Zniszczony stożek wzrostu

slawo_l
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2008, o 17:47

Zniszczony stożek wzrostu

Post »

Czy da sie uratować tego storczyka? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Proszę o pomoc

Post »

Da się, bo widać, że ma korzenie w porządku. Ale to wymaga cierpliwości. Radziła bym wyczyścić to czarne do żywej zielonej tkanki i potraktować środkiem chemicznym. Jednego ze swoich z braku czego innego potraktowałam cynamonem sproszkowanym. Nie robiłam sobie większych nadziei, a tu niespodzianka! Z boku wypuszcza basal keiki, czyli maluszka! Spróbuj, bo warto.
slawo_l
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2008, o 17:47

Re: Proszę o pomoc

Post »

Dziękuję za radę. Zrobiłem tak jak pisałaś. Mam nadzieję że sięuda :)
slawo_l
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2008, o 17:47

Re: Proszę o pomoc

Post »

Witam. Warto było, bo jak widać na zdjęciu storczyk odżył i do tego puszcza chyba pędzik kwiatowy :)
Ale co to jest to czas pokaże chyba że ktoś rozpoznaje co tam mu wyrasta :)


Obrazek Obrazek
pink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2012, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyk bez stożka wzrostu nie chce wypuścić keiki

Post »

Witajcie,
mam kilka sztuk storczyków od znajomej, które nie ma czasu i nie potrafi się nimi właściwie zająć, niektóre z nich były w opłakanym stanie, a mimo to udało mi się je odratować (choć żaden jeszcze nie zakwitł).
Mam jednak problem ze storczykiem ze zniszczonym stożkiem wzrostu (najprawdopodobniej od słońca, gdyż również na liściach były czarne plamy, których rozmiar nie zmienia się, a storczyki były latem na balkonie). Jesienią, gdy go dostałam miał 1 łodygę kwiatową i myślałam, że z 2 oczka wychodzi keiki, wyszła jednak łodyga kwiatowa, a z niej kolejna odnoga (znów myślałąm, że może keiki), razem kilkanaście kwiatków, które dość szybko opadły, a część się nie rozwinęła (winię zimę i nieszczelne okno, ale tylko taki parapet miałam wolny na kwarantannę). Pęd nie usechł, uschła za to odnoga, i mam wrażenienie, że storczyk chce przedłużyć kwitnienie na tym samym pędzie. Mam mu na to pozwolić? Obecnie ma 2 liście, częściowo zczerniałe od słońca, zdrowe korzenie, ale nie wypuszcza nowych (choć chyba wypuszcza odnogi). Na łodydze jest jeszcze 1 oczko, poniżej pędu. Zaczyna mi chodzić po głowie potraktowanie go pastą na keiki, bo w sumie nie wiem, czy on w ogóle ma ochotę przedłużyć swój żywot. Bardzo mi zależy na tym, żeby uzyskać keiki, bo storczyk ma wyjątkowo ładne i oryginalne kwiaty. Dodam jeszcze, że drugi storczyk, który przejęłam w tym samym czasie z łodygą kwiatową wyrastającą ze stożka wzrostu ma już 2 dość dorodne (4 liski, 2-3 korzonki) keiki, 1 z boku i 1 ze stożka wzrostu, stoją obok siebie, więc chyba warunki niezłe. To pierwszy raz kiedy w ogóle mam do czynienia z zamierającą rośliną, więc bardzo proszę o pomoc. Gdyby to miało coś wyjaśnić mogę wrzucić zdjęcie. Obecnie wszystkie storczyki podlewam nawozem 6-4-5, marudom, które nie chciały kwitnąć ewidentnie pomógł, może powinnam go zmienić?

Wszelkie uwagi i porady mile widziane :)
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczyk bez stożka wzrostu nie chce wypuścić keiki

Post »

Myślę, że niewiele tak naprawdę możemy zrobić roślinom, jeśli mają inne niż my wobec nich, plany na siebie :D One nas uczą cierpliwości, czasem chcą, a czasem nie chcą z nami współpracować. Jeśli twój żyje i chce mu się jeszcze kwitnąć, to ja bym mu dała jeszcze czas. Teraz wiosną zdarzają się cuda - wiem coś o tym ;:108 Nie mam doświadczenia z keiki pastą, ale jest sporo osób tu na forum, które żałowały jej stosowania - poczytaj i zdecyduj :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
pink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2012, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk bez stożka wzrostu nie chce wypuścić keiki

Post »

Nie minęło wiele czasu i coś ruszyło w temacie. To coś wygląda jak 2 łodygi kwiatowe wybijające z 1 oczka. Pozostałe 4 też się uaktywniły, ale jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by snuć jakiekolwiek przypuszczenia na temat tego, co z nich wyrośnie, koniec rozgałęzienia pędu kwiatowego zamiera. Zastanawiam się tylko, czy jest możliwe, żeby roślina zaczęła wypuszczać jednocześnie 6 łodyg kwiatowych ze wszystkich oczek? Z drugiej strony czy zdarza się, że jednocześnie rośnie łodyga kwiatowa i keiki? Najaktywniejsze oczko, to z którego najprawdopodobniej wyrastają 2 łodygi kwiatowe, jest trzecim oczkiem na odgałęzieniu, które z kolei wyrasta z trzeciego oczka łodygi kwiatowej, czyli znajduje się na samym końcu "łańcucha pokarmowego". Wolałabym tylko, by falek nie aktywował każdego oczka, bo to szaleństwo może go zbyt wiele kosztować, a ja nie doczekam się upragnionego keiki.... Ostatnie kwitnienie tak właśnie wyglądało - ciągłe rozrastanie na boki, moja nadzieja na keiki, kilkanaście pączków, a w efekcie kwiatki utrzymały się może tydzień i wszystko zamarło. Wiem, że teraz powinnam cierpliwie czekać na to, co wyrośnie z pozostałych oczek, podzielcie się jednak swoimi doświadczeniami z rozwojem potencjalnie "keikujących" falków.
martini86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 cze 2013, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oderwany stożek wzrostu

Post »

Jestem nowa na forum i na początek chciałabym się z Wami wszystkimi serdecznie przywitać :D
Mam problem z jednym z moich storczyków - kupiłam go niedawno i po przyjeździe do domu, odpakowaniu z folii i ułożeniu wygodnie na parapecie okazało się, że miał naderwany liść przy samej nasadzie, a dokładnie 2 liście na samej górze (stożek wzrostu). Zostawiłam go tak, myśląc, że może skoro nie jest całkiem naderwany to się ogarnie i jakoś da radę rosnąć sobie dalej. Niestety 3 dni temu liście odpadły zupełnie ;:202
I stąd moje pytanie: czy ten storczyk jest już spisany na straty skoro ma oderwany stożek wzrostu? Oderwane liście próbuję ukorzenić/reanimować :wink: a rankę po oderwanych listkach zasypałam cynamonem.
Proszę pomóżcie bo nie wiem jak się nim zająć żeby za bardzo jeszcze dodatkowo mu nie zaszkodzić!
A oto delikwent

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/853 ... 4857c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/98a ... c6757.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d4b ... 2b8e5.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/700 ... bdb28.html

I co mam zrobić z tym burakiem?
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Oderwany stożek wzrostu

Post »

:wit :wit Nic nie robić, tylko cierpliwie czekać i dalej pięlęgnować. Myśle że masz szanse na basal keiki - storczyk ma jeszcze zielone liście, jeśli korzenie są w dobrym stanie to powinien coś wypuścić :) Są na forum osoby które dochowały się basal- keiki u storczyków które staciły wszystkie liście , a jedyne co było zdrowe to korzenie i kawałek trzonu. To jednak długi proces stąd cierpliwość bardzo wskazana ;:196
martini86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 cze 2013, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oderwany stożek wzrostu

Post »

Dzięki za odpowiedź :D czyli jest nadzieja, że jeszcze coś z niego będzie po przekwitnięciu :wink: poczekamy, zobaczymy w takim razie... Storczyk jest w ogólnym stanie bdb, korzenie ładne, nie były zgnite, liście jędrne, puszcza nowe pąki. Tylko martwił mnie ten liść, ale skoro ma szanse na "sklonowanie" to muszę poczekać... Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oderwany stożek wzrostu

Post »

;:108 Ogólnie storczyk wygląda na zdrowego, więc powinien prędzej czy później wypuścić basal keiki. Potrzeba tylko trochę cierpliwości :)
Pozdrawiam,
Marta
martini86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 cze 2013, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oderwany stożek wzrostu

Post »

Dziękuję za odpowiedzi ;:196 a czy z tych oderwanych dwóch listków ma szanse ukorzenić się nowy storczyk? Naczytałam się na forach i za radą mądrych ludzi włożyłam to do doniczki z keramzytem a doniczkę do miski z wodą :D tylko nie wiem czy 1 liść z nowym wyrastającym to nie za mało na ukorzenienie :?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oderwany stożek wzrostu

Post »

Nie, storczyków nie da się "rozmnożyć" taką metodą, listki się nie ukorzenią :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”