drugi jest już większy, troszkę zdeformowany, ale rośnie dalej i trzeci malutki dopiero co wychodzi ze stożka wzrostu, dwa, albo trzy nowe, ledwo widoczne korzonki wyrastają, a stary wziął się w garść i kontynuuje rozwój ;:138 storczyk dalej sobie rośnie w keramzycie tak jak go posadziłem wiosną, nic przy nim nie robiłem poza podlewaniem i nawożeniem :wink:
na wiosnę może zrobi niespodziankę i zakwitnie :D Ciekawe jaki ma kolor, bo nikt nie pamięta :D
Tutaj jeszcze z tym małym bezkształtnym listkiem:
Obrazek
A tutaj już w pełnej krasie, stan na dzień dzisiejszy :D
Obrazek Obrazek
Chciałem zrobić jeszcze zdjęcie nowych korzonków, ale oświetlenie nie pozwala i flesz psuje całe zbliżenie.. no cóż, nie dziś :wink:


Jako bonus mój starszy storczyk zaczął wypuszczać pęd kwiatowy i znacznie przyspieszył rozwój korzonków... Cieszy mnie to, ale jednocześnie troszkę zdziwiło i zmartwiło, gdyż takie widoczne odbicie nastąpiło jak nieznacznie zwiększyłem częstotliwość podlewania... To znaczy, że się ze mną męczyły, bo za rzadko je podlewałem i temu tak wolno rosły.. Ale człowiek cały czas się uczy i już nie będę popełniał tego błędu :wink: Byle do przodu :D
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie :)
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Brawo Fawin ! Gratuluję dobrej opieki. Swoją drogą rzadko się zdarza taki rozwój wydarzeń
jak u Twojego storczyka. Pokaż koniecznie za jakiś czas jak się dalej rozwija, no i życzę w przyszłości
pięknego kwitnienia :) A na kwiaty tego drugiego też poczekamy...
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Dziękuję za miłe słowa Art :)
Od zawsze martwiło mnie to "wygryzienie" widoczne na poniższym zdjęciu i zastanawiałem się czy to nie będzie w jakiś sposób groźne, ale nic się wokół tej rany odkąd mam storczyka nie działo, więc tylko czekałem na rozwój wydarzeń zapewniając opiekę ze swojej strony.. i oto są dwa korzonki nad tą brzydką wygryzioną dziurą, więc już z górki 8-)
Obrazek Obrazek
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Fawin pisze:
Emila707 pisze:Fawin przykro mi, ale to oznacza że storczyk nie ma środka wzrostu(skąd wypuszcza młode listki), taka roślinka prędzej, czy później umiera.
Emilko, myliłaś się na szczęście :D storczyk wypuścił listki, całkiem niedawno co prawda, ale jednak, jeden taki malutki bezkształtny, który przestał się rozwijać, drugi jest już większy, troszkę zdeformowany, ale rośnie dalej i trzeci malutki dopiero co wychodzi ze stożka wzrostu, dwa, albo trzy nowe, ledwo widoczne korzonki wyrastają, a stary wziął się w garść i kontynuuje rozwój ;:138 storczyk dalej sobie rośnie w keramzycie tak jak go posadziłem wiosną, nic przy nim nie robiłem poza podlewaniem i nawożeniem :wink:
na wiosnę może zrobi niespodziankę i zakwitnie :D Ciekawe jaki ma kolor, bo nikt nie pamięta :D
Fawin cieszy mnie to, że się jednak pomyliłam. :D Stawiałam na keiki, a on z góry wypuszcza dalsze listki. Prawdziwy fenomen, a może nie? ;:204
Co słychać u Twojego storczyka? :wit
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

A ja tak patrzę na te Twoje zdjęcia i widzę taki mały listek wychodzący przy tej odciętej łodydze czyli stożek wzrostu jest :) a co za tym idzie roślinka ma szansę dalej rosnąć. ;:138 To chciałam napisać po przejrzeniu pierwszej strony ale widzę, że miałam rację :D Bardzo się cieszę, że storczyk wziął się do roboty:) Wystarczy okazać trochę serca i opieki ;:138 Gratuluję :D
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Domi, oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy. ;:108
Nigdy nie wiadomo jak dana roślina się zachowa, oraz jakie geny odziedziczyła po przodkach. To tylko dowodzi że jest wyjątkowa. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Oj naszą cierpliwość to ćwiczą codziennie :) ale jaka później jest radość jak coś zakwitnie <3
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

To prawda. :D
U mnie cierpliwość bardziej ćwiczą mi co prawda kotki, niż kwiatuszki.
A tu jeden zawsze gdzieś skoczy, coś zwali z parapetu, lub połamie. ;:218
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

No ja mam króliki, które zawsze gdzieś się dostaną i moje storczyki próbują traktować jako sałatkę.. :D
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Roślinka ma się całkiem dobrze, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że bardzo dobrze :wink: żadne koty, ani króliki jej nie podgryzają :wink:

Teraz troszkę mozolnie się rozwija, no ale przecież mamy zimę więc to chyba normalne?

Zaskoczył mnie niedawno korzeniem wyrastającym ze spodu doniczki.. Patrząc na stan korzeni naprawdę dziwiłem się że one spełniają swoją funkcję, ale jak widzę to żyją i nawet dalej się rozwijają.. Zadziwiające :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

no i jeszcze bonusik :wink:
Obrazek

Obrazek
zmykam w końcu zjeść obiad, bo to forum strasznie pochłania tak, że nie czuje się upływającego czasu :D
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Pierwsza roślina jest za płytko wsadzona i widać sporo zgniłych korzeni w podłożu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”