Stanhopea

Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Stanhopea

Post »

Witam miłośników stanhopei
Założyłam ten wątek bo może jest więcej osób posiadających ten osobliwy storczyk i chętnie podzielą się doświadczeniem.

Mam storczyka stanhopea prawie od 20 lat. Przeżył przy mnie różne wzloty i upadki. Po prostu kiedyś trudno było zdobyć wiedzę na temat pielęgnacji storczyków. Ostatni ,,upadek miał 3 lata temu gdy mnie przez dłuższy okres nie było w domu. Rodzinka z miłości przelała go. Udało mi się go znów odratować.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: STANHOPEA

Post »

:D w tym roku budzi się do zakwitnięcia, może znów zobaczę jej duży kwiat i poczuję piękną woń snującą się po domu :tan
Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: STANHOPEA

Post »

Prześliczna ta orchidea ;:oj
Niestety nie posiadam takowej i nawet nie weidziałam, że takie cuda istnieją ;:131
Niemniej gratuluję tak wiekowej i wiernej orchidei ;:333
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: STANHOPEA

Post »

Aż 20 lat ;:oj ;:oj ;:oj
I taka piękna :shock:
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: STANHOPEA

Post »

:D wiekowa jest i kapryśna, nieraz gdy myślę ,że ginie to wypuści jakiś listek i wtedy wiem ,że znów będzie dobrze. Przekonałam się ,że bardzo nie lubi rozsadzania i nadmiaru wilgoci.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: STANHOPEA

Post »

;:219 no i nie udało mi się doprowadzić do kwitnienia. Być może sprawiła to wysoka temperatura jaka w ostatnim okresie panowała lub błąd w podlewaniu choć stała na wschodnim oknie.
Kwiatostan usechł :(
Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: STANHOPEA

Post »

:? ano szkoda, mam taką cichą nadzieję że może w tym roku jeszcze wypuści kwiatostan. Bywało ,że miał po 3-4 kwiatostany. mu się bliżej , stwierdziłam, że przy tych upałach mogłam go podlewać częściej bo korzonki nie były zbyt jędrne.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: STANHOPEA

Post »

Jaka szkoda, że nie zakwitnie :( . Śliczny egzemplarz, mój to przy twojej mikro liliput. Tak czy siak, jesteś w posiadaniu pięknej rośliny. Nie w tym to w przyszłym sezonie zakwitnie ;:138 .
butterfly_owa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 9 sie 2013, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radzionków

Re: STANHOPEA

Post »

Skoro taka nieobliczalna to może akurat wypuści nowy kwiatostan i zaskoczy właścicielkę :)
Awatar użytkownika
samanti
200p
200p
Posty: 274
Od: 28 mar 2008, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Stanhopea

Post »

W jakim podłożu rośnie ?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stanhopea

Post »

Moja stanhopea rośnie w koszyku do krokusów w średniej wielkości korze przemieszaną z keramzytem. Razem z nią od początku rośnie ceropegia. Mam wrażenie, że ceropegia na powierzchni utrzymuje swoisty mikroklimat storczyka.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Stanhopea

Post »

Witaj Jolek :wit
W tej sytuacji trudno jest Ci tu doradzać. Każdy storczyk przystosowuje się w jakiś sposób do warunków panujących w naszym domu, ale.... nie wiem dlaczego do tej pory nie sprawdziłaś, jakie warunki powinno się zapewnić właśnie tej roślinie. Sama posiadam 2 Stanhopee od paru miesięcy, przekopałam internet dosyć dokładnie. Może ilość znalezionych materiałów nie jest imponująca, ale mówi o całkiem innych warunkach. W okresie letnim powinno zapewnić się im sporą wilgotność, nie mogą przeschnąć na wiór. Dopóki wytwarza nowe pseudobulwy musi mieć wodę, papu, przefiltrowane słonko i ruch powietrza. Przy kwitnieniu już trzeba uważać na pęd kwiatowy, ale woda też musi być, bardziej przez przelanie, a nie namaczanie. Zmniejszamy stopniowo wodę oraz nawożenie właśnie po zakończeniu kwitnienia i wytwarzania nowych pseudobulw.
Za dużo byłoby tego wypisywania, ale to chyba najważniejsze. Radzę jednak poszperać w necie, to prawdziwa skarbnica wiedzy ;:108 .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stanhopea

Post »

Witaj Lana ;:138
Przeglądałam już kiedyś zapisy w necie i tylko potwierdziły to na czym kiedyś popełniłam błędy. Przez lata sprawdził się u mnie ten sposób hodowli.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”