Dziwny kolor korzeni storczyka

Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Nic bym z glonami nie robiła, bo nie masz ich dużo :) Czasem pojawiają się bardzo licznie, nie tylko na korzeniach ale i na ściankach doniczek a zbyt duża ich ilość może niepotrzebnie zatrzymywać wilgoć na dłużej a przy tym odcinają korzonki od dostępu światła. U Ciebie nie ma tego ryzyka :) Zostawiłabym wszystko tak jak jest a glonami możesz się zająć przy okazji przesadzania za rok :wink: Zrobisz przy okazji porządek z tymi korzonkami, które poumierały, są wysuszone lub podgnite :) ale to tylko moje zdanie, co ja bym zrobiła..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Borg, na pierwszym zdjęciu widać ewidentnie, że korzenie są wysuszone i martwe. Reszta jest OK.

Zastanawiam się czy nie warto by było wyjąć tego storczyka z podłoża i dokładnie obejrzeć tych korzeni. Sprawdź stan liści, czy są jędrne, niepomarszczone i zdrowe. Martwe korzenie nie dostarczają wystarczającej ilości wody do liści,wskutek czego tracą one turgor.

Obejrzyj doniczke dokładnie jeśli wszystkie w niej korzenie są takie wklęsłe to musisz roślinę wyjąć z doniczki i sprawdzić dokładnie. Na moje oko są zalane i zaduszone. Nie byłabym taka pewna, ze ten system korzeniowy jest zdrowy.
Korzenie puste, cienkie i maziste należy usunąć,bo są niezdolne do pobierania wody.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Pierwsze trzy zdjęcia to ta sama doniczka z różnych stron.
Owszem tam od samego początku było kilka korzeni wyglądających na martwe, ale liście nie usychają, kwitł ładnie i teraz wypuścił keiki, dlatego nic z tym nie robiłem, bo po drugiej stronie korzenie wydają się zdrowe. Ale moze faktycznie warto będzie przesadzić i obejrzeć dokłądnie przy okazji.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Jeśli korzenie są suche tylko z jednej strony doniczki, to możesz poprzestać na obserwowaniu ich. Nie ma potrzeby męczyć rośliny przesadzaniem, skoro większość korzeni jest zdrowa. Z czasem i tam pokażą się zdrowe korzenie, także spokojnie przesadzanie możesz odłożyć do wiosny, czy też późniejszego terminu- jak już to będzie konieczne.

Pozdrawiam!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwny kolor korzeni mojego storczyka

Post »

Odkopię temat...
Proszę powiedzieć mi co z tym storczykiem
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Witaj :wit
Znawcą nie jestem, :roll: jednak na moje amatorskie oko Twój storczyk kwalifikuje się do przesadzenia, zdjęcie jest słabej jakości, ale podłoże wydaje się rozłożone. Jeśli kolor korzeni po podlewaniu nie zmienia się na zielony znaczy, że uschły. Powycinaj wszystko co martwe i włóż go w nowe podłoże dla storczyków. Poczytaj o przesadzaniu itp. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Wszystkie korzenie są zniszczone. Trzeba czekać aż wypuści nowe. Storczyk musiał być zalany :(
kuba435
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 10 mar 2015, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Czyli mam teraz nie podlewać i czekać aż wypuści nowe korzonki? Z drugiej strony ma kilka zielonych korzeni. Czy przesadzić i powycinać te korzenie?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Ja bym wymieniła podłoże i zrobiła porządek z korzeniami, ponadto w doniczce po bokach porobiłabym dodatkowe dziury.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Na pierwszym zdjęciu mimo że jest nie wyraźne - widać zmianę na trzonie u podstawy. Zapewne przelanie, miałam podobnie z nowym urodzinowym storczykiem. Skończyło się na trzech dolnych liściach, które musiałam niestety usunąć sterylnym ostrzem. Ranę przetarłam patyczkiem do uszu namoczonym bioseptem(może być Topsin), bez rozcieńczania go i dodatkowo naniosłam odrobinę cynamonu na skaleczenia. Dziś ma cztery liście i zdrowe korzenie. Od tamtego czasu upłynęło ok. 3 miesięcy.
Muszę jeszcze dodać, że każda ingerencja w trzon rośliny może różnie się skończyć. Roślina może również nie przetrwać zabiegu, choć nie jest to regułą. Najlepiej przesadź go do nowego podłoża i doniczki, tym samym sprawdzisz stan korzeni. Uschnięte, podgniłe usuń do zielonej zdrowej tkanki. Skaleczenia najlepiej jest zabezpieczyć odrobiną sproszkowanego węgla drzewnego. Co do liści i tej plamy, możesz ją wyciąć, wyskrobać. Tylko tak jak wcześniej pisałam istnieje ryzyko utraty rośliny. Najważniejsze jest to by nie uszkodzić znacznie trzonu i oczywiście stan korzeni też jest ważny. Po wyjęciu ich, musisz dokonać oceny, czy nadają się do przesadzenia w nowe podłoże, czy może do reanimacji. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Soniek324
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2015, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Cześć ;) jestem tu całkiem nowa, od wczoraj jestem właścicielką storczyka. Trochę się o nich naczytałam i chyba potrzebuję pomocy ;)

Obrazek
Czy tak wyglądają gnijące korzenie?

Obrazek
Co robić z tak długimi korzeniami? Przycinać je jakoś?
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Z długimi korzeniami nic nie robić. One będą z powietrza pobierać wilgoć. Jak będziesz przesadzać storczyka do większej doniczki to wtedy możesz je częściowo schować.

Korzenie na pierwszym zdjęciu wyglądają bardzo dobrze, może poza jednym, ale ja bym tego nie ruszał, z czasem sam uschnie i odpadnie.
Generalnie roślinka wydaje się być w bardzo dobrej kondycji.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Dziwny kolor korzeni storczyka

Post »

Nawet jak uschnie, to nie odpadnie, w końcu to nie jest liść. Ja bym ucięła tą zmianę, o ile by się powiększała. Zdrowych korzeni nawet połamanych się nie rusza, o ile roślina sama ich nie zasuszy.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”