Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paula_
500p
500p
Posty: 678
Od: 27 paź 2009, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak uratować storczyki

Post »

30-40% to dla storczyków za mało, one lubia większą wilgotność, ja mam w tej chwili 55% a kilka też odpadło :(
Spróbuj postawić doniczki na tacce, na której jest wysypany keramzyt, albo w pobliżu poustawiaj miseczki z wodą :)
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Re: Jak uratować storczyki

Post »

I te keramzyt zalać woda a nim poustawiać storczyki?? Pomagaja te miseczki z wodą?
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Jak uratować storczyki

Post »

Pewnie,że miseczki pomagają.Tylko pamiętaj ciągle je uzupełniać-szybko paruje woda nad kaloryferami zwłaszcza :?
Madziullla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2011, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witam. Mam 2 stroczyki, z których 1 ma się dość dobrze, drugi, niebardzo. Ten różowy, gdy go dostałam mial milion pąków, odpadło kilka zanim zdążyły się rozwinąć. Reszta rozwinęła się i wygląda, jak na zdjęciu. Biały storczyk, stracił całą łodygę, która po prostu uschła. Inne kwiaty zestarzały się bardzo szybko i po prostu odpadły. Pączki, ktore widać na zdjęciu są bardzo wiotkie... Nie wiem co robić. Używam odżywki, mogę wkleić skład lub nazwę (nie mieszkam w Polsce, ale myślę, że są dość uniwersalne wszędzie). Ponadto podlewam je mniej więcej 1 na dwa tygodnie, pod prysznicem. Mączą się i kwiaty i doniczka i korzenie. Doniczki mam szklane, niestety nieprzepuszczalne. Ok, co Wy na to?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Zmień doniczki, bo storczyki duszą się w nich i nie mają odpływu nadmiernej ilości wody a poza tym nie jestem pewna, ale chyba phalaenopsisom nie robi się pryszniców tylko jedynie moczy doniczkę. Podejrzewam, że prysznicem zalałaś im stożek wzrostu i może już przestać nawet rosnąć. Od kiedy je masz i czy w tym czasie wypuścił jakieś nowe liście?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witaj,

Sama zajmuję się storczykami dopiero od stycznia i mam w swojej kolekcji na razie trzy okazy Phalaenopsisów, ale moje początki także były trudne (bo wnioskuję, że to są Twoje pierwsze?) - pierwszego przelałam i myślę, że Twojemu tez to może grozić :?

Podzielę się wiedzą, która nabyłam będąc członkiem tego cudownego Forum :)

- szklane doniczki może i ładnie się prezentują, z tymże nie dostarczają korzeniom powietrza, co doprowadza do długiego przesychania podłoża i gnicia korzeni (to samo tyczy się osłonek),

- 'prysznicowa' metoda podlewania też źle mi się kojarzy - woda zostaje w zagłębieniach liści i zalega w stożku wzrostu (miejscu, z którego wyrastają liście), co także może prowadzić do różnych chorób i gnicia. Zaleca się podlewanie poprzez moczenie doniczki (nie zanurzając w wodzie liści) w większym naczyniu, wodą destylowana/deszczówką, a nie kranową, gdyż jest za twarda :wink:

Może być też tak, że storczyk jeszcze nie zaaklimatyzował się u Ciebie i na skutek szoku opadają mu kwiatki/ pąki.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Madziullla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2011, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Witam ponownie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Tak to moje pierwsze storczyki i mam je od poczatku kwietnia. Nie wiem czy to już pora by stwierdzać, czy się zaklimatyzowały- nie wiem ile to trwa. Nie wiedziałam nic o stożku wzrostu, teraz już przeczytałam i rozumiem co macie na myśli- rzeczywiście mogłam przelać. Postaram się przesadzić ze szklanych doniczek jak najszybciej. Bardzo dziękuję za cenne uwagi :) Jesteśmy niezmiernie wdzięczni- ja i moje storczyki. :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Tak myślałam, że pierwsze właśnie :)

Ten, którego ja przelałam też zaczął zrzucać kwiaty i nie rozwijał pączków. Chciałam tak jak Ty, by ładnie się prezentował, więc wstawiłam doniczkę do szklanej osłonki, a na dokładkę na jej dno wyłożyłam mokry keramzyt - woda parowała przez dno doniczki do korzeni i gniły.. Teraz wiem, że ważniejsze jest zdrowie storczyka niż moje 'widzi mi się' i dzięki temu kolejne storczyki kupione z jeszcze nie rozwiniętymi pączkami śmiało je otwierają ;:173

Przesadź jak najszybciej do możliwie jak najmniejszej doniczki, najlepiej plastikowej przeźroczystej (łatwiej będzie Ci obserwować stan korzeni). Dodatkowo możesz zrobić dziurki na ścianach doniczki - by powietrze docierało do głębszych warstw podłoża i przesuszało je - nożyczkami (tak jak ja) lub np. wypalić czymś gorącym :wink: Nie zwlekaj - w moim przypadku bardzo szybko się to rozwijało na niekorzyść falka, wszystkie korzenie mu zgniły, pleśniał.. nic ciekawego :roll:

Wilgotność korzeniom powietrznym zapewniam przez wysypanie kermazytu podlanego wodą na większą podstawkę, na której z kolei leży odwrócona mniejsza podstawka, na którą stawiam doniczkę ze storczykiem. Dzięki temu para nie podsiąka do korzeni w doniczce. Dodatkowo, by być pewną, że podłoże przeschło także w głębi doniczki, delikatnie, omijając korzenie, wbijam drewniany patyczek do szaszłyków jak najgłębiej się da - robię to parę dni po podlaniu storczyka (w za mokrym lubi pleśnieć itd.) i obserwuję czy jest nadal mokry - dopóki nie jest suchy - nie podlewam

Podsyłam zdjęcie z ostrością na doniczkę :wink:

http://imageshack.us/photo/my-images/32/falld.jpg

Informacje o przesadzaniu znajdziesz precyzując zapytanie w wyszukiwarce (zakładki pod logo: profil ... wyszukiwarka) określając dział :) ja sama jeszcze nie przesadzałam :wink:

Powodzenia :wit
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Madziullla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lut 2011, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z identyfikacją i umieraniem 1 z moich storczyków...

Post »

Ślicznie dziękuję- właśnie tego potrzebowałam- dokładnego opisu, co zrobić i w jaki sposób (wersja dla super świeżaków!) :) Bardzo bardzo mi pomogłaś! Trzymajcie kciuki za moje storczy-dzieci :) Dziękuję!!!
Awatar użytkownika
tomczytom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2013, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Storczyk - jak się nim opiekować?

Post »

Witam forumowiczów.
Ostatnimi czasy przeprowadziłem się do nowego mieszkania gdzie napotkałem storczyka w opłakanym stanie.
Nie posiadał on ani kwiatów ani pąków, tylko same badyle wraz z wypustkami.
Podlałem go wodą (zanurzenie na 1 cm) ale już 3 miesiące tak o niego dbam i nic.
Jest jakaś szansa że się wyratuje? Może jakis nawóz, albo specjalne traktowanie?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam Tom
skuterowe przeżycia mojego brata
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk - jak się nim opiekować?

Post »

a czy zapoznałeś się z podstawowymi metodami pielęgnacji storczyków? Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "sam badyl z wypustkami" chodzi Ci o łodygę? Łodyga to nic złego, wiec nie wiem czym się martwić :D To normalne, ze kwiaty przekwitają i storczyk po pewnym czasie jest "łysy"..wszystko zależy od tego czy łodyga ta uschnie czy nie.. jeśli uschnie to wycinamy ją i czekamy aż storczyk wypuści nowy pęd, a jeśli łodyga pozostanie zielona to istnieje szansa, ze storczyk odbije z uśpionego oczka (co Ty chyba nazywasz wypustkami) i będzie na nowo kwitł.. Niestety "mocząc" go na 1 cm możesz go wykończyć.. Storczyki moczy się w głębokim naczyniu, wypełnionym woda do wysokości 3/4 i pozostawia na jakieś 20/30 minut aby korzenie i kora nasiąkły.. to jest kąpiel a nie jakieś oszczędne 1 cm wody :D zwłaszcza, ze robi się ciepło i to naprawdę może nie wystarczyć storczykowi :)

wklej zdjęcie bo nie wiadomo na czym polega ten "opłakany stan".. samo zrzucenie kwiatów przez storczyka to coś normalnego, więc chyba nie w tym tkwił problem?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
tomczytom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2013, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Storczyk - jak się nim opiekować?

Post »

Dziękuję wam za szybką odpowiedź, @Dufin bardzo fajnie wyjaśniłaś mi podstawowe zasady opieki nad storczykiem. Jak tylko dorwę aparat od mojej siostry, obiecuję dodać zdjęcie. Faktycznie łodyga jest zielona, nie jest uschnięta (przynajmniej na taką nie wygląda). Wielkie dzięki za pomoc
skuterowe przeżycia mojego brata
azibomba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 cze 2013, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Od czego zacząć opiekę nad storczykami ??

Post »

Pomóżcie! Mam cztey storczyki i jako laik nie wiem, jak się nimi zajmować. Są u mnie od ponad roku, ani razu ich nie pzesadzałam, nie stosuję nawozów. Jedyne, co obię, to tzw. kąpiel raz na tydzień. I co dalej? Co wy zrobilibyście z nimi na moim miejscu? Od czego zacząć?

To numer jeden

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To drugi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To trzeci
Obrazek

Obrazek

Obrazek

To czwarty

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”